2f4e5bde7f1d7aaa4e8fc093798e3060.html Szpital szykuje zwolnienia ratowników

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Szpital szykuje zwolnienia ratowników

Email Drukuj
To bardzo stresująca sytuacja dla pracowników Działu Pomocy Doraźnej w Wadowicach. Oni bowiem odpowiadają za zabezpieczenie ratownictwa medycznego w naszym regionie, a jak się okazuje szpital rozpoczął procedurę zmniejszenia liczby ratowników.Wizja dwuosobowych zespołów jest dla nas przerażająca, w którym to systemie nie liczy się zdrowie i życie, a już przede wszystkim bezpieczeństwo pacjenta lecz uwarunkowania finansowe i chęć zaoszczędzenie pieniędzy na zwykłym obywatelu- pisali niedawno pracownicy Działu Pomocy Doraźnej (DPD) w Wadowicach.
Niestety na razie nie udało się wynegocjować pozostawienia status quo w wadowickim ratownictwie. Dyrekcja szpitala w Wadowicach poważnie bierze pod uwagę zmniejszenie liczby osób w karetkach opieki podstawowej. Takie wyjście zapewniane jest przez ustawę o ratownictwie medycznym. Ustawa bowiem mówi, że w podstawowych zespołach ratownictwa medycznego mogą uczestniczyć dwie osoby uprawnione do wykonywania czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka lub ratownik, przy czym jedna z tych osób musi być uprawniona do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.

Jak mówią ratownicy to zbyt duże obciążenie. Nie dość, że jadą ratować komuś życie to dodatkowo będą musieli zastanawiać się nad trasą. I zaznaczają, że w trzyosobowych ekipach można było lepiej rozłożyć obowiązki. Swoje obawy przedstawili w liście m.in. do dyrekcji szpitala.

Jak pisze w odpowiedzi do pracowników DPD dyrektor szpitala Urszula Lasa, zmniejszanie składu osobowego w podstawowych zespołach ratownictwa medycznego odbywałoby się sukcesywnie poczynając od Wadowic, przez Andrychów i na końcu w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Już teraz rozpoczynają się przymiarki do tych zmian. Jak zapewnia dyrekcja koordynator Działu Pomocy Doraźnej w Wadowicach, lekarz Robert Tobias, dokona oceny pracowników.
Ocena obejmie pracowników DPD w Wadowicach i Działu Transportu Sanitarnego, tj. grupę zawodową ratowników medycznych, pielęgniarek i kierowców. Pracownicy podlegają ocenie pod kątem planowanego zmniejszenia zatrudnienia. Jednym z kryteriów oceny będzie spełnienie warunków ustawy o kierujących pojazdami uprzywilejowanymi. Każdy pracownik zostanie zapoznany z oceną koordynatora - pisze Urszula Lasa.
Aby ocena nie była jednoosobowa wnioski koordynatora zweryfikuje specjalny zespół do tego powołany. Wszystkie działania związane ze zmianami organizacyjnymi będą podejmowane w porozumieniu z koordynatorem. Co na to organ nadzorujący szpital, czyli Starostwo Powiatowe? Czekamy na odpowiedź.

(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (21)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Krys komentuje +3
Właściwie to ze służby zdrowia prawidłowo działa pogotowie ratunkowe.
Jak się zadzwoni to przyjedzie szybko i wyda dyspozycje.
I tu jest chyba problem , bo jeszcze jak coś dobrze działa to najlepiej zlikwidować.
Taka jest dewiza władz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 04 - 2014
... stinger komentuje +10
Trochę to dziwne , bo 7 kwietnia Wicestarosta mówi , że rozmawiała z Panią Dyrektor , która ja zapewniła , że "na dzień dzisiejszy nie podjęła jeszcze żadnych decyzji w tym zakresie i nie zamierza ich podjąć " a już dzień później Pracownicy pogotowia otrzymują pismo w którym Dyrektor szpitala informuje ich , że rozważa taka możliwość , że planuje powołanie zespołu , który dodatkowo zajął by się weryfikacją pracowników , że te zmiany odbyły by się etapowo tzn na początek Wadowice , później Andrychów i Kalwaria , czyli konkretne , dokładnie zaplanowane działania . Reasumując albo współpraca na lini starostwo - Dyrekcja Szpitala całkowicie się nie układa albo z nas , mieszkańców powiatu , wyborców robi się idiotów poprzez całkowitą dezinformacje

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 04 - 2014
... @PEWNIAK komentuje +6
A co się dziwisz. Przecież to konsekwencja jednogłośnego wyboru przez powiatowych radnych na stanowisko starosty klawisza, który rozpoczynał karierę w więziennictwie w "najlepszym" okresie stanu wojennego. Kogo wybieracie - tego macie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 04 - 2014
... PEWNIAK komentuje +2
.........................................................................,a starosty Jończyka nikt nie ruszy (nawet miłośnicy kawioru)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 04 - 2014
... dobani.pl komentuje +1
ta są tylko głupie decyzje "mądrych" ludzi i tyle w tym temacie..............:P

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 04 - 2014
... Noe komentuje +1
spokojna głowa co prawda pavulonik jest używany podczas długich zabiegów kardiochir. ale na wyposażeniu karetek są inne leki zwiotczające:)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 04 - 2014
... snajper komentuje +1
co wy robicie nie możecie zlikwidować karetki

