57f6dc91e9d85544ddc6be2bf4954df9.html Politycy będą bronić naszych wędzonek

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Politycy będą bronić naszych wędzonek

Email Drukuj
Przynajmniej tak deklarują. Samorządowcy z Małopolski zobowiązali się przed producentami, że będą bronić tradycyjnych wędzonek z regionu. Nowe przepisy unijne mogą skomplikować życie wielu rodzimym wytwórcom wędlin, ale nie tylko.


We wrześniu ma obowiązywać unijne rozporządzenie, dotyczące zawartości szkodliwych substancji w mięsie i rybach wędzonych tradycyjnymi metodami. Małopolscy producenci boją się, że to może oznaczać koniec wielu rodzinnych wytwórni.
Musimy bronić naszej tradycji i zrobić wszystko, żeby to rozporządzenie nie dotyczyło produktów regionalnych!- zaapelował wicemarszałek Wojciech Kozak podczas konferencji „Produkty wędzone”.
Inicjatorem spotkania przedstawicieli samorządu, administracji rządowej, organizacji producenckich i samych zainteresowanych, czyli małopolskich wytwórców tradycyjnych wędlin był poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik.

Rozporządzenie unijne nie jest równoznaczne z zakazem wędzenia, ale spełnienie unijnych norm może być trudne dla małych, rodzinnych wytwórni, jakich wiele jest w Małopolsce. Samorządowcy chcą zabezpieczyć interesy naszych producentów.
Klub PSL przygotował rezolucję dotyczącą całkowitego wyłączenia spod kontroli i nakazu obniżenia substancji smolistych wszelkich produktów regionalnych i tradycyjnych. Przedstawimy ją na najbliższej sesji sejmiku województwa. Z małopolskich 110 produktów wpisanych na ministerialną listę aż 15 jest poddawanych wędzeniu. Nie po to walczymy o ochronę tradycyjnej żywności, żeby teraz utrudniać jej produkcję. Będziemy bronić naszej polskiej tradycji – zapowiedział wicemarszałek Wojciech Kozak, który jest przewodniczącym małopolskiej Rady ds. Produktów Tradycyjnych.
Jeszcze w tym tygodniu planuje uczestniczyć w Warszawie w prezydium komisji ds. żywności Związku Województw RP i w spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wędzimy tak, jak nas nauczyli ojcowie i dziadkowie. Mój zakład działa od pięciu pokoleń. Wędzenie jest tradycją i najstarszą metodą konserwacji żywności. Co teraz mamy zrobić? Musimy zabrać głos w obronie tradycyjnych produkcji– przekonywał Stanisław Mądry, prezes Konsorcjum Producentów Kiełbasy Lisieckiej.
Wszyscy byli zgodni, że trzeba zjednoczyć siły i wypracować wspólne stanowisko, aby ochronić interesy wytwórców tradycyjnych i regionalnych wędzonek. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie przez Komisję Europejską tzw. widełek dotyczących zawartości substancji smolistych.

Zaproponowano także wydłużenie okresu wprowadzenia rozporządzenia. Ale najpilniejszym zadaniem jest zbadanie produktów wędzonych pod kątem zawartości benzo(a)pirenu, żeby określić rzeczywistą skalę zagrożenia. Z inicjatywy województwa zostało pobrane i wysłane do analizy 10 próbek z naszych regionalnych produktów wędzonych. Wyniki będą znane za tydzień.

W samych Wadowicach produkty wędzone oferuje spółka Zakłady Mięsne Wadowice. Wędliny dostarczone są prosto z tradycyjnej wędzarni, bez studzenia i pakowania. Są wędzone i pieczone w piecu opalanym drewnem bukowym i olchowym o specyficznym wyglądzie i smaku.

(wp)
Źródło: Małopolskie.pl
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (9)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... kuguar komentuje +1
w obecnych wymogach europejskich jest wyczuwalna troska o higienę wytwórczą wyrobów wędliniarskich.
Pierwsze dopuścili do ograniczenie ilości mięsa w 1 kilogramie do prawie jego braku.
Teraz chcą zakazać wędzenia bo doszli do wniosku, iż uzupełniacze w mięsie mogą powodować jakieś choroby przez proces wędzenia i trzeba zakazać wędzenia w trosce oczywiście o zdrową populację Społeczeństw Unijnych.
A może lobby chemiczne macza w tym palce, by zapewnić sobie wyższy udział w rynku, pod otoczką ochrony zdrowia Obywateli Unii Europejskiej.
A może się boją by w procesie naturalnego wędzenia wędliny nie uległy biodegradacji?

Życzę smacznego

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 02 - 2014
... j23 komentuje +1
Ten ze zdjęcia na pewno obroni. Kilka lat ukrywali posiadaną wiedzę a teraz nagle się opamiętali. Jak zwykle za późno.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 01 - 2014
... wacek j komentuje +1
samemu można sobie wędzić. wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Mozna wędzić praktycznie wszystko , różne mięsiwa w tym i drób, ryby. Jeżeli tylko ma się kawałek działki czy ogródka to można miło i pożytecznie spędzić czas. Smak takiej wędliny prosto z wędzaka jest rewelacyjny. Polecam. Przepisów pełno w necie. wędzak można zrobić z desek lub ze starej beczki

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... wędzarnia komentuje +2
ja wędziłam i będę wędzić a unia i politycy niech mi skoczą na kraj pity

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 01 - 2014
... fan wadzy komentuje +0
a niech mnie w d..pę pocałują. Wędzak mam, z jelitami łatwiej - bo są na Wadowity, roboty nie za dużo, a smak - nie taki jak ze sklepu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 01 - 2014
... jozek ze wsi komentuje +7
nie da się zrobić taniej wędliny. to co jest w marketach to niesmaczny i niezdrowy wyrób kiełbasopodobny. Totalny syf. nie ma znaczenia czy jest wędzony czy nie. wędzenie służy chyba jako kamuflaż. zamiast mięsa jest MOM-jak słusznie niżej ktoś napisał- czyli chrząstki, ścięgna, skóra, wymiona, jelita , błony itp-wszystko to drobno zmielone z dodatkiem białka sojowego oraz dużej ilości konserwantów , barwników i sztucznych aromatów. Profesor Zatoński bije na alarm że za 10-15 lat co czwarty z nas bedzie chorował na chorobę nowotworową. to jest tylko jedna z wielu przyczyn które nas zabijają

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 01 - 2014
... Kamiho komentuje +4
dymem wędzarniczym zabijają smród ,,gówna" i chemikaliów jakie dodają do wędlin !!! i dlatego tak protestują. Dobra kiełbasa i wędliny tylko u prywatnej zaufanej osoby ,,spod lady" przeczytajcie sobie etykiete jakiejkolwiek wędliny z supermarketu, sama chemia i MOM - czytaj mięso oddzielone mechanicznie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 01 - 2014
... dd komentuje +7
Kolejny przykład że my jako Polska nie mamy żadnego prawa głosu.
Jesteśmy tylko podległą kolonią unii. Polska już nie istnieje jako niepodległy kraj.. Trzeba się pozbyć pasożyta UE

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 01 - 2014
... heh komentuje +7
a ja mam pytanie ile jest mięsa w kiełbasie a ile śmieci ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 01 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był