937c6fe1dffc91b4ade515aba4293bee.html Poczta Polska ściąga abonament. Jak uniknąć kłopotów?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Poczta Polska ściąga abonament. Jak uniknąć kłopotów?

Email Drukuj
Poczta Polska szuka pieniędzy w portfelach mieszkańców powiatu wadowickiego. Zdaniem Marka Wierońskiego, powiatowego rzecznik praw konsumenta, zaległości w opłacie abonamentu RTV może mieć około 10 tys. osób w naszym regionie. W ostatnich dniach dostają oni monity o zapłatę.Pani Ewa z Witanowic musi w ciągu siedmiu dni zapłacić 1500 złotych zaległego abonamentu RTV na konto Poczty Polskiej. Właśnie otrzymała monit z oddziału PP w Bydgoszczy i jeśli tego nie zrobi, Urząd Skarbowy ściągnie jej z emerytury wyliczoną kwotę.
To koszmar, bo kwota, którą mam zapłacić wynosi dokładnie tyle co moja emerytura - denerwuje się pani Ewa.
W ostatnich dniach listonosze poczty na terenie powiatu mają pełne ręce roboty z roznoszeniem monitów. Trafiają one głównie do osób w wieku 50-70 lat, czyli tych, którzy w latach 80-tych i 90-tych rejestrowali swoje odbiorniki. Dzisiaj mało kto już to robi.

Kwoty do zapłaty są różne, ale zazwyczaj są to zaległości z ostatnich pięciu lat. Maksymalna opłata może wynieść 1585,25 zł. Niektórzy płacą, a niektórzy szukają sposobu, by pozbyć się problemu w inny sposób.
Codziennie trafiają do mnie ludzie przerażeni wizją jednokrotnej zapłaty 1500 złotych. Sprawy są różne, ale większość z nich wskazuje, że wyliczenia poczty albo są na wyrost, albo w ogóle ich nie dotyczą- mówi Marek Wieroński, powiatowy rzecznik praw konsumenta.
Rzecznik radzi tym, którzy mają wątpliwości, czy płacić, by w pierwszej kolejności wysłali pismo do Poczty Polskiej na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego o wydanie z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów, na podstawie których wysunięto wobec dłużnika roszczenia o zapłatę.

Kilka tygodni temu sprytny radny Czesław Starosta z Orzesza znalazł sposób, jak nie płacić zaległego abonamentu RTV. Urzędnicy pocztowi na takie pisma są bezradni i czasami odstępują od egzekucji. Ale jeśli pozostaniemy bierni wobec wezwań, prędzej czy później Poczta Polska ściągnie pieniądze z konta.

Obowiązek rejestracji odbiornika nakłada na nas ustawa o radiofonii i telewizji. Jednak nie wszyscy zgłaszają na poczcie, że mają w domu radio lub telewizor. Martwić powinni się tylko ci, którzy zarejestrowali odbiornik wcześniej, a potem nie płacili. Do nich powiadomienie wysyła najpierw Poczta Polska. Na zapłatę za zaległy abonament daje siedem dni. Jeśli nie uregulowali zadłużenia, sprawa przechodzi w ręce skarbówki. Do zaległego abonamentu fiskus dolicza jeszcze odsetki i koszty egzekucyjne.

Osoby, które są w trudnej sytuacji życiowej lub mało zarabiają, mogą poprosić o rozłożenie opłaty na raty. Mogą starać się o to ci podatnicy, których dochód w rodzinie nie przekracza 888 zł na osobę, a w przypadku osób samotnych - 1184 zł. Ale uwaga: pisma z prośbą o rozłożenie na raty nie wysyłamy na pocztę czy do fiskusa, tylko do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jeśli nakaz zapłaty abonamentu przyszedł do osób, które skończyły 75 lat, mają 60 lat i prawo do emerytury, zaliczają się do I grupy inwalidzkiej lub są bezrobotni - nie muszą się martwić. Wystarczy, że zgłoszą się do najbliższego oddziału poczty i przedstawią dokumenty, które uprawniają ich do zwolnienia z opłat.

Do końca zeszłego roku płaciliśmy 61 zł za radio i 201,40 zł za telewizor lub radio i telewizor. Od 2014 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podwyższyła te opłaty. Teraz zapłacimy odpowiednio - 63,70 zł i 208,45 zł. Pieniądze z abonamentu wpływają na konto telewizji publicznej i radia. W zeszłym roku było to 550 mln zł. KRRiT zaznacza też, że opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych nie zwalnia z opłat abonamentowych.

