Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Kto finansował inicjatywę referendalną w Wadowicach? Ważny dokument

Email Drukuj
Redakcja serwisu Wadowice24.pl dotarła do sprawozdania finansowego inicjatorów referendum w Wadowicach. W tym dokumencie inicjatorzy mieli obowiązek przedstawić źródła swojego finansowania oraz wydatki, które ponieśli na cele referendalne. Jak się z tego wywiązali?


Choć od referendum w Wadowicach minęły już trzy miesiące, to sprawa organizacji głosowania przy odwołaniu władz miasta i kampanii referendalnej wciąż jeszcze rozgrzewa dyskusje w gminie.

Do 27 stycznia inicjatorzy przeprowadzenia referendum mieli ustawowy obowiązek złożenia swojego sprawozdania finansowego. Jak się dowiadujemy w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie,  dopełnili tego obowiązku.

Redakcja portalu Wadowice24.pl wystąpiła do Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie o udostępnienie nam dokumentu sprawozdania przesłanego w styczniu przez Zofię Siłkowską, pełnomocnika grupy referendalnej.

Samo sprawozdanie to krótki, trzystronicowy dokument bez załączników, wypełniony według wzoru określonego w rozporządzeniu ministra. W tym sprawozdaniu inicjatorzy referendum mieli obowiązek przedstawić źródła i wysokości pozyskanych funduszy oraz dokładne wydatki na cele referendalne. Jak się z tego wywiązali?

Z wypełnionego przez Zofię Siłkowską formularza wynika, że inicjatorzy referendum zgromadzili na swoją kampanię 9.328,80 zł i tyle samo, co do grosza na nią wydali. Z dokumentu wynika, że pieniądze nie pochodziły ani z darowizn, ani z kredytów, ani z funduszy partyjnych, a jedynie ze środków własnych samych inicjatorów referendum.

Wśród wydatków największą kwotę stanowiło wykonanie i rozprowadzanie materiałów referendalnych dokładnie 8.577,80 zł. Zofia Siłkowska nie precyzuje jednak na jakie dokładnie materiały poszły te pieniądze. Choć w formularzu znajdują się wskazane pozycje takie jak: plakaty referendalne, wydawnictwa, ulotki, plakietki, znaczki, reklamówki itp., to jednak pełnomocnik grupy referendalnej nie wpisała przy nich konkretnych kwot.

Dodatkowo inicjatorzy referendum wydali 689,60 zł na płyty pilśniowe, klej, pędzle i linki oraz na rozwieszanie materiałów referendalnych. 61,50 zł wydali na korzystanie ze środków masowego przekazu, a konkretnie telewizję.

Zofia Siłkowska w sprawozdaniu złożyła również oświadczenie, że inicjator referendum podczas kampanii nie korzystał z pieniędzy publicznych od podmiotów związanych ze Skarbem Państwa, samorządem terytorialnym, a także nie otrzymywał pieniędzy z funduszy zagranicznych, obywateli innych państw i przedstawicielstw dyplomatycznych.

Ze względu na to, że inicjatorzy wydali na kampanię dokładnie tyle samo, co zgromadzili, nie będą musieli przekazać nadwyżki ze swojego funduszu referendalnego na cele charytatywne.

Przypomnijmy. Inicjatorem referendum w sprawie odwołania burmistrz i Rady Miejskiej była grupa osób związanych ze stowarzyszeniem Inicjatywa Wolne Wadowice. Jej liderem jest radny Mateusz Klinowski., natomiast pełnomocnikiem jest Zofia Siłkowska. Wsparcie dla idei referendum udzielili Klinowskiemu lokalni politycy lewicy. Wśród inicjatorów znaleźli się radny powiatowy Zbigniew Jurczak z SLD, kandydat na burmistrza Wadowic w wyborach 2010 roku oraz Tadeusz Szczepański, kandydat na radnego z list SLD. W grupie inicjatorów byli również Anna Siłkowska, Bolesław Kot, Leon Jamrożek, Krzysztof Zmysłowski oraz Kamil Świątek.

