43516a810de4038be7b7a24c9ab5a696.html Wyprawka dla pierwszaka taniej. Pozostali muszą dopłacić

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Wyprawka dla pierwszaka taniej. Pozostali muszą dopłacić

Email Drukuj
W gminie Wadowice do pierwszych klas szkół podstawowych pójdzie 484 uczniów. To ta grupa pierwszy raz otrzyma darmowe podręczniki oraz materiały ćwiczeniowe od szkoły. Rodzice mogą dokupić tylko plastelinę i wycinanki. Pozostali zapłacą więcej niż w poprzednich latach.


To dopiero rewolucja. Już wcześniej pisaliśmy o zawiłościach w nowych przepisach w ustawie oświatowej dotyczących darmowych podręczników dla pierwszoklasistów. Szkoły do końca czerwca musiały złożyć zapotrzebowanie na "Nasz elementarz" w resorcie edukacji.

Niestety cała otoczka dotycząca pozostałych materiałów edukacyjnych cały czas pozostawia wiele niedopowiedzeń, które generują nowe pytania. Nauczyciele nie rozumieją dlaczego oni nie otrzymają podręczników, z których przecież będą przygotowywać pierwszaków. Nie chodzi nawet o darmowy egzemplarz. Nauczyciel nie będzie miał możliwości zakupu takiego podręcznika na wolnym rynku. Pozostanie mu tylko drukowanie z internetu.

To jednak nie wszystko. Teraz do gmin , które zarządzają podstawówkami zaczną wpływać pieniądze, tzw. dotacje celowe na podręcznik do języka angielskiego (25 zł na ucznia) oraz 50 zł za każdy zestaw "materiałów ćwiczeniowych".
Niektórzy obawiają się, że 50 zł może okazać się niewystarczające na całoroczne materiały ćwiczeniowe z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej oraz na ćwiczenia do angielskiego - przedstawia sytuację PAP.
W związku z tym, że definicja "materiałów ćwiczeniowych" brzmi ogólnie, a mianowicie są to materiały przeznaczone dla uczniów, służące utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności, rodzice zaczynają pytać resort edukacji czy będą musieli dopłacać lub finansować na przykład przybory plastyczne. Chodzi m.in. o plastelinę, farby czy niezastąpione wycinanki.

Tutaj Ministerstwo Edukacji Narodowej mówi wyraźnie, że te przedmioty nie mieszczą się w przedstawionej wyżej definicji i to rodzice będą musieli je kupić. Natomiast nie ma możliwości finansowania przez rodziców materiałów ćwiczeniowych, jakiekolwiek by nie były.

Szkoła nie może wymagać tego od rodziców, a dostęp do podręczników i materiałów ćwiczeniowych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych musi być bezpłatny.

Jedno jest pewne, rodzice pierwszoklasistów wydadzą w tym roku mniej. W ciągu najbliższych kilku lat darmowe podręczniki mają otrzymać uczniowie klas od 1 do 3. Oblicza się, że wydawnictwa edukacyjne mogą stracić wtedy nawet 350 mln zł rocznie.

Być może dlatego komplet podstawowego zestawu edukacyjnego dla drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej jest w tym roku droższy. Podczas gdy podręczniki dla ucznia drugiej klasy kosztowały w zeszłym roku ok 210 zł w tym kosztują już ok 250 zł. Rodzice ucznia trzeciej klasy wydadzą na podstawowy zestaw książek nawet 270 zł i to po upustach.

(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (11)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... ja123 komentuje +2
do nieznana
kto tu pisze że chce coś za darmo? chyba czytać nie potrafisz! Ludzie tylko chcą aby ceny książek były adekwatne do naszych wypłat!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 07 - 2014
... Jad komentuje +4
Ratownik medyczny w ZZOZ w Wadowicach zarabia ok 1600 na rękę, dwoje dzieci w wieku szkolnym i we wrześniu żreć będziem ino kartofle z kamieniami. Jak zabronią kamienie zbierać to z głodu pozdychamy ale za to wydawnictwa nie stracą, całe szczęście.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 07 - 2014
... www.zzz komentuje +7
Zestaw do zerówki 110 zł + wyprawka!!!
Zestaw 4 kl.SP Używane 100zł + Angielski 80 + zeszytu ćwiczeń (matma, polski , przyroda ) 100zł plus wyprawka + buty po szkole.

Razem dla dwojga dzieci :: koło 700 zł !!!!
Do tego ubezpieczenie zaraz we wrześniu koło 100 na dwójkę!!!
Jeszcze w niektórych szkołach dochodzą mundurki!!!


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 07 - 2014
... trzykropek komentuje +8
Kupilam zestaw w czerwcu bo było taniej o ok 55 pln zaplacilan 338 pln (2 klasa). Straszna niesprawiedliwosc!!!!! Za moich czasow ksiazki byly uzyeane przez kilka osob z roku na rok a teraz wszystko jest jednorazowe p.s. a ponoc ekologia w modzie....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 07 - 2014
... kindziuk komentuje +2
wwwetergwerg - za pakiet podtsawowy do 3 klasy Nowe w szkole zapłaciłam po upuście 265 zł, bez upustu zestaw kosztował 297 zł. Więc sory, ale prawda jest taka , że ksiązi do 3 klasy są astronomiczne!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 07 - 2014
... kindzia komentuje +1
Ksiazki do 2 klasy 305zl, angielski 70zl, religia 30zl, a gdzie reszta?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 07 - 2014
... nieznana komentuje +2
w tym materiale jest napisane o pierwszoklasistach a nie o klasach wyzej. nie od razu zbudowano rzym co wy ludzie checie wszystko za darmo miec ?? wiadomo ze jak dziecko idzie do szkoly to wszystko kosztuje nawet jak chodzi do przedszkola to trzeba mu kupic ksiazki buty materialy pomocnicze itp

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 07 - 2014
... gps komentuje +6
Chcieliście złodziei przy władzy, no to macie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 07 - 2014
... bzzzzz komentuje +5
no właśnie gdzie reszta ??zeszyty okładki , kredki ,bloki itd...buty na przebranie mundurek brak słów a edukacja niby jest bezpłatna a ceny w księgarniach to jakaś kpina wszyscy maja rabaty a ceny wysokie jedynie na targu komplet do 3 klasy 230 zł kosztuje

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 07 - 2014
... wwwetergwerg komentuje +2
w 3 klasie to nieprawda pakiet 230 , angielski 70 , religia 30 ( to wszystko po upustach ) a gdzie reszta zeszyty i wogule masakra

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 07 - 2014
... iritt komentuje +7
by żyło się lepiej!!!!!! POwskie lemingi !!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 07 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był