ce2a2bcd14bd681cf3b9f894d4609dee.html Drogie ciepło w spółdzielni. Lokatorzy muszą dopłacić nawet po 1000 zł

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Drogie ciepło w spółdzielni. Lokatorzy muszą dopłacić nawet po 1000 zł

Email Drukuj
W Spółdzielni Mieszkaniowej trwa analiza kosztów ogrzewania. Lokatorzy otrzymali już indywidualne rozliczenia. Wiele rodzin będzie musiało dopłacić i to sporo. Rekordziści nawet powyżej tysiąca złotych. Z czego wynika wzrost kosztów ogrzewania?


Tydzień temu Spółdzielnia Mieszkaniowa w Wadowicach wysłała do lokatorów rozliczenia indywidualne kosztów centralnego ogrzewania. Dla wielu mieszkańców oznacza to, że będą musieli dopłacić do 25 września za zużycie energii cieplnej w swoich mieszkaniach za sezon 2012/2013.

Nie ma wątpliwości, że w skali całej Spółdzielni Mieszkaniowej koszty zużycia ciepła wzrosły i odczują to w swoich portfelach lokatorzy. Według wstępnego rozpoznania dopłaty wynoszą od 200 do 300 zł na mieszkanie. Są też przypadki, że lokatorzy otrzymają zwrot pieniędzy za zaliczki płacone wraz z czynszem w ciągu roku. Ale takich jest niewielu.

Natomiast jest cała masa rodzin, którym tegoroczne rozliczenia zrujnują domowe budżety. Zdarzają się bowiem dopłaty sięgające 1000, a nawet 2000 złotych.
Nie wiem właściwie za co mam płacić. Regularnie opłacałam czynsz. Mieszkam sama w mieszkaniu, często mnie też nie było i starałam się zakręcać kaloryfery, a tu taka dopłata. To przecież cała moja miesięczna emerytura - skarży nam się lokatorka jednego z mieszkań na osiedlu Pod Skarpą.
Ci, którzy nie zgadzają się z wyliczeniami Spółdzielni, mają prawo do reklamacji. Trzeba ją złożyć najpóźniej do dwóch tygodni od otrzymania dokumentu z rozliczeniem. Złożenie takich reklamacji zapowiada bardzo dużo lokatorów.

W siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej trwa analiza tegorocznych rozliczeń za ogrzewanie. Bożena Łabuś, prezes spółdzielni, mówi, że na efekty analizy trzeba będzie jeszcze poczekać tydzień.
Zajmie się nią specjalna komisja Rady Nadzorczej- mówi nam prezes Bożena Łabuś.
W tej chwili spółdzielnia korzysta z danych dostarczonych przez spółkę Ista Polska z Krakowa, która obsługuje podzielniki założone w mieszkaniach. W czerwcu 2012 spółdzielnia wymieniła podzielniki ciepła parowe na podzielniki elektroniczne Ista ze zdalnym odczytem. Zadanie finansowane jest w okresie dwóch kolejnych lat z funduszu remontowego spółdzielni.

Mieszkańcy otrzymali regulamin rozliczania kosztów energii cieplnej na podstawie nowych podzielników. Regulamin stanowi, że koszty ciepła są różne w zależności od lokalizacji mieszkania w bloku. Podzielniki elektroniczne są dokładniejsze od tych dotychczasowych.

I tutaj należy szukać pierwszych przyczyn wzrostu opłat. Do tej pory odczyty mogły być zaniżane, w tej chwili urządzenie z dużą dokładnością wskazuje zużycie ciepła w danym pomieszczeniu.

Ale drugą sprawą jest już, czy wzory matematyczne służące do naliczenia rzeczywistego ogrzewania zostały przygotowane prawidłowo. Sceptycy zwracają uwagę, że w większości przypadków największe zużycie będzie notowane w kuchniach, gdzie obok kaloryferów znajdują się jeszcze kuchenki. Zwolennicy podzielników twierdzą, że to nie ma żadnego znaczenia na wskazania urządzeń.

Ale na pewno czynnikiem , który ma wpływ na wzrost opłat za energię cieplną jest parytet przyjęty w tym roku w rozliczeniach stosunku kosztów stałych i kosztów zużycia. Do tej pory koszty stałe w całym rozliczeniu stanowiły 40 %, a teraz przyjęto, że jest to 50 %. Ma to znaczenie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż wartość jednostki kosztów stałych wrosła w ciągu roku z 9,7 zł za metr kwadratowy do 12,45 zł za m.kw, czyli wzrost opłat za koszty stałe wynosił aż... 29%.