Pod wnioskiem o referendum przeciwnicy obecnych władz miasta zebrali ponad 3500 podpisów. Samo referendum okazało się porażką jego inicjatorów. W niedzielę, 27 października, do urn poszło w całej gminie 4 246 osób, co dało frekwencję na poziomie 14 procent, czyli znacznie poniżej progu, który pozwalałby uznać wynik głosowania za ważny.

}} Zobacz: Sprawozdanie finansowe grupy referendalnej (PDF)


(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (46)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... terapeuta komentuje +17
Mam już dość tych bredni. Kto wywołał referendum - I W W. UM musiał zorganizować punkty głosowań ( tak mówi konstytucja ) Co by się działo gdyby nie zorganizował. Już słyszę te głosy. Konstytucja zapewnia czteroletnią kadencję w wolnych demokratycznych wyborach. Kto tego nie rozumie jest osłem niedokarmionym bez opieki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 02 - 2014
... rybka zwana wandom komentuje +2
do @ Krys
przestań bronić tych pedalichów z IWW,
a wiesz że TW Orzech molestowal laski w szpitalu?
tak myslalam że nie wiesz-przeciez to jest zbok

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 02 - 2014
... Gnom komentuje +3
Chciałbym tylko niektórym przypomnieć, że awantura IWW kosztowała wszystkich podatników z gminy Wadowice grubo ponad 50.000 zł, więc proszę tu nie pisać jakichś bredni i nie oszukiwać społeczeństwa, że były to prywatne pieniądze iwuwowców. Mamy już wystarczającą liczbę oszustów i złodziei w rządzie. Kolejnych nam nie trzeba.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 02 - 2014
... Krys komentuje +6
Do @Tomuś
Tyle jadu i nieprawdy w komentarzu, chyba sukienkowy jesteś.
Referendum nie przegrał radny tylko głupie barany co lubią być strzyżone.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 02 - 2014
heeeeeeeeeeeee

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 02 - 2014
... tomuś komentuje +1
Czopek finansował i Rauch też finansował, a Koper wyprał dużo kasy sprzedając swój dom.
I teraz biedny musi wynajmować w TBS-ach swoje mieszkanie, które musiał również sprzedać. Podobno zamyka kolejny sklep na Wadowity chyba,
biedny stracił na kolegowaniem z tym pedalichem klinkowskim, który wziął pożyczkę od swojego też geja pana doktora z UJ, u którego pisał doktorat, he he, śmiechu warte

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 02 - 2014
... adeam komentuje +15
O jakiej porażce pisze ten redaktor który wstydzi się swojego nazwiska (mp) ?
Większość głosujących była za odwołaniem burmistrz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 02 - 2014
... arbuz komentuje +1
podobno Czopek ich finansował też, czy ktoś coś wie o tym?
panie czopek proszę się opowiedzieć w tej sprawie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 02 - 2014
... terapeuta komentuje +17
Czy naprawdę tacy jesteście czy tylko udajecie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... zupa komentuje +9
Terapeuta, przecież na kampanię IWW nikt nie poniósł koszów oprócz członków IWW. A to co wydano z UM też powinno być z ich prywatnych kieszeni mam nadzieję, że się rozliczą!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... jaks komentuje +6
Popieram Pana Klinowskiego ..."rekami i nogami"....najblizsze wybory czas weryfikacji ...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... kuguar komentuje +14
Skoro wiadomo, że organizatorzy Referendum użyli środków własnych, to o co tyle problemów i pytań?
Nie naruszyli pieniędzy publicznych związanych z owym Referendum i sfinansowali go z prywatnych środków na co przedłożyli stosowne oświadczenia.
Ciekaw jestem kosztów związanych z anty kampanią Referendum pochodzącą z pieniędzy publicznych. I dlaczego nie przedłożono szczegółowego podliczenia tych kosztów społeczności lokalnej w środkach masowego przekazu.
Obiektywnie rzecz biorąc i niezależnie od tego kto przeprowadzał owe referendum lub będzie przeprowadzał go w przyszłości należy zwrócić na to uwagę.
Forma samego referendum niezależnie, czy było ona konieczne i potrzebne w danym okresie czasu jest zgodna z konstytucją i wolnościami obywatelski w niej zawartymi oraz niezależne od tego kto je przeprowadza wykorzystując do tego elementarne prawa konstytucyjne.
Referendum na szczęście dla tych przeciw komu było prowadzone w sposób zgodny z prawem i na nieszczęście tych, którzy go prowadzili też zgodnie z prawem organizatorów.
Wszyscy wyżej wymienieni poddali się próbie demokratycznych wyborów w których to społeczeństwo zadecydowało swoją frekwencją i głosowaniem o ich powodzeniu bądź
niepowodzeniu.
A wypisywanie takich dyrdymałów kłuci się z ogólnie przyjętymi zasadami demokracji i powoduje tak zwane bicie piany wyborczej na przyszłość przez autorów.
Pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... terapeuta komentuje +23
Na wyrzucanie pieniędzy w błoto, bo tak chce I W W. Inicjator chorego referendum. W tym roku są samorządowe wybory. Więc po co to referendum?. Wszyscy podatnicy ponieśli koszty przez chore ambicje I W W.
.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... zupa komentuje +13
Terapeuta, ciekawe że interesują Cię prywatne pieniądze członków IWW a nie interesują pieniądze publiczne wydane na kampanię przez UM.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... j23 komentuje +11
Samo referendum nie było porażką jak by się komuś wydawało lub marzyło - To Jest Prawo Nas Wszystkich - Demokracji a doprowadzenie do takiego referendum jest zwycięstwem. Co teraz kombinuje PO z ustawą o referendach? Co do rozliczenia kampanii wyborczej to każdy kto się bawi w wybory wie na czym rozliczenie polega. Środki muszą zostać rozliczone do zera a jeżeli powstaje nadwyżka lub rachunek nie zostaje uwzględniony przez biuro wyborcze różnice należy wpłacić na jakiś szczytny cel.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... terapeuta komentuje +21
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Ile naprawdę I W W kosztowała kampania. 10 000 zł to jakieś kpiny.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014

