154b83829eedf6e2a03a4bf4e18c10d6.html Edward Wyroba przegrany. Domagał się zapłaty, teraz sam będzie musiał płacić

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Edward Wyroba przegrany. Domagał się zapłaty, teraz sam będzie musiał płacić

Email Drukuj
Antyklerykalny polityk z Wadowic Edward Wyroba domagał się od wydawcy Głosu Podbeskidzia zapłaty za publikację jego zdjęcia w gazecie. Tymczasem sądy pierwszej i drugiej instancji oddaliły jego żądania. W efekcie... to teraz Wyroba będzie płacił wydawcy.


To koniec głośnego procesu znanego wadowickiego polityka Edwarda Wyroby przeciwko redakcji Głos Podbeskidzia. Sąd Apelacyjny w Krakowie w całości odrzucił jego odwołanie od wyroku pierwszej instancji w procesie, który wytoczył wydawcy gazety księdzu Andrzejowi Klimarze o ochronę wizerunku i dóbr osobistych. Domagał się on uchylenia niekorzystnego dla siebie wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie. Ponadto Wyroba ma zapłacić wydawcy miesięcznika 5100 zł tytułem zwrotu postępowania sądowego przed pierwszą i drugą instancją.

Przypomnijmy. Polityk złożył pozew cywilny przeciwko redakcji Głos Podbeskidzia, ponieważ ta dwa lata temu zamieściła w jednym z numerów miesięcznika jego zdjęcie ze spotkania z Januszem Palikotem w klubie Garsoniera.

Wyroba poczuł się dotknięty publikacją swojego wizerunku i żądał od redakcji zapłaty 5000 złotych tytułem zadośćuczynienia. Przed sądem próbował udowodnić, że co prawda był uczestnikiem spotkania, ale występował na nim jako "osoba prywatna", a redakcja nie miała jego zgody na publikację wizerunku, dlatego w jego opinii złamała przepisy prawa autorskiego oraz naruszyła jego dobra osobiste.

Podczas procesu w pierwszej instancji redakcja Głosu Podbeskidzia próbowała wykazać, że Edward Wyroba jest osobą znaną w mieście właśnie ze swojej działalności politycznej i nie potrzebowała zgody Wyroby na publikację. Ponadto publikowane zdjęcie ze spotkania z Januszem Palikotem nie dotyczyło sytuacji prywatnej lecz właśnie wydarzenia o charakterze publicznym.

Nota bene w trakcie, gdy już trwał proces w sądzie Wyroba często udzielał się publicznie, między innym założył biuro antyklerykalnej partii Racja PL w Wadowicach, organizował manifestację pod tutejszym sądem, zajmował stanowiska w sprawach publicznych i również występował w mediach lokalnych.

W  lipcu Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił pozew Wyroby uznając, że jego roszczenia są całkowicie bezzasadne. W swoim orzeczeniu sąd uznał, że Edward Wyroba w istocie jest osobą publiczną i powszechnie znaną ze swojej działalności politycznej w Wadowicach. W takim wypadku ochrona wizerunku jest tutaj ograniczona.

Redakcja Głosu Podbeskidzia nie musiała zatem pytać Wyroby o zgodę na publikację zdjęcia ze spotkania w Garsonierze. Tym bardziej, że jak podkreślił sąd Wyroba przychodząc na spotkanie z politykiem z pierwszych stron gazet musiał liczyć się z tym, że jego zdjęcie może pojawić się w gazecie.

Sąd podkreślił, że to nie dziennikarze zdecydowali o tym, że Wyroba jest osobą publiczną, a nie skromną osobą prywatną nie szukającą rozgłosu. To właśnie Edward Wyroba osobiście wybrał taki sposób bycia i poprzez swoją działalność i aktywność stał się osobą powszechnie znaną w Wadowicach.

Sąd uznał też, że biorąc pod uwagę przebieg działalności Wyroby publikacja zdjęcia w żaden sposób nie mogła zaszkodzić jego dotychczasowej reputacji. W tym sensie samo opublikowanie zdjęcia Wyroby nie jest dla niego krzywdzące.

W tym tygoniu wyrok w procesie cywilnym pierwszej instancji utrzymał w całości w swym orzeczeniu Sąd Apelacyjny w Krakowie. Postanowienie Sądu Apelacyjnego jest prawomocne. 