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 04 - 2014
... fiki24 komentuje +14
Widać że nagroda dla Pani Dyrektor Lasy się należała .(Przypominam w kwocie prawie 10.000 tyś ). Teraz jak coś pójdzie nie tak w Szpitalu lub w ZZOZ to przerzucą ja do Publicznych Zakładów Pogrzebowych tam k....wa do tej pory jeżdżą karawanami po 4 lub 5 a przecież dwójka max trójka spokojnie wystarczy .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 04 - 2014
... barak komentuje +18
Dwuosobowy zespól kobieta i mężczyzna-mogą dzwignąć razem 80kg(30+50).Pacjent powiedzmy 110kg ,albo wzywają pomoc albo straż.Zdarza się nierzadko, że rodzina pacjenta nie ma zamiaru pomagać.To początek zmian,za chwile okaże się że zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 01.04 dotyczącymi pielęgniarek,można zredukować liczbę personelu pielęgniarskiego.Natomiast każdy etat administracyjny jest po prostu bezcenny-ile rodziny można upchnąć.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... Krys komentuje +17
Czyli jesteśmy skazani na ukrytą eutanazję.
Skoro tak mało jest pieniędzy to dlaczego tak są marnowane na różne nietrafione cele,
w tym i na przerost administracji.
Całe Wadowice teraz to jedno wielkie biuro, za komuny wystarczył tylko budynek urzędu miasta. a i tak "solidarnościowcy" krytykowali.
Teraz jak zasiedli na stołkach to się rozrośli do absurdalnych rozmiarów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... ZośkaSamośka komentuje +25
Szanowni państwo, Budowa szpitala to nie trafiony pomysł. Jestem akurat z Krakowa, tutaj raczej sie nie buduje obok siebie nowych szpitali, tylko remontuje stare. Ciekawa jestem ile razy panowie radni leczyli się w tym Wadowickim szpitalu. A no właśnie. Właśnie tutaj nie powinno być żadnej redukcji. Nie lepiej zwolnić 15 osób ze starowstwa, co nie wwpłynin w większym stopniu na pracę. Byłam tak jak mi zabrano dowód rejestracyjny. Ludzie tam nie wyglądali na zapracowanych? Myślę, że ratowniką należy się jeszcze podwyżka za trud włożony w pracę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... lafirynda komentuje +7
Od dziś transport. Szybko wozić zwłoki. Jedyny kraj na świecie gdzie karawany mają sygnały. Jest pięknie...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... afs komentuje +0
Do ZYX - no co się stanie? Dobrze się stanie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... hej komentuje +26
Nie moge tego zrozumiec kto tu jest dla kogo!!!!! Jak szpital czy starostwo szuka oszczednosci to pierwsze powinni obciac pesje kierownictwu i wywalic paru koordynatorow bo co to bedzie za oszczednosc jak dwu osobowy zespol nie da sobie rady to wezwie drugi dwuosobowy i beda cztery osoby i dwie karetki i kosztami z wyjazdu podziela sie na pol ??? CHORE

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... xixi xix komentuje +18
oszczędności kosztem nas pacjentów , ciekawi mnie ilu chorych na sumieniu bedzie mial pomysłodawca tego idiotycznego pomysłu a tvn pokazuje piękny serial szpital która z rzeczywistością nie ma nic wspólnego

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... powiatanin komentuje +4
na wyposażeniu każdej karetki obowiązkiem powinien być na wyposażeniu pawulon...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... ,,, komentuje +23
Sfinks ty się po prostu doucz. Nie myl pojęcia transport. Przepisy BHP mówią ile ratownik mężczyzna i ratownik kobieta może dźwigać. W dwie osoby to mogą sobie podźwigać torbę, nosze i chyba tyle. Tam gdzie są dwu osobowe zespoły np. w Bielsku Białej to za składem dwuosobowym jedzie drugi dwuosobowy. Inny przykład... ratownik rozpoczyna reanimacje na miejscu, drugi w tym czasie przenosi na desce, noszach osobę reanimowaną do karetki.... jakiś absurd.

Przepisy wymyśla i wprowadza je w życie osoba co jest menadżerem i myśli tylko o finansach. Przepis mówi że mogą istnieć zespoły dwuosobowe, a nie że mają być dwuosobowe.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... Zofia tercjarka komentuje +6
Dobrze że zwalniają ratowników.Ale na ich miejsce powinni przyjąć kapelanów.Amen!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... sfinks komentuje +3
A po co ich więcej? Czy ich będzie dwóch, czy czterech to i tak nic nie zmienia. Czy karetka w trzyosobowym składzie będzie szybciej na miejscu? Dwie osoby w zupełności wystarczą do transportu chorego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... ZYX komentuje +20
Ciekawe co się stanie, gdy pewnego pięknego dnia p. Lasa zasłabnie poza miejscem pracy, a nie będzie miał kto ją ratować ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
... Elemele komentuje +41
"Co na to >organ< nadzorujący szpital,czyli Starostwo Powiatowe " ???

"ORGAN" ma się dobrze i za zmniejszenie składu ratownictwa medycznego,dadzą sobie za to "podwyżki" !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 04 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był