2ad5a886e72f5cfc9e656b58c3b04557.html Spółdzielnia radzi: Segreguj odpady

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Spółdzielnia radzi: Segreguj odpady

Email Drukuj
Od kilku dni właściciele nieruchomości, zmuszeni do segregowania śmieci, często patrzyli się z zazdrością na mieszkańców bloków spółdzielczych, którzy mieli określoną jedną, niską, stawkę za wywóz śmieci. Niestety to "Eldorado" kończy się. Spółdzielnia słusznie grozi podwyżką.


Nie da się ukryć. Od 1 lipca rewolucja związana z wywozem nieczystości ze śmietników wiąże się z wieloma utrudnieniami. W niektórych gminach właściciele nieruchomości nie dostali jeszcze worków, które będą upoważniały do wywozu domowych odpadków.

W wadowickiej gminie problem segregacji rozwiązano następująco:w gospodarstwach będą musiały znajdować się pojemniki lub worki na na różne materiały. Aby skutecznie segregować śmieci mieszkańcy będą dysponować pięcioma workami w różnych kolorach. Do każdego z nich można wrzucać odpowiednie odpady.

I tak do żółtego worka należy wrzucać tworzywa sztuczne i metale oraz opakowania wielomateriałowe, do worka niebieskiego papier i tekturę, do worka zielonego szkło, a do worka brązowego odpady zielone trawę, rośliny itd. Resztki, pozostałości po zepsutej żywności, pieluchy, artykuły higieniczne, papierosy, pety it. należy wrzucać do zwykłych worków i pojemników na odpady zmieszane. W praktyce worki i pojemniki na odpady zmieszane będą zapewne zapełniać się najczęściej.

Mieszkańcy muszą więc przystosować się do nowych przepisów a poszczególne gminy zadbać o to by jak najlepiej wypracować system odbioru śmieci. W związku z tymi komplikacjami swoistym Eldorado dla właścicieli prywatnych nieruchomości wydawał się więc system "śmieciowy" na terenach spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia bowiem wprowadziła jedną stawkę za wywóz śmieci, tę niższą - 7 zł od osoby, zakładając, że jej mieszkańcy będą stosować się do nowych przepisów.

Niestety po pierwszych odbiorach śmieci przez MPGO Kraków z terenów obejmujących Spółdzielnię Mieszkaniową w Wadowicach jej zarząd musiał zweryfikować swoje obliczenia. Okazało się bowiem, że mieszkańcy bloków nie są skorzy do segregowania śmieci. Dlatego spółdzielnia apeluje do swoich lokatorów.
Opłata za odpady segregowane jest niższa niż za zmieszane. Niesegregowanie odpadów spowoduje wzrost ich ceny - ostrzega w piśmie do mieszkańćów administracja Spółdzielni Mieszkaniowej w Wadowicach.
(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (18)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... waleria komentuje +0
7,70 zł za smieci od 1 osoby miesięcznie na oś.Pod Skarpa to chyba nie mało, taki artykuł ma chyba na celu skłocic ze sobą sasiadów i nic więcej , albo przygotować sobie przedpole na nieuzasadnione podwyżki. Skończyły sie dobre czasy dla właścieli domów ktorzy palili co się dało wystarczy przejść wieczorem koło skupisk takich domów - gdzie jest straż miejska, albo samochodami podjeżdżali pod kontenery na osiedlu i wyrzucali śmieci workami / samochody z wyższej półki/. A teraz wielka krzywda .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 07 - 2013
... le komentuje +11
wszystko co jest ladnie powrzucane i posegregowane do roznych pojemnikow jest wysypywane na pake duzego auta i pomieszane, jaki sens tej segregaci ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 07 - 2013
... * kałakolczik * komentuje +14
Śmieci segregowane nie są śmieciami tylko surowcami wtórnymi i ten, który zdecydował się to zabierać za taki towar powinien obywatelowi zapłacić. Chyba to jest oczywiste , co nie ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2013
... majutka komentuje +5
ja juz dawno segreguje,mam potem placic za tych co tego nie robia?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2013
... Wojtek55 komentuje +5
Jest lato i bardzo dużo butelek tych z plastyku z tego powodu kontenery są przepełnione. U mnie pod blokiem plastykowe butelki już się nie mieszczą i całe sterty walają się od kilku dni obok kontenerów i nikt ich nie odbiera.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2013
... mnmnmn komentuje +2
mnie zastanawia tylko jedno jak po pierwszym wywozie śmieci można stwierdzić że ludzie ich nie segregują bo np u mnie śmieci nie segregowane wywiozą dopiero 25 lipca a segregowane 8 sierpnia a ja zbiorcze śmieci ostatni raz mogłam oddać przed 24 czerwca wiec przez ten miesiąc na pewno nazbiera mi sie cały kubeł a jak będą go odbierać co 2 tyg. to myślę że nawet 1/2 nie uda mi sie zapełnić, co do segregowanych całe szczęście komwad jeszcze jeździł w 1 tyg lipca i mogłam oddac plastiki i szkło bo jak by ich nie zbierali to te 2 różowe worki mogły by już dziś czekać przy bramie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2013
... koksa komentuje +1
Aluminium to metal - do plastiku :D
Czyli odmykam smietanę, wlawam do sałaty, a pudełko płuczę i wraz z aluminiowym deczkiem do plastiku! o!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2013
... koksa komentuje +7
Ludzie , ja segreguję.. nawet jak nie było obowiazku to to robilam..
Ale teraz to mi rece opadły... jak ja kubek po smietanie mam wrzucić do zmieszanych???
nie wrzucę, zawsze wrzucę do plastiku!