}} Jak powinno wyglądać pismo do Poczty Polskiej?
(wzór Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta)

Poczta Polska S.A.
85- 940 Bydgoszcz,
ul. Bernardyńska 15


Dotyczy Upomnienia nr UP Z/…./2014r. z dn..2014r.

W związku z wezwaniem mnie do zapłaty kwoty ........... zł z tytułu abonamentu RTV za okres ................ zwracam się na podst. art.73 Kodeksu postępowania administracyjnego o wydanie z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów, na podstawie których wysunięto wobec mnie roszczenia o zapłatę ww. sumy z ww. tytułu.

Uzasadnienie:
Na podstawie zapisów Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 25 września 2007r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych (Dz. U. Nr 187, poz. 1342) operator publiczny w terminie dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie ww. rozporządzenia z urzędu miał obowiązek nadania posiadaczom imiennych  książeczek opłat abonamentowych indywidualnego numeru identyfikacyjnego. O nadaniu numeru operator winien powiadomić użytkowników, przesyłając  „Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownikowi odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych”, które stanowiło jeden z załączników do niniejszego rozporządzenia.

Dotychczasowe bowiem dowody zarejestrowania odbiorników RTV straciły ważność w listopadzie 2008r. Nigdy nie otrzymałem takiego zawiadomienia, ani nie nadano mi takiego numeru.

(podpis)


(wp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (22)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... jarema komentuje +1
Ciekawe czy kudłaty płaci abonament tv I RTV

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 06 - 2014
... gaa komentuje +1
wreszcie nastaje SPRAWIEDLIWOŚĆ!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 06 - 2014
... Durnie komentuje +0
Jak ktoś zarejestrował odbiornik czyt. zobligował sie do uiszczania opłaty to niech teraz nie kombinuje !! Chcieliście to macie !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 06 - 2014
... many komentuje +11
wklejcie to do swych przegladarek , tam macie wszystko wytlumacozne co i jak

3obieg.pl/wezwanie-do-zaplaty-pomysl-zanim-cie-okradna

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 06 - 2014
... ZośkaSamośka komentuje +1
ZośkaSamośka to mój pseudeonim i nie podszywaj się pod niego !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 06 - 2014
... głupia komentuje +0
Dzięki Zosia, chyba spróbuję faktycznie. Mam nadzieję,że wcześniej nie wejdą mi na pobory. Kurczę wszyscy się ze mnie śmieją, po co rejestrowałam ten telewizor.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 06 - 2014
... zośka samośka komentuje +1
@ głupia - nie. Twoje pismo wstrzyma bieg zdarzeń. I co najwyżej po otrzymaniu od nich pisma o nadanym numerze poprosisz o rozłożenie na raty. Taka prośba musi być dobrze umotywowana. I tyle.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 06 - 2014
... głupia komentuje +1
Ja właśnie też dostałam i zastanawiam się, co zrobić. Miałam zamiar z bólem zapłacić, ale zastanawiam się nad tym wyjsciem podanym w artykule. A jeśli udowowodnią, ze taki numer posiadam, nie zapłacę większej kary?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 06 - 2014
... mer1906 komentuje +11
Jest prawne wyjście. Poprosić pisemnie pocztę o wyciąg akt sprawy. Takie pisemko:

W związku z otrzymanym pismem z UP nr (tu numer pisma) z dnia (data), na podstawie art. 73 KPA wnoszę o wydanie z akt sprawy uwierzytel­nio­nych odpisów dokumentów, na podstawie których wysunięto wobec mojej osoby roszczenia zawarte w w/w piśmie. Uwierzytelnione kopie proszę wysłać na mój adres pocztowy.

Poczta nie ma takowych dokumentów. Sprawa wygrana. Nie dajmy się!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2014
... boni komentuje +12
skoro opłacam cyfrę to dlaczego mam jeszcze opłacać TVP

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2014
... iritt komentuje +10
Lemingi !!!! POwskie!!!!! to jak to jest z tym abonamentem !!! TUSK w końcu namawiał żeby nie płacić tego haraczu !!! czy może było inaczej PAMIĘTACIE LEMINGI!!!! czy znowu łeb w piasek!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2014
... dd komentuje +8
Reżim ma swoją władzę czyli TV i żąda żeby płacić za reżimową telewizję . Socjalizm nadal żyje i ma się bardzo dobrze

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2014
... Krys komentuje +6
Mam zasadę że jak z czegoś korzystam - to za to płacę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2014
... did komentuje +1
ja tez wysłałem takie pismo, poleconym priorytetem, niestety zgubiło się na poczcie... o przesyłce ślad zaginął i to dwa tygodnie temu!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2014
... czarownica komentuje +1
Właśnie wysłałam takie pismo i czekam na odpowiedź. Nie mogą potwierdzić nadania numeru identyfikacyjnego i muszą się wycofać z żądania zapłaty

