f2ec72e7337638b456c714eb829e204c.html Radni o BDI: koniecznie na północy

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Radni o BDI: koniecznie na północy

Email Drukuj
Stało się. Rada Wadowic znów przeciw BDI. Radni nie chcą trasy szybkiego ruchu przez Wadowice i wskazują by drogę budować w Tomicach. Choć niedosłownie. Koniec marzeń o autostradzie?Stanowcze "nie" dla południa

Nowa uchwała rady może spowodować, że Wadowice przestaną się liczyć przy planowaniu na lata 2010-2014 budowy międzynarodowej trasy szybkiego ruchu. We wtorek (17.02) na wniosek burmistrza Wadowic Ewy Filipiak radni podjęli uchwałę w sprawie negatywnej opinii dotyczącej proponowanych przez GDDKiA w Krakowie wariantów przebiegu międzynarodowej trasy szybkiego ruchu, tak zwanej BDI, przez teren gminy Wadowice od strony południowej.

Bez dyskusji nad uchwałą przy pełnym poparciu Rada Wadowic przyjęła propozycję burmistrza Ewy Filipiak. "Żaden z południowych wariantów nie może uzyskać naszej akceptacji, ponieważ są one niekorzystne dla rozwoju naszej gminy, stwarzają poważne zagrożenie dla największych osiedli mieszkaniowych Wadowic, Jaroszowic, Gorzenia, Zawadki i Choczni, dewastują niezwykle cenne przyrodniczo tereny zielone oraz naruszają interesy kilkunastu tysięcy naszych mieszkańców" - czytamy w uchwale radnych.

Choć radni już raz odrzucili 12 listopada 2008 roku południowe warianty autostrady, nowa negatywna opinia blokuje wszelkie możliwości szukania rozwiązań przeprowadzenia beskidzkej drogi na południu. Co więcej Rada Wadowic dyplomatycznie, ale jednak wskazała, które z rozwiązań byłyby dla Wadowic satysfakcjonujące.

"Apelujemy do przedstawicieli administracji państwowej i GDDKiA, reprezentujących inwestora, aby skoncentrowali swoje wysiłki planistyczne na wariantach przebiegających na północ od Wadowic, które są mniej szkodliwe społecznie i przyrodniczo (...)" - czytamy w uchwale Rady Wadowic.

Jeśli już budować, to przez Tomice

Choć radni nie zapisali tego wprost, to nieoficjalnie przyznają, że "na północ od Wadowic" to tak naprawdę rozwiązanie tomickie, biegnące przez stawy i tereny Natury 2000. Jak wyjaśnia w uzasadnieniu do uchwały burmistrz Wadowic Ewa Fiipiak, beskidzka droga w swoich pierwotnych założeniach miała rozwiązywać lokalne problemy komunikacyjne, ale nowa koncepcja BDI finansowana przez rząd jako 70-kilometrowego odcinka czteropasmowej trasy szybkiego ruchu o randze transeuropejskiej jej zdaniem znacząco odbiega od pierwotnych założeń.

Nie jest tajemnicą, że na decyzję rady miał też wpływ komitet protestacyjny, który zawiązał się w mieście w listopadzie zeszłego roku i ma duże poparcie społeczne. Do czasu zawiązania komitetu miasto forsowało budowę drogi na południu Wadowic.

Jeśli więc wierzyć burmistrzowi i radnym, to właściwie nie ma wątpliwości, iż samorząd nie chce, by planowana autostrada ze względów społecznych przebiegała przez tereny zabudowane w gminie i w Wadowicach, co najwyżej jedynie w małym fragmencie (wariant tomicki IV C).

>>>Posłuchaj: Witold Gawęda, komitet protestacyjny o uchwale radnych


W grudniu na spotkaniu w Andrychowie wojewoda Jerzy Miller zapowiedział, że jeśli samorządy Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej nadal będą blokować BDI, to on tę drogę wykreśli z planów inwestycyjnych. Wojewoda mówił, że nie będzie budował drogi, której samorządy nie chcą.