Jeśli weźmiemy średnie mieszkanie w Spółdzielni Mieszkaniowej M-3 z kuchnią, ok. 57 m.kw., okaże się, że w stosunku do poprzedniego roku jego lokatorzy muszą dopłacić aż 156 zł tylko na kosztach stałych.

Wygląda na to, że spółdzielnia podniosła też znacznie koszty zużycia energii cieplnej. Tutaj podwyżka jednostek w porównaniu z poprzednim rokiem wynosiła w zależności od lokalizacji mieszkania ok. 40 %.

Wychodzi więc na to, że w wielu mieszkaniach wzrost kosztów zużycia energii cieplnej wynosił nawet 35 % w skali roku.
Stąd też zdziwienie lokatorów, którzy mimo iż rzeczywiście oszczędzali na ogrzewaniu teraz będą musieli dopłacić.

Koszt ogrzania średniego mieszkania w Spółdzielni Mieszkaniowej, przykładowego M-3 z kuchnią (ok. 60 m. kw), wahał się w zależności od lokalizacji od 1900 zł do nawet 3500 zł. W skrajnych przypadkach była to równowartość pięciu ton węgla, czyli ilości starczającej do ogrzania wolno stojącego 150-metrowego domu.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (27)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... ryszardIII komentuje +2
Jak można było zamontować urządzenia z którymi są problemy w całej Polsce w większości SM , nie trzeba być geniuszem informatycznym żeby znaleźć informacje na ten temat w internecie...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 09 - 2013
... ### komentuje +16
Do tego poniżej
Byłem - łam i widziałem -łam , na własne oczy jak wyglądały te pożal się boże wybory -kpina. A co do kandydowania to się nie pcham do czegoś na czym się nie znam.
Przez durnotę płacimy wszyscy , a ty jak ci się "udało"to się ciesz że dostaniesz te 4 stówy miesięcznie , w mordę jeża.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 08 - 2013
... ############ komentuje +2
Trzeba było startować - frustracie jeden - i wygrać wybory.
Tylko kto by na Ciebie głosował ??

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 08 - 2013
... ### komentuje +20
Były wybory Rady Nadzorczej spółdzielni i kogo żeście wybrali , takich którzy nawet nie potrafią rozliczyć Zarządu , zwłaszcza rozliczeń za remonty , wymiany okien , zaworów grzejnikowych , zakupu pojemników na śmieci itp , itd.
Spragnieni 400 zł bezmózgowcy polecieli do wyborów , gdzie potrzebni są ludzie którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie żeby łatwo kontrolować poczynania Zarządu.
Bilans musi się zgadzać , a co najlepiej podnieść , no oczywiście to co najtrudniej rozliczyć - amortyzację . Co chcieliście to macie , koniec z narzekaniem , a mogło być inaczej.
Szansa na poprawę jest , ale jak tak będziemy podchodzić do sprawy ciągle ubolewając , to nic się nie zmieni .Sprawdzian niebawem przy URNIE.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 08 - 2013
... Krs komentuje +6
Ceny wody i ciepła zależą od naszego Urzędu Miasta, a nie jod Spółdzielni Mieszkaniowej.
Radni te ceny akceptują.
Prezesi spółek nie są zainteresowani nowymi przyłączami i obniżką cen , bo i po co , ludzie i tak zapłacą.
Nowe przyłącza?, a niech się ludzie trują wyziewami z kominów i chorują.
A miało być tak dobrze i NASI przy władzy, a jest zdzierstwo i głupota.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 08 - 2013
... edek od kredek komentuje +8
TAK A W MIEŚCIE NIE MA KTO PODŁĄCZYĆ MIEJSKIEGO OGRZEWANIA , W TERMOWADZIE JAK WYLICZYLI MI PRZYŁĄCZENIE DO SIECI TO MI SZCZĘKA WYPADŁA 90 TYSIĘCY ZA CO??A POTEM RACHUNKI MI PRZEWIDZIELI NA 1500 ZŁ KOGO TU PO............ŁO? JAK ONI TO LICZA OKRADJA LUDZI W BIAŁY DZIEŃ ALE TAK SAMO JEST Z WODĄ , PRĄDEM , GAZEM ZE WSZYSTKIM TYLKO PREZESI SOBIE ŻYJA JAK LORDY