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2014
... biała droga w choczni komentuje +7
edziu uważaj co przynosisz bo nie ręcze za siebie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2014
... kałakolczik komentuje +7
Całe życie płaciłem i nigdy nie miałem żadnych zaległości. Jeśli korzystacie na przykład z usług księdza to mu przecież płacicie bez szemrania. Przytrafiło się komuś aby mu ksiądz odpuścił choć jednego grosza; za ślub, pogrzeb, komunię i inne czynności ? Życzyłbym sobie aby w tej sprawie zaangażował się kler i nakłonił obywateli [ 90 % jest ponoć katolikami ] do płacenia daniny na rzecz telewizji. Dotyczy to oczywiście tych obywateli, którzy mocą prawa są zobligowani do płacenia ponieważ korzystają z odbiorników. Uboższych obywateli wyłączam oczywiście z opłat. W ogóle to jest paskudny temat. Donald Tusk coś szemrał w tym temacie, żeby nie płacić - czy co ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2014
... To jest chore komentuje +14
Ciekawe kiedy każą nam zapłacić za korzystanie z pralki, zmywarki a co najlepsze z kuchenki gazowej. Jak chcą to niech mi odłączą programy TVP i tak ich nie oglądam.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2014
... często powtarzane komentuje +33
Osoby wezwane do zapłaty abonamentu powinny przeczytać Kodeks spółek prawa handlowego który stanowi, że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Telewizja Polska SA jedynie na podstawie takiej umowy może wystąpić do drugiej strony o wypełnienie swojego umownego zobowiązania.

Stworzona TVP SA – jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i jako osoba prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć, gdyż jako spółka prawa handlowego nie może postąpić inaczej. Żaden posiadacz telewizora w Polsce nigdy nie zawierał umowy ze spółką TVP SA. Ustawa o tzw. abonamencie dotyczyła TVP która była w PRL-u firmą państwową i która działała na zupełnie innych zasadach, w której obowiązywały ograniczenia płacowe. Ale rządzący chcieli płacić swoim pupilom krociowe wynagrodzenia to powstała TVP SA jako spółka prawa handlowego mogła już tak działać, biznes – to biznes i co komu do tego, żadne ustawy kominowe już nie obowiązywały. Zapomniano tylko, że ustawa o abonamencie też już ich nie dotyczy i tu popełniono błąd.

Reasumując Ci – co płacą datki na TVP SA robią to z przyzwyczajenia oraz z braku wiedzy nie orientują się, że nie muszą tego robić. Rada Nadzorcza TVP Spółka Akcyjna powinna być natychmiast odwołana i postawiona w stan oskarżenia pod zarzutem nienależytego sprawowania swoich funkcji, które są wysoko opłacane, a Zarząd Spółki również za bezczynność i świadome generowanie strat Spółki. Planowane na ten rok straty to ponad 60 mln zł. Pytanie co na to właściciel udziałów – pewnie też liczy na narodową zrzutkę, bo “ciemny” lud jest cyklicznie straszony w mediach komornikami, egzekucjami i firmami windykacyjnymi, a pranie mózgów powoduje, że ludzie coraz mniej kumają i ze strachu lub dla świętego spokoju w zębach kasę przyniosą.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2014
... lump komentuje +10
właśnie zaostrzyłem siekiere niech mi zapłacą za fale co gonią po moim ogródku

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2014
... Marus88 komentuje +25
Abonament jest bezprawnym podatkiem którym finansuje się spółkę prawa handlowego co jest niedopuszczalne. Komisja Europejska już raz Polskę ostrzegła że abonament jest nielegalny i niezgodny z unijnym prawem. Zresztą niżej napisano że nie można płacić za coś na co nie ma umowy. W sklepie dostajemy paragon który potwierdza zawarcie umowy kupna. TVP to komunistyczny relikt który tylko korzystałby z pieniędzy podatników. Serwowane tam programy i seriale uwłączają godności widza.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2014
... niepiśmienny komentuje +39
Nie zawierałem żadnej umowy z TVP S.A. i podejrzewam że żadnej umowy z telewizją nie ma zawartej żaden obywatel. Skoro tak to niech sobie TVP finansuje swoje pogodynki, lisy i inne cuda z reklam czy co tam ma. Mi nic do tego , nie mam telewizora, radia nie słucham. Abonament za telefon płacę ale mam umowęz play. Za internet to samo, mam umowę. Ciekawsze jest natomiast to że jakiś urzędnik znalazł sposób na innego urzędnika. Tylko w polsce to jest możliwe.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 06 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był