Rozliczyć IWW z pieniędzy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... m1 komentuje +30
Mnie interesuje kwota wydana przez Filipiakową na listy do mieszkańców ze swoim wizerunkiem, ile to pieniędzy i z jakich to pieniędzy, w/g prawa urząd nie może finansować takich listów odnośnie referendum.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... Piękny dzień! komentuje +4
Komunę należy wypier....lić na wysypisko historii!

Chwała światłym mieszkańcom naszego grodu nad Skawą, że nie dali się omamić czarownicom i szamanom z lewicy i IWW.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... staś komentuje +23
Jedna strona pokazała wydatki... a druga strona kiedy????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... Palikociarnia komentuje +14
Gdy pobór do Wojska Polskiego odbywa się w klasztornych murach a nie w pomieszczeniach publicznych.To jest kupowanie głosów od kleru za 9 tyś złotych ,wydanych z publicznej kasy!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... tod komentuje +13
No i co z tego???? Przestań się Marcin ich czepiać....Normalnie jak zdarta płyta. Ty Ich...Oni Ciebie.....kur.....przecież to już się staje nie do zniesienia!!!! Daj chłopie spokój. Poczekaj do wyborów. To będzie o wiele ciekawsze.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
Co ten materiał miał powiedzieć?
Dopełnili obowiązku? Dopełnili!
Jest coś niezgodnego z prawem w tym sprawozdaniu? Nie!
No to o co chodzi? Czy tylko o to żeby haker "kocicho" mógł znowu wypluć swoje rzygowiny na opozycję? A pan asystent się cieszy.
A może pan asystent napisze coś o odwołaniu pana Tomasza Raka i jego związkach ze swoim pracodawcą?
A może to temat nie tylko niewygodny, ale otwierający drogę do kontroli tych związków?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... Gender z głśnika leci komentuje +3

Lewactwo już mi bokiem wychodzi.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... maciej2_2 komentuje +11
KOCICHO PRZESTALBY JUZ TU SIE PODPISYWAC POD ROZNYMI NIKAMI I NAKRECAC NIEPRAWDE! Saddam Hussein ZOSTAL POWIESZONY A TY ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... Gnom komentuje +6
Nie uwierzę w te niecałe 10 tysięcy. Ta kampania musiała ich kosztować wielokrotnie więcej. Przecież zalali całą gminę swoimi śmieciami i banerami. I jeszcze to 60 zł za zapętlony program w kablówce. To są jakieś jaja. Podobno mieli finansowanie z zewnątrz od palikotów. Dziwię się, że komisarz wyborczy uwierzył w te brednie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... kfiotek 6 komentuje +2
ale się zbłaźnii inicjatorzy