Teraz jedynym wyjściem z sytuacji dla GDDKiA i rządu jest przekonanie samorządu w Tomicach, by ten zgodził się puścić autostradę do Bielska-Białej i Krakowa przez swoje tereny. Na koniec pozostają jeszcze negocjacje z ekologami. Ale jeśli Tomice, podobnie jak Wadowice odrzucą BDI, autostrady z Krakowa do Bielska-Białej po prostu nie będzie.

Kalwaria zadowolona, blokady nie będzie?

Jednocześne we wtorek (17.02) zebrała się również na nadzwyczajnej sesji Rada Kalwarii Zebrzydowskiej. Na sesję przyjechał wicedyrektor Andrzej Kollbek z GDDKiA w Krakowie, który przedstawił nowe rozwiązania przeprowadzenia autostrady przez tą gminę. Kalwaria w zeszłym roku odrzuciła, podobnie jak Wadowice, wszystkie cztery przedstawione warianty.

W nowych wersjach autostrada omija wszystkie kontrowersyjne społecznie pukty gminy, biegnie tereny niezabuodowane. W Zebrzydowicach, gdzie droga miała przebiegać między kościołem, a cmentarzem pójdzie tunelem podziemnym.

Kalwaryjscy radni i komitety społeczne w tej gminie nowe rozwiązania uznali wstępnie za zadowalające. W najbliższym czasie Rada Kalwarii ma przygotować pozytywną opinię dla budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej.

W ostatnich tygodniach GDDKiA udało się również dogadać z pozostałymi gminami, gdzie dochodziło do kontrowersji: Myślenicami, Skawiną i Lanckoroną.

Beskidzka Droga Integracyjna

Według założeń nowa droga miała mieć ok. 70 km długości. Inwestorem zadania jest GDDKiA w Krakowie. BDI będzie dwujezdniową drogą klasy GP (główna przyspieszona); każda z jezdni będzie miała po dwa pasy ruchu. Jej dostępność będzie ograniczona, to oznacza, że wjechać na nią i zjechać z niej będzie można tylko na węzłach. Wokół drogi powstanie sieć dróg dojazdowych służących ruchowi lokalnemu, którymi mieszkańcy będą mogli dojechać do swoich posesji, rolnicy do pól uprawnych, a dzieci będą mogły bezpiecznie dotrzeć do szkoły. W ciągu BDI powstaną obwodnice, które wyprowadzą ruch tranzytowy z miast. Planowane są: północna obwodnica Kalwarii Zebrzydowskiej, południowa obwodnica Wadowic, północna obwodnica Andrychowa, południowa obwodnica Kęt i północna obwodnica Kóz. Beskidzka Droga Integracyjna stanie się ważną osią łączącą drogę ekspresową S7 (węzeł Głogoczów) z drogą ekspresową S1 (węzeł Suchy Potok w rejonie Bielska Białej). Dzięki temu połączeniu sieć dróg krajowych w Polsce zostanie powiązana z siecią autostrad w Czechach, co znacznie ułatwi dojazd na południe i południowy – zachód Europy. Cały proces przygotowania inwestycji miał zostać znacznie skrócony, gdyż zwykle w Europie Zachodniej przygotowanie inwestycji do momentu rozpoczęcia budowy trwa 7 lat. Na koniec 2009 roku planowane jest uzyskanie decyzji lokalizacyjnej. Jeśli więc wszystkie zaangażowane podmioty dołożą starań (GDDKiA jest tylko jednym z ogniw w tym łańcuchu), to już w 2011 roku może być wydane pozwolenie na budowę, a sama budowa miałaby być realizowana w latach 2012 – 2014. Szacuje się, że koszt realizacji inwestycji przekroczy 2 miliardy złotych.


(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był