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (33)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... ku ku komentuje +2
Pan J. Palikot to przecież SZTUCZNA LEWICA wywodząca się z PO nic nie mająca wspólnego z LEWICĄ.
Nie jestem przekonany co do formy i treści pisanych tu komentarzy, przecież chodzi tu tylko by kogoś z kimś powiązać i konkretnie zdyskredytować, czyż nie?
Moi kochani podstępni TELETUBISIE jest mi głupio za was.
Takie chwyty stosowano już kiedyś, by niszczyć działaczy SOLIDARNOŚCI

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 12 - 2013
... Furjat. komentuje +5
Podajcie nr. konta pomożemy Kol. Edwardowi odzyskać sprawiedliwość.
nie zadowolony z kleru.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 12 - 2013
... j23 komentuje +6
Do KONRAD 2 - i to jest święta prawda. Czy ci panowie i panie w togach byli poddani weryfikacji lub lustracji? Ilu jeszcze siedzi na ciepłych posadkach tych co skazywali działaczy Solidarności? A kto tak na prawdę rządzi w naszym Państwie? Bo na pewno nie my.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 12 - 2013
... Zajrzyj redaktorze do brodacza komentuje +14
I znowu poracha!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 12 - 2013
W Wadowicach wiadomo jest że Edward Wyroba jest czołowym liderem lewicy.

Nie ma żadnych wątpliwości że jest osobą powszechnie znaną nawet bardziej niż Klinowski, Jamrożek czy Palikot

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 12 - 2013
... joko komentuje +0
@hugo

Jakie święta masz na myśli??

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 12 - 2013
... Konrad 2 komentuje +12
Nie jestem zwolennikiem lewicy, ale prawda jest taka, że sędziowie porobili sobie w Polskim systemie prawnym rodzinne klany i kasty , szczególnie w mniejszych miejscowościach - są po prostu bezkarni i nietykalni - są sędziami we własnych sprawach.
Po fikcyjnym odpolitycznieniu prokuratury przez PO, nikt za nic nie odpowiada, PO zrzuciła z siebie odpowiedzialność za wymiar sprawiedliwości w Polsce !
Często używane przez polityków PO hasło "ŻYJEMY W PAŃSTWIE PRAWA" to fikcja, ten kto miał kiedykolwiek do czynienia z sądem, lub prokuraturą dobrze o tym wie.
Na przykład na pomorzu PO rządzi już od 20 lat, pod różnymi szyldami partyjnymi, mają w kieszeni wszystkie urzędy, sędziowie w Gdańsku co ostatnio ujawniono, także są w pełni dyspozycyjni wobec polityków PO.
Niestety takie praktyki są we wszystkich sądach w Polsce i nikt nie ma nad tym kontroli. ( polecam "Państwo w Państwie" w Niedziele na Polsacie ).
Rodzinne kasty sędziów i prokuratorów są najbardziej skorumpowanymi grupami zawodowymi w Polsce.
Przez ich zepsucie moralne i karierowiczostwo prawo jest tylko dla ubogich, którzy są dotkliwie karani za najdrobniejsze przewinienia.
Co chwile opinia społeczna jest bulwersowana inercją drugiej władzy w stosunku do polityków wybranych opcji i osób dobrze ustosunkowanych (np. Sawicka z PO) z wyżej wymienionymi.(np.
Tylko ten wierzy w "państwo prawa" w Polsce, kto nie miał doczynienia z tą sitwą.
Obecnie w Polsce karze się sądownie osoby z opozycji za prawie każde słowo , natomiast za takie same przewinienia osoby z partii rządzącej się uniewinnia!
Wyroki są w miarę sprawiedliwe, tylko wtedy gdy w sprawę nie są zmieszani politycy i urzędnicy oraz ich kolesie.
To przez chory system sprawiedliwości nasze Państwo toczy "gangrena".

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 12 - 2013
... Ziom komentuje +6
Hugo, w tym kraju się urodziłeś, w tym kraju się wychowywałeś, ten kraj cię wyksztalcil. I dalej wszystkich wykorzystujesz. To wracaj skąd przyjechałeś. Bo jesteśmy bardziej wartościowi niż ci się wydaje. I nie pisz o żalu. Ty już jesteś zimny.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 12 - 2013
Mniejsza o Grodzką, ale gdzie jest Silkowska?

Właśnie gdzie jest Siłkowska?

Czy się ukrywa?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 12 - 2013
... Tomekl43 komentuje +0
Sądy sądami ale sprawiedliwość musi być i tak po mojej stronie. Zobacz publikacje w tej sprawie Wyroby.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 12 - 2013
... Lewusy znowu dostaną szału komentuje +4

Ale lewacka śmietana.