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... Palikociarnia komentuje +42
Ludzie!!!Dlaczego nie czepiacie się Filipiakowej,Kotarby czy Jończyka.Oni swoją kampanie przedwyborczą robią za publiczne pieniądze.....czyli WASZE !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... dociekliwy komentuje +25
A BURMISZCZANKA za czyje listy pisała za swoje???? JA SIĘ PYTAM.....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... Rozliczenie komentuje +3
ciekawe czy te pieniądze pochodziły ze sławetnej profesorskiej pożyczki czy też z czynszu kamieniczniczek?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
31 - 01 - 2014
... terapeuta komentuje +21
,, pieniądze nie pochodziły ani z darowizn, ani z kredytów, ani z funduszy partyjnych, a jedynie ze środków własnych samych inicjatorów referendum,, To są ludzie biedni, którym brakuje na chleb, czynsz i na opłacenie rachunków. To była czysta inwestycja, którą mieli sobie odbić naszym kosztem, bo dojściu do władzy. Kolejny raz się okazało, że Wadowiczanie nie dali się nabrać.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
... Bednar komentuje +2
Wstyd postkomuniści zasrani, nie dość że przegrali to jeszcze kłamią

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
... Krys komentuje +33
Już przygotowania opinii publicznej do wyborów, na wszelki wypadek już zacząć zohydzać, a może uda się być dalej przyczepionym do stołka i kasy.
Referendum było porażką dla mieszkańców Wadowic, a nie dla inicjatorów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
... K P I N A komentuje +5
śmieszne to sprawozdanie, śmieszni ci inicjatorzy, śmieszne to referendum

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
... fan wadzy komentuje +32
oni wydali ze swoich, a ewa wydaje z naszych. Reszta artykułu i komentarze kocicha i et consortes swiadczy tylko o ich poziomie umysłowym.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
... jumka komentuje +3
Podobno głównym sponsorem referendum była firma Nasze Video !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
to są kpiny a nie sprawozdanie finansowe

oni wydali jakieś 150 tys, zł przez rok szastali forsą na lewo i w błoto

kto ich finansował ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
... srebrny rycerz komentuje +17
do gdzie jes kasa za paliwo

Kocicho pokaż swoje fakturki????????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
... kfiotek komentuje +2
nie wierze, że tylko 9 koła wydali, przecież to sie nie trzyma kupy
A Guzik też jest inicjatorem? Czy ktoś to wie?
A czy on przypadkiem swojej super bryki nie uszkodził ostatnio? Czy ktoś coś wie?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
... Bruner komentuje +18
"dopełnili tego obowiązku. "
A czy monstrancja dopełniła wszystkich swoich obowiązków? Czy poinformowała o odpowiednich rzeczach w terminie?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
... gdzie jes kasa za paliwo komentuje +4
A paliwo koperkowi to kto zapłaci?
Bo mateusz chyba już ni mo

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
... jechowy komentuje +35
No wszystko ok. Co musieli płacić to płacili ze swoich i to się chwali. A kto płacił za listy filipińskie i nocne komanda interwencyjne? Oczywiście podatnicy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
... Nie wierze komentuje +2
a gdzie reszta wydanej kasy? nie wierze w te 9 tys.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
... ale jaja komentuje +1
No to ładnie popłynęli
Co ten biedny Mateusek teraz zrobi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
... Marinex komentuje +13
ZNOWU QŻWA ZACZYNACIE O WYBORACH,NIE MACIE INNEGO TEMATU !!!!!!!!!!!!!

I ZNOWU BLE,BLE,BLE ...............AŻ GŁOWA BOLI !!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
... yrek komentuje +9
Bez sensu było to całe zamieszanie. W tym roku są wybory i to będzie prawdziwy sprawdzian. Tak tylko chłopaki i dziewczyny zabawili się swoim kosztem i kosztem podatnika. Dodatkowo wystawili się na porażkę i śmieszność. Jeszcze raz bez sensu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 01 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był