65457dc83d20a7ebc57393a611d73ba4.html Przedszkola w Wadowicach dobrze zorganizowane

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Przedszkola w Wadowicach dobrze zorganizowane

Email Drukuj
Z punktu widzenia społecznego to dobra wiadomość. Gmina Wadowice wykorzystała całą dotację na upowszechnianie edukacji przedszkolnej. Udało się to między innymi dzięki wielu wspaniałym przedszkolakom. Są jednak gminy, które musiały zwrócić pieniądze do budżetu państwa.


Polska wciąż znajduje się wśród tych krajów europejskich, które nie mają najwyższych wskaźników dotyczących opieki przedszkolnej dzieci w wieku 3-5 lat. Dlatego resort edukacji wprowadzając zmiany w przepisach dotyczących tak zwanej ustawy przedszkolnej postanowił wygospodarować środki w budżecie państwowym na upowszechnienie edukacji w tych placówkach.

Według założeń minister Krystyny Szumilas podstawowym celem tej dotacji jest doprowadzenie do sytuacji, w której przedszkole będzie dostępne dla każdej rodziny, czemu sprzyja obniżenie - do złotówki - opłaty za każdą dodatkową godzinę. Drugim celem jest upowszechnienie edukacji przedszkolnej oraz podniesienie jakości oferty edukacyjnej.

Gmina Wadowice także skorzystała z tych pieniędzy. Wadowice otrzymały 537 372 zł na 4 miesiące. I jak dowiadujemy się od Haliny Stuglik, kierowniczki Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w gminie Wadowice, nasz samorząd rozdysponował tę kwotę w 100 %.

Jednak sytuacja miała się inaczej w wielu innych samorządach. Według analizy sprawozdań, które
otrzymało Ministerstwo Edukacji wynika, że do budżetu państwa wpłynęło około 3 mln zwrotu z dotacji. W województwie małopolskim najwięcej zwróciła gmina Laskowa w powiece limanowskim.

Co było powodem takiej sytuacji? Jak mówią w resorcie edukacji gminy zwracały dotację między innymi z powodu zmniejszenia się liczby wychowanków w wieku od lat 2,5 do 5 lat na ich terenie.

Biorąc powyższe pod uwagę można wziąć za dobrą kartę pełne wykorzystanie pieniędzy przez gminę Wadowice. Oznacza to bowiem, że dzieci w wieku przedszkolnym nam nie brakuje.

(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (5)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... danka komentuje +1
Szkoda, że w niektórych przedszkolach trzeba płacić tak, jakby dziecko przebywało 9 godzin, chociaz wiadomo, ze codziennie będzie w nim 5 godzin.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 03 - 2014
... MMMMM komentuje +4
NO tak..... Jak rodzice w marcu nie pracują (i zaczną dopiero od kwietnia) to ich dziecko na wrzesień do przedszkola się już nie dostanie bo braknie mu punktów. Ale rodzic, który ma umowę do kwietnia i wykaże w marcu, że pracuje to jego dziecko będzie w przedszkolu. Dane takie powinny być zbierane dopiero w sierpniu albo aktualizowane. Jak dyrektor nie otworzy dodatkowego oddziału to nici z edukacji. A po drugie dzieci z rodzin bezrobotnych też powinny mieć takie same szanse na rozwój i możliwość uczęszczania choćby te 5 godz. darmowych. Ale bezrobocie rodziców i 5 godz praktycznie dyskwalifikuje dziecko do przyjęcia jak nie ma miejsc.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 03 - 2014
... akronim komentuje +7
To całe ZOPO powinni zwolnić jak najszybciej i rozkurzyć w siwy dym! Co chwile widać spacerujących pracowników po mieście na zakupach, na kebabach wszędzie! W godzinach pracy wożą swoje dzieci do szkół ! To samo w mopsie!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 03 - 2014
... mama komentuje +9
''GMINA" to oczywiście tylko wadowice!!!! a co z małymi miejscowosciami w których nie ma przedszkoli???????????? rodzice są zmuszeni posyłać dzieci do prywatnego - katolickiego przedszkola!!!! gdzie obiad kosztuje 7 zł!!!!! to jest ta nasza edukacja przedszkolna wyrównująca szanse wsi z miastem????? dyrektorki na siłe wypychaja dzieci z zerówek do pierwszych klas, robią pogadanki z rodzicami jaka to szkoła otwarta na maluchów itp. gruszki na wierzbie a tym czasem przedszkola dla 3-5 lat w szkole brak!!!i jak takie dziecko których rodziców nie stać na prywatne przedszkole rok pochodzi do zerówki i potem do pierwszej klasy ma iść jako 6 latek to jest sprawiedliwe!!! ono ma równe szanse takie mu gmina wadowice dała!!!!!!!!!!!!gratuluje temu kto pisze ten artykuł że gmina wykorzystała pieniądze i tak sie z tego cieszy że niby z sukcesem a ja sie pytam z czego sie cieszyć jak po wsiach należących do GMINY tej samej- dzieci nie maja dostępu do nauki na równi z wadowicami czytaj GMINA!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 03 - 2014
... Obywatel Wadowic komentuje +12
Cud nad cuda. Gmina zarabia na przedszkolach. Bez cienia wątpliwości należy się conajmniej nagroda Nobela dla urzędników za cud ekonomiczny, a Pulitzer dla autora tego gniota za kreatywne podejście do finansów gminy..

Ten tekst urąga nie tylko elementarnym zasadom ekonomii, ale i zdrowemu rozsądkowi. Co roku utrzymanie przedszkoli w naszej gminie kosztuje ponad 11 mln złotych. W a rtykule zaś podaje się kwotę 0,5 mln zł. I to jest cudowne rozmożenie. Gmina zarabia ;) Więcej takiej twórczości i dogonimy bogactwem Lichtenstein w jakieś 3 miesiące.

Nie lekajcie się. Twórzcie dalej takie bogactwo. Może nacieszy 1800 bezrobotnych z naszej gminy...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 03 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był