9ebdf7a96404edd95eea0c65b41f7d75.html Beskidzka droga: wkraczają ekolodzy

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Beskidzka droga: wkraczają ekolodzy

Email Drukuj
Samorządowcy i przedstawiciele GDDKiA oraz projektanta beskidzkiej drogi spotkali się z ekologami w Tomicach. Budowa autostrady w Tomicach, na północ od Wadowic, jest coraz bardziej prawdopodobna.W Tomicach w urzędzie gminy w środę (28.01) samorządowcy z Wadowic i Tomic oraz wicedyrektor GDDKiA Andrzej Kollbek spotkali się z ekologami i ornitologami, którzy występowali do Ministerstwa Ochrony Środowiska o utworzenie obszaru Natury 2000 w dolinie Skawy.

Dodajmy, że spotkanie dzień po rozdaniu najnowszych map przebiegu beskidzkiej drogi integracyjnej nie jest przypadkowe. Komitet protestacyjny oraz władze Wadowic forsują pomysł przeprowadzenia drogi na północy miasta, z czego projekt poprowadzenia jej czterokilometrowym odcinkiem przez Witanowice, Tomice i Radoczę jest z punktu widzenia Wadowic najlepszy. Nie będzie rodził protestów i zagrożeń w samych Wadowicach.

Szkopuł w tym, że
nowa droga przecinałaby obszar chroniony unijną dyrektywą ptasią Natura 2000, a i same Tomice jak na razie szczególnego entuzjazmu nie wyrażają z powodu budowy na ich terenie autostrady. Wójt Adam Kręcioch przyznaje, że przebieg drogi nie narusza żadnych budynków, ale musi sprawę skonsultować z mieszkańcami i Radą Gminy.

Dopóki w Tomicach mieszkańcy nie poznają map, trudno w ogóle rozstrzygać o szansach tego projektu. "Jeśli by mnie ktoś pytał o moje zdanie, to najlepszym wariantem jest południowy przebieg beskidzkiej drogi po stronie Wadowic, niedaleko Zawadki, przecinający lasy. Tak zwany wariant pomarańczony" - mówił wójt Tomic dzień przed spotkaniem.

Jak się dowiadujemy, jest pomysł by zamienić tereny Natury 2000 pod budowę drogi w Tomicach na inne w tej gminie lub nawet w Wadowicach. I o tym właśnie dyskutowano z ekologami.  Jacek Betleja z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego, który był na spotkaniu w Tomicach, zaznacza, że budowa autostrady z Krakowa do Bielska-Białej przez Tomice nie jest niemożliwa.

"Nigdzie nie jest powiedziane, że droga nie może przechodzić przez Naturę 2000. Ale też trzeba najpierw sprawdzić, wykonać badania i ekspertyzy, czy jej budowa i funkcjonowanie nie zniszczy siedlisk ptaków chronionych na tym terenie czyli bączka, ślepowrona i rybitwy białowąsej. Dopóki nie ma takich ekspertyz, nie ma o czym decydować" - mówi ornitolog.

Wskazuje też, że takie badania należy wykonać przy wydawaniu tak zwanej decyzji środowiskowej przez wojewodę małopolskiego. Tymczasem nadal nie wiemy, kiedy projektant drogi, czyli firma Transprojekt i inwestor Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi konsultacje z mieszkańcami w sprawie przebiegu autostrady. Mapy od wtorku (27.01) są w urzędach gmin, przez które ma przebiegać beskidzka droga, i dostęp do nich mają jedynie nieliczni.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był