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 08 - 2013
... mieszkanka bloku komentuje +4
to czyste oszustwo, jak dotad mialam doplaty 50 zl w tym roku przy tym samym ogrzewaniu m dostalam nakaz doplaty 1000 zl, znam osoby co maja doplaty 2000 zl a rekordzista 4000 zl, wszyscy piszemy odwolania, rabunek w bialy dzien, teraz wiemy kto placi za wymiane tych termostatow oraz remont budynku spoldzielni!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 08 - 2013
... le komentuje +3
Czy te podzielniki mają świadectwo wzorcowania i legalizacji?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 08 - 2013
... _lokatorka_ komentuje +7
TO JEST CHORE CO SPÓŁDZILENIA WYCZYNIA!! Kaloryfery zakręcone a dopłaty 800 zł i za co???????? Co roku jest inaczej raz dopłata a raz nadpłata a grzeje się tak samo. Oni sami nie wiedzą jak to tłumaczyć. Po prostu muszą sobie zarobić i tak kombinują ale wkońcu ktoś się tym zajmie i wezmie ich za tyłek...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 08 - 2013
... demik komentuje +8
Niech burmistrz da ze swojej duzej pensji!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 08 - 2013
... Krys komentuje +4
Brak informacji zasadniczej , a mianowicie jaki jest stosunek ilości ciepła z podzielników od wszystkich lokatorów łącznie do ilości ciepła sprzedanego przez Termowad.
Czy się zgadza, czy lokatorzy płacą "we świat".

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 08 - 2013
... loki komentuje +5
5 ton węgla na ogrzanie domu 150 metrów? Chyba chodziło o ogrzanie 2 pokoi w tym 150 metrowym domu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 08 - 2013
... Wadowic komentuje +6
Myślę że parowniki chociaż podobno przestarzałe są bardziej sprawiedliwe.Bo ciecz paruje u każdego kto ma ciepło.Jedni muszą grzać więcej bo mają "zimne" narożne mieszkania,za to mają niższy współczynnik.W mieszkaniach "ciepłych"środkowych można mieć zakręcony grzejnik bo ciepło jest od sąsiadów.Ale temperatura w pokoju powoduje parowanie starego podzielnika.A nowy niestety nie wykaże zużycia a ciepło w domu jest.W starych blokach indywidualne ogrzewanie np:gazowe było by niestety niesprawiedliwe bo wtedy ci którzy teraz mają ciepło od sąsiadów nie płacili by nic.Jak na razie w blokach nie ma idealnego rozwiązania.Może spróbować powrotu do rozliczania za metr kwadratowy,nikt wtedy nie narzekał.Wszyscy równo za metr.Bo na przykład w wieżowcach za konserwację windy płacą równo ci co mieszkają na dole i ci co na 10 piętrze.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 08 - 2013
... Atol komentuje +2
Paranoja jest ze w Polsce za wynajem mieszkania biora tysiac zeta podczas gdy min pensja wynosi poltora zeta,naprawde wstyd zeby tyle pobiera tzn grabic ludzi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 08 - 2013
... bulay komentuje +4
Z tego co pamiętam licznik zlicza jeśli temperatura kaloryfera jest wyższa od temperatury otoczenia o 4 stopnie i w konsekwencji jeśli nie ma sezonu grzewczego to nie ma też przyczyny dla której kaloryfer miałby być cieplejszy o te 4 stopnie niż otoczenie.
Przypadek "zakręconego" kaloryfera: u mnie są zamontowane termostaty a nie proste zawory. Skręcenie termostatu na minimum nie oznacza zakręcenia kaloryfera tylko ustawienie go np. na 10 stopni, zabezpiecza to instalację przed zniszczeniem jeśli temperatura otoczenia była by zbyt niska. Jeśli temperatura otoczenia spadnie np w wyniku długotrwałego wietrzenia (uchylone okno przez cały dzień) to kaloryfer grzeje a licznik zlicza.
Dodatkowo ściany między mieszkaniami są słabo izolowane termicznie. Sąsiad który "nie grzeje" bo "ma ciepło" bierze to ciepło od sąsiadów którzy grzeją. Przecież jak jest mróz na zewnątrz to "samo" się ciepło nie zrobi. Stąd to 50% na które składamy się niezależnie od wskazań licznika.
Mój wniosek jest taki, że najsensowniej jest ustawiać temperaturę jaką potrzebujemy, okna pozamykać i robić krótkie ale intensywne wietrzenia.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 08 - 2013
... EGOLOGO komentuje +5
No faktycznie niesamowite macie koszty.... hahaha w porównaniu z domem to macie ciepło za free