Takie bosy lewicowe, że hahahaha

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 12 - 2013
... iri komentuje +2
hugoo skąd wróciłeś z Holandii ????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 12 - 2013
... hugoo komentuje +9
Właśnie wróciłem do PL na święta :)
i powiem wam co widzę ... wszędzie krzyże biednych mentalnie gdzieś w średniowieczu, zmęczonych życiem ludzi... którzy dzięki kościołowi między innymi mają takie szambo w głowie. Każdy jest "zdenerwowany" że tak lekko napisze jeden przez drugiego chciałby coś przekrzyczeć... Ten portal pisze "swoją prawdę" jak ktoś ma mózg, - to czyta między wierszami. Podobnie jest w opozycyjnym portalu. Na koniec nasuwa mi się taka myśl skoro ten portal jest taki "wierny kościołowi" to albo żeruje na głupocie ludzi, albo ktoś podsyła dziecko wieczorem na plebanie.
z żalem patrzę na ten mój kraj :(

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 12 - 2013
... pcc88 komentuje +20
nie mam nic wspólnego z Edkiem Wyrobą niech patrzy sitwie na ręce a ten portal to dopiero beznadzieja czemu nic nie pisze o porażkach naszych włodarzy ale jeszcze chwile

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 12 - 2013
... Vest komentuje +15
wadowice 24 to banda oszustów który wygłaszają swoje tersci

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... Magik z M.Wadowity komentuje +10
tu w tym miescie Wszystko sie zaczelo !Ale nie sprawiedliwosc ! Edziu ? Nie wiesz kto tu rozdaje karty ! Widac slabo znasz ta Sitwe i Powiazania!!Dzialaj dalej na Tej scenie polityczno -kabaretowej .Aby Nowy Rok DODAL ci sil .Polam swoja kopie na tych STARYCH WIATRAKACH !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +1
Zapoznałem się. a/a.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... dissel . komentuje +14
@
IRI ...Kopnij ty się w pałę ..Od kiedy Wyroba Edward ma coś wspólnego z IWW . Wszyscy wiedzą że nie ma tylko ty twierdzisz ze ma . A skoro tak jest to do lekarza od głowy czas się zgłosić . Podleczą zaleczą i wrócisz do żywych jak nic ...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... @klawicho@ komentuje +9
Należało mu się.
Niech się odwali od Kościoła raz na zawsze.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... iri komentuje +6
hahaha nastepna przegrana IWW chyba że znowu z przegranej zrobią wygraną tak jak to ogłaszali z referendum

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... hycel komentuje +12
Nosił wilk razy kilka,...ponieśli i kudłatego!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... Banialuka komentuje +10
"Chytry,dwa razy traci",to jest dobre przysłowie,chciał zarobić (bo groszem nie śmierdzi)
to stracił !!!
Ciekawe co znowu wymyśli ???
Niech się weżmie do roboty,bo ciągle "ujada ",jak pies !!!
Może usiądzie na "pupie" i przestanie już szczekać !!!!!!!!!!Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... szasze komentuje +5
rzadko komentuje ale takiej okazji nie przepuszczę - serial wadowicki ciąg dalszy, to wszystko lepsze niż seriale telewizyjne i kabarety :) ale jak na razie na prowadzeniu debata telewizyjna na TV Kraków nt. referendum :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... AtoCiekawe komentuje +4
Sama śmietanka na tym foto :) Edziu, Klinu i Palikot. Brakuje Chucka Norrisa :P

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... znajomy komentuje +9
A ten Głos Podbeskidzia - co to takiego?
Występuje jeszcze w przyrodzie?
Księdzu Klimali przyda się każdy grosz, bo rozbudował kościół na Wysokiej i pożyczki trzeba pewnie spłacać.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... alkoholik komentuje +19
Brawa dla Edka za odwagę. Wino mszalne zadurzyło wymiar sprawiedliwości.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... PIS to potęga komentuje +4
Nawet Palikociarnia się na nich poznała i wcalę się nie dziwię.He,he.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... Wadowiczaninnn komentuje +6
@Lara Croft Jak do jest dla Ciebie wspaniały prezent na Święta to ja Ci życzę Wesołych i szybkiego powrotu do zdrowia...nie umiem wyrazić jak żenujące są tego typu komentarze...pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... kocurek komentuje +8
A kocur już przy klawiaturze miałczy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... Hajer z KWK Piast komentuje +5
Za 5100 zł ile by można wongla na zima kupić.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... czarny okupant komentuje +31
A co to kogo obchodzi jakaś gazetka wydawana przez klechę? Ja tam panu Edkowi życzę wszystkiego dobrego i dalszego pokazywania jaką mamy władzę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... Władysław O. komentuje +12
Pięknie, cudownie, po prostu miodzio. Nie życzę nikomu nieszczęścia, ale z tego naprawdę jestem bardzo zadowolony. Nareszcie! Dla mnie ten polityk to zakała tego miasta. To moja ocena. W końcu znalazł się sędzia, który nie przestraszył się Edka. Brawo. Sprawiedliwości stało się zadość.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
... Lara Croft komentuje +16
Jednak jest sprawiedliwość na tym świecie! Wspaniały prezent na święta. W końcu ten gość za coś zapłaci. Jestem niezmiernie uradowana i się cieszę, że "brodaty" wzbogaci Skarb Państwa. W końcu będzie mógł się poczuć odpowiedzialnym za to co do tej pory robił.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 12 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był