1fd061bbb543e2607a955887696fbd69.html Gmina Wadowice rozdaje komputery

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Gmina Wadowice rozdaje komputery

Email Drukuj
Już w kwietniu do odbiorców trafi 126 komputerów pozyskanych w ramach projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie Gminy Wadowice. Sprzęt otrzymają jednostki podległe gminie Wadowice oraz wyłonione w procesie rekrutacyjnym gospodarstwa domowe.


Gmina Wadowice jako jedna z wielu w Polsce starała się o pozyskanie funduszy unijnych w ramach działania „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – elnclusion” i jako jedna z nielicznych je otrzymała. Łącznie wpłynęło bowiem aż 618 wniosków, na liście podstawowej zatwierdzonych do dofinansowania projektu znalazło się tylko 165, w tym wniosek gminy Wadowice, który uplasował się na wysokiej - 63 pozycji.

W związku z tym 22 października 2013 roku Wadowice podpisały umowę o dofinansowaniu projektu. Okres realizacji projektu potrwa do 31 stycznia 2015 roku, a jego wartość to 668 986,56 zł w tym 85 procent to środki europejskie, a 15 procent to dofinansowanie z budżetu państwa. Tak więc projekt w całości jest finansowany ze środków zewnętrznych.

Projekt obejmuje koszt zakupu sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem i z bezpośrednim dostępem do internetu oraz koszt szkoleń. Gmina Wadowice zobowiązała się natomiast do pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem internetu w gospodarstwach domowych zakwalifikowanych do projektu w okresie jego trwałości, czyli przez pięć lat.
Celem tego projektu jest wspomożenie osób zagrożonych wykluczeniem z aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym, ze względu na trudną sytuacje materialną lub niepełnosprawność – mówi koordynator projektu Agnieszka Cygan z Urzędu Miejskiego w Wadowicach.
W drodze przeprowadzonej rekrutacji w 2013 roku zostało wyłonionych 36 gospodarstw z całej gminy Wadowice. Podpisano z nimi umowy, na mocy których każde z tych gospodarstw otrzyma w kwietniu 2014 roku zestaw komputerowy (komputer stacjonarny z oprogramowaniem, drukarka) wraz z bezpośrednim dostępem do internetu przez okres trwałości projektu.

Od kwietnia też ruszają szkolenia, podczas których użytkownicy nauczą się podstawowych zasad korzystania z komputera i internetu. Po zakończonym szkoleniu uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty.

Oprócz gospodarstw domowych udział w tym projekcie bierze 19 jednostek podległych Gminie Wadowice. Sprzęt komputerowy trafi więc również do szkół, przedszkoli, Wadowickiej Biblioteki Publicznej, Ogniska Pracy Pozaszkolnej i Wadowickiego Centrum Kultury.

W sumie dla tych jednostek zostanie zakupionych 90 komputerów (w tym 74 komputery stacjonarne, 16 laptopów) z oprogramowaniem oraz 47 drukarek. Dyrektorom tych placówek przedstawiono już wytyczne dotyczące warunków otrzymania i korzystania w danych jednostkach z zakupionego w ramach projektu sprzętu komputerowego.

Co ważne, sprzęt nie może być wykorzystywany do celów administracyjnych, a każda z jednostek będzie musiała sporządzać sprawozdania odnośnie m.in. ilości osób korzystających z komputerów. Przedstawiciele jednostek podległych wezmą też udział w szkoleniu z wykorzystania sprzętu komputerowego i internetu w miejscach publicznych.
Dostarczenie sprzętu komputerowego w jednostkach podległych wnioskodawcy umożliwi dzieciom i młodzieży stały dostęp do informacji, książek i artykułów o charakterze edukacyjnym. Natomiast nauczyciele i instruktorzy kół zainteresowań będą mogli w szerszym zakresie wykorzystywać multimedialne materiały w nauczaniu różnych przedmiotów i zajęć pozalekcyjnych – podsumowuje Agnieszka Cygan.
Zakupione komputery do szkół znajdą zastosowanie bowiem nie tylko na lekcjach informatyki, ale będą udostępniane uczniom również po zajęciach szkolny oraz w ramach kół zainteresowań. Dyrektorzy szkół ustalą godziny, w których indywidualni uczniowie będą mogli korzystać z komputerów.

Przedszkolaki natomiast dzięki zakupionym komputerom będą mogły pod okiem nauczyciela uczyć się przez zabawę, dowiedzą się jakie możliwości daje komputer oraz internet, poznają jego zalety oraz istniejące zagrożenia.

Z kolei sprzęt, który trafi do Wadowickiego Centrum Kultury będzie służył grupom wolontariuszy, które prowadzą tam swoje działania oraz seniorom podczas zorganizowanych dla nich zajęć. W Ognisku Pracy Pozaszkolnej będzie on wykorzystywany podczas organizowanych tam działań, natomiast w Wadowickiej Bibliotece Publicznej zakupione komputery będą ogólnie dostępne dla każdego chętnego.

Wszyscy zainteresowani czekają już z niecierpliwością na nowy sprzęt komputerowy. Ten do gminy Wadowice trafi w najbliższych tygodniach. Następnie zostanie on dostarczony i zainstalowany u wszystkich odbiorców objętych programem, dzięki czemu już w kwietniu będą oni mogli w pełni korzystać z otrzymanych komputerów.

(tam)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (6)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... boss komentuje +1
Przecież wiemy wszyscy, że jej z tego zdjęcia już nic nie pomoże. To śmieszne, że oni rozdają kompy. To że gmina dostała dofinansowanie to ich zasr.... obowiązek. Za to im płacimy. Jej są już godziny policzone. Tak trzymaj kolego, a już za kilka miesięcy nareszcie nasze Wadowice będą wolnym miastem.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 03 - 2014
... sisi komentuje +3
Super za darmo komputer czy laptop i jeszcze 5 lat bedzie opłacany za darmo,Tylko kto je dostanie te pseudo biedne rodziny które maja samochody ,laptopy komórki a po pieniadze to od państwa z opieki wydzierają.Człowiek tyra na wszystko mam internet za którego płace co miesiac 50 zł i sama musze zarobić,a to sa akcje dla NIEROBÓW KTÓRYM SIE WSZYSTKO NALEŻY.ale jak tak dają to sie bierze i sie żyje.,,alimenty państwo płaci za zdrowych byków którzy mówią że nie beda robic na biało bo pm bedzie komornik ściągał i maja po 100 tysięcy długu,kochanki ,spacerki i sie śmieją a państwo płaci i daje .HORROR

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 03 - 2014
... dd komentuje +1
do jam.jam to ty dostaniesz kompa neta i drukarke nie cygany:)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 03 - 2014
... jam komentuje +2
dobra ale kto dostanie te kompy gdzie je można nabyc bo mam nadzieje ze nie dadza je ciapatym cyganą :O

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 03 - 2014
... maxim komentuje +3
tytuł powinien być "Unia Europejska rozdaje komputery"
bo całość inwestycji pokrywają fundusze europejskie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 03 - 2014
... PAwel22 komentuje +3
Ta a o śmiesznym trybie przetargu na ten sprzęt to ani słowa (dziwnie pojawiające się oferty przetargowe znikąd i wszystkie nagle tylko z Krakowa :)) , swoją droga ciekawe że w większości gmin które piszą ten projekt sprzęt trafi do ludzi a nie ja w naszym przypadku 90 komputerów do instytucji a raptem 36 do gospodarstw domowych.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 03 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był