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 08 - 2013
... Marinex komentuje +6
Ja też miałem zakręcone kaloryfery cały rok,bo chciałem sprawdzić jak działa system grzewczy. Wpłaciłem do SM ogółem za rok grzewczy około 1000 zł ,a mam zwrot 350 zł .....gdzie jest 650 zł ?????
Nie żądam tych 650 zł.bo łazienka jest ogrzewana i przedpokój ,które nie mają podzielników ciepła,czyli to 650 zł za ogrzewanie łazienki i przedpokoju ??? Przecież wszyscy tak mają po blokach. No i właśnie co tu grane,komu nabijają kasę ???

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 08 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +23
Tylko indywidualne ogrzewanie mieszkania gazem może przynieść pozytywne zmiany. Czas przystąpić do modernizacji i zastanowić się nad ewentualną zmiana kierownictwa spółdzielni. Tam trzeba zdaje się człowieka, który zacznie myśleć po nowoczesnemu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 08 - 2013
... alfik komentuje +14
Uważajcie te czujniki są bardzo czułe, potrafią nabijać również latem jak nie ma wody w kaloryferach wystarczy różnica temperatur zawile wytłumaczona w ulotkach informacyjnych ale to Prezes Spółdzielni powinien wiedzieć (nie wietrzyć mieszkań przy odkręconych kaloryferach).
Rozliczenie powinno obejmować tylko sezon grzewczy powiedzmy od 1.10 do 30.04 .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 08 - 2013
... Miłośnik magistratu komentuje +17
Już przysłowie mówi, że wał jaki jest, każdy widzi. W tym roku wał jest ogromny i dotkliwy dla większości spółdzielców. A było to tak:

Wymienili mi podzielniki na elektroniczne i ruszył sezon grzewczy. Przy rozruchu jak zawsze termostaty odkręcone na maks, żeby układ się napełnił. Dwa dni nie minęły a tu już po 15-20 jednostek na podzielnikach. Zakręcam więc kaloryfery i dzwonię do Spółdzielni. Bez ogródek walę do prezesa Kleszcza, bo nie będę z nikim innym gadał. Pytam więc uprzejmie o zaistniałą sytuację, mówię, że w zeszłych sezonach miałem odczytów z fiolek maksymalnie 30 jednostek na wszystkie pomieszczenia, a tu dwa dni minęły a ja mam około 50. Co jest grane?
Prezes Kleszcz kulturalnie wyjaśnił mi, że nowe podzielniki są bardzo precyzyjne, że to kosmiczna technologia, i że obecnie te jednostki nie mają nic wspólnego z poprzednimi.
Zapytuję więc, jakie jest przeliczenie stare/nowe? Ile to będzie 30 poprzednich na nowe. I tu tzw. zonk bo zaszło zbyt trudne pytanie. Prezes nie wie, ale nie mniej kulturalnie mówi mi, że zaraz się dowie i do mnie oddzwoni. Zostawiam numer i czekam.
Nie mija 15 minut, telefon ze Spółdzielni (nic dziwnego, to nie magistrat). Prezes Kleszcz informuje, że telefonował do „kogoś tam” co się zna na tym (w domyśle firma obsługująca), i uspokaja – „normalne zużycie na nowych podzielnikach to 3000-4000 jednostek”, proszę się nie przejmować i korzystać normalnie. Dopytuję więc co z kaloryferami które są zakręcone, czy jak poprzednio te nowe będą mierzyć cipeło którego nie zużywam? Prezes zapewnia, że nie. Tamten system (odparowanie) był zły, dlatego zmienili na elektronikę. Tu dygresja, faktycznie sprawdziłem. Przestawiłem kryzę na termostacie na minimalny przepływ, zakręciłem ów termostat całkowicie i bity miesiąc jednostek nie przybywało. Tylko kilka razy użyłem tego ciągle zakręconego grzejnika, przy siarczystych mrozach.

I tak sobie korzystałem, oszczędnie jak zawsze, bo gazowe ciepełko z Termowadu kosztuje majątek. „Naciągło” mi… uwaga!... 1850 jednostek!!! We wszystkich pomieszczeniach.
Myślę, ni chu**, będzie zwrot jak ta lala. Jak normalnie 3-4 tys., czyli jak człowiek się nie ogranicza i korzysta normalnie, no to przy skrajnych mrozach w mieszkaniu te 1850 to wyczyn. Taa, wyczyn.

