b0a333a728996cd66039d8fc1e4f0fb2.html Jeszcze bardziej przeciw BDI

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Jeszcze bardziej przeciw BDI

Email Drukuj
Miasto zaostrza swój protest w sprawie beskidzkiej drogi. Radni kolejny raz będą głosować uchwałę o przebiegu trasy na południu Wadowic... że jej tam nie chcą. Ale to już było, a co z północą?Na południu absolutnie nie?

We wtorek (17.02) na nadzwyczajnej sesji zbierze się Rada Miasta. Radni mają głosować projekt uchwały burmistrza Wadowic Ewy Filipiak w sprawie opinii dotyczącej wariantów przebiegu Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Do tej pory Wadowice otrzymały siedem propozycji przebiegu BDI przez gminę od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W tym cztery wersje drogi przebiegają na południu miasta i trzy na północy, między innymi przez Tomice. Jest więc w czym wybierać.

Tymczasem burmistrz Ewa Filipiak zaproponuje teraz radnym, by kategorycznie odrzucić jakiekolwiek pomysły rysowania beskidzkiej drogi przez planistów po południowej stronie miasta. Burmistrz chce, by w uchwale znalazł się apel do GDDKiA o to, by planiści skupili się projektowaniu drogi na północy Wadowic.

Przypomnijmy, że 12 listopada 2008 roku rada na wniosek burmistrza negatywnie zaopiniowała cztery warianty przebiegu autostrady po południowej stronie Wadowic i zwróciła się do GDDKiA o rysowane trasy na północy miasta. Po co więc teraz jeszcze jedna uchwała?

„Chcemy wzmocnić nasze stanowisko. Pomimo, że sprawa wydaje się dosyć skomplikowana, to samorząd w swoich decyzjach kieruje się interesem mieszkańców gminy” — wyjaśnia krótko rzecznik samorządu Stanisław Kotarba. Po chwili dodaje, że miasto ustaliło swoimi kanałami, że GDDKiA rysuje kolejny... ósmy wariant na południu Wadowic. Czyżby nową uchwałą ratusz chciał przechytrzyć planistów i na południu zablokować ich w całości. Tymczasem o wyborze jednej z trzech północnych wersji na razie się nie wspomina.


Cała prawda u wiceministra?

Tymczasem sprawa blokowania Beskidzkiej Drogi Integracyjnej trafiła już do do Warszawy do sejmu. Wyjaśnienia i odpowiedzi na pytania posłów w tej sprawie, składał niedawno Zbigniew Rapciak, wiceminister infrastruktury.

W związku z przygotowaniem do realizacji budowy i rozbudowy drogi krajowej nr 52 na odcinku od węzła Suchy Potok do węzła Głogoczów GDDKiA podpisała porozumienia z przedstawicielami gmin, po których terenie miałaby przebiegać ta trasa, wyrażające wolę współpracy w zakresie uzyskania niezbędnej dokumentacji i konsultacji społecznych"- pisze do marszałka sejmu Bronisława Komorowskiego wiceminister Rapciak i jedocześnie ujawnia coś, co do tej pory było w Wadowicach wielką tajemnicą.

"Porozumienie z przedstawicielami gminy Wadowice zostało podpisane 25 sierpnia 2008 roku. Także w drodze roboczych ustaleń i spotkań wypracowano wspólne stanowisko, które gmina Wadowice przesłała pismem z dnia 1 września 2008 r." - pisze  5 lutego tego roku wiceminister. Jak ripostuje rzecznik urzędu miejskiego Stanisław Kotarba te ustalenia już dziś nie obowiązują. Ale co w nich było?

"W przedmiotowym piśmie przedstawiciele gminy Wadowice uznali, iż najkorzystniejszy przebieg trasa miałaby w granicach rezerwy terenów wyznaczonych w obowiązujących miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, zatem zgodnie z proponowanym przez GDDKiA wariantem I. Wariant ten przebiega po południowej stronie miasta. Niestety gmina Wadowice przesłała do wiadomości GDDKiA uchwałę Rady Miejskiej z dnia 12 listopada 2008 r., w której wyraziła negatywna opinię wobec wszystkich przedstawionych wariantów, negując tym samym poczynione wcześniej z GDDKiA ustalenia” — pisze do marszałka sejmu wiceminister Rapciak.

Jego pismo rzuca nowe światło na to, w jakich bólach rodzi się uzgadnianie stanowisk w sprawie BDI. Wygląda bowiem na to, że miasto szybko zmieniło swoje zdanie po tym, jak w Wadowicach zawiązał się 11 listopada komitet protestacyjny przeciwko autostradzie na południu. Wcześniej obowiązywały ustalenia z GDDKiA, czyli droga na południu.

Dodajmy jeszcze, że we wtorek (17.02) o tej samej godzinie 9. ma zebrać się również na sesji Rada Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej, która też zablokowała dotychczasowe plany autostrady. Na sesję ma przyjechać tutaj wiceminister Zbigniew Rapciak. Zbieg okoliczności?
(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był