189 zł dopłaty.

Ani jednej złotówki nie ujrzycie. Prędzej sczeznę. Pisemko na mailu w SM macie, czekam na odpowiedź lub wizytę „śpeców” od obliczeń co to się im cyferki powaliły. I Wam ludzie radzę to samo.
Od lat miałem zwroty, od lat! Nawet jak Termowad ugrywał swoje taryfy to nie było dramatu. Teraz nagle miało być precyzyjnie. No to jest. Precyzyjnie próbują się nachapać.


PS
Tylko w 50% Wasza opłata zależy od odczytu z podzielnika. To zapytuję więc, jaki jest sens takiego rozwiązania? To mniej więcej tak, jakbyście mieli licznik wody i opłata za kubik byłaby tylko w 50% zależna od odczytu z licznika. To pewnie też za trudne na tęgie umysły w Spółdzielni??????Pozdrawiam,
Gej, ćpun, komuch... a także hejter i wadowicki ćwok, nieponiżający mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz niesączący jadu. Lubiący Wadowice i wszystko, co jest z nimi związane.

PS dla naczelnego
Jak zwykle robię screena każdego swojego komentarza.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 08 - 2013
... OldWadowiczan komentuje +5
Może się mylę ale Spółdzielnia jest tu chyba pośrednikiem?Nie ma przecież swojej ciepłowni tylko ciepło dostarcza Termowad.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 08 - 2013
... Alik nie kot. komentuje +10
Odwieczny problem rozliczeń ciepła według podzielników w blokach. Ten system nigdy nie był sprawiedliwy, a każdy następny jest mniej sprawiedliwy od poprzedniego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 08 - 2013
... Rafałek komentuje +9
Ewidentnie zrobili wał na kosztach stałych! Tylko połowa ceny zależy od tego ile ogrzewania użyjesz a połowa od wielkości mieszkania. Do tego jeszcze podnieśli prawie 30 procent koszty stałe. Więc możesz sobie oszczędzać a i tak w pierwszym roku nowych podzielników dopłacisz. Nie ma bola!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 08 - 2013
... Zdziwiony komentuje +9
Jak to jest, że nawet gdy kaloryfer jest cały czas zakręcony i zimny, to nabiło na licznik nawet 20-30 jednostek ? Co jest grane ? Może ktoś to logicznie wytłumaczy ? Ja w tym całym biznesie węszę jedno wielkie oszustwo.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 08 - 2013
... Kłamstwo SM komentuje +7
Bzdury wierutne. Jeśli podzielniki są tak precyzyjne to powinienem mieć zwrot i to bardzo duży a tymczasem 200 zł dopłaty. Nie zapłacę ani złotówki. Co roku miałem zawsze zwroty i co? Wynika że co roku byłem złodziejem, kradłem ciepło od sąsiada? Po drugie o ile się nie mylę to SM zamawia konkretną ilość ciepła na nieruchomość i tą ilośćciepła należy rozliczyć na każde mieszkanie z osobna plus klatki i piwniece. Skoro tak jest to założę się, że SM i w tym sezonie zamówiła tyle samo co w zeszłym. Ktoś nas chce zrobić w balona. Ci od tych wzorów matematycznych lepiej niech się postarają i liczą dobrze bo nie jest możliwe, żebym zużył więcej ciepła niż poprzednio. Porównać podzielnik zbiorczy na nieruchomość z sumą wszystkich podzielników i jużwiadomo kto kradnie kasę lokatorów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 08 - 2013
... Maggie komentuje +11
u nas nie ma dopłaty - jest zwrot, ale .... przez całą zimę mieliśmy w mieszkaniu zakręcone wszytskie kaloryfery, czyli...nie grzaliśmy, a z opłat wynika, że ogrzewaliśmy za kwotę ponad 1000 zł. dziwne... nie grzaliśmy, ale wg spółdzielni grzaliśmy, więc płacimy...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 08 - 2013
... Gonzo komentuje +8
U mnie dopłata 353 zł. Dobry artykuł teraz przynajmniej wiem, o co biega. Nie zwróciłem uwagi na rachunek, ale jak porównuję z zeszłym rokiem, to wzrost jest ok. 30 procent.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 08 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był