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2013
... znafca_BMW_fan komentuje +4
segregacja to nie problem. Każdemu powinno zależeć, żeby chronić środowisko i przerabiać powtónie jak najwięcej śmieci.

Tylko wąsacze w Skodach robią aferę, że ich segregacja poniża, komplikuje życie rodzinne, naraża na doznanie obrażeń, itp..

Szkoda, że nie wiedzą, że jeżdżenie Skodą jest bardziej poniżające, a robią to codziennie lub w niedziele, i pędzą sobie 70 poza miastem, np. na jarmarek po nowe sandały i skarpety frote.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2013
... Oburzony komentuje +11
To że trzeba segregować śmieci to każdy wie ,ale niestety informacja którą otrzymałem do skrzynki pocztowej od Burmistrzowej nie wiele wyjaśniła jak należy segregować. Zawiera wiele wzajemnie się wykluczających informacji. I tak ; wg tej ulotki opakowania z plastiku należy wrzucać do pojemnika żółtego ,ale poniżej piszą ,że pudełka plastikowe po margarynie ,kefirach ,śmietanach nie należy wrzucać do pojemnika żółtego tylko nie wiadomo do którego. Pokrywka wykonana z tych kefirów jest z folii aluminiowej i gdzie ją należy wyrzucić ,tego nie podaje ulotka .Dalej należy wg ulotki opakowania szklane i plastikowe myć -jest to absurd ,bo po pierwsze po co myć skoro i tak trafi opakowanie do obróbki termicznej ,zarówno szkło jak i PCV i PU . Dalej opakowania z aluminium po piankach do golenia z niewiadomych przyczyn nie należy wrzucać do pojemnika żółtego tylko do ogólnego na śmieci nie segregowane . Same absurdy w tej ulotce i jak spółdzielca ma mimo dobrych chęci właściwie segregować odpady. Ponadto śmietniki przy bloku 9 w Wadowicach na M. Wadowity są przy ulicy i parkingu i osoby przyjeżdżające na targ przywożą z okolicy śmieci i nagminnie wyrzucają je do pojemnika ogólnego - a my mamy ponosić konsekwencje za niesegregowanie śmieci i za częstą wywózkę . Należy coś z tym zrobić ,albo właściwie zabezpieczyć ,albo postawić strażnika miejskiego aby pilnował śmietników . Słowa te kieruję zarówno do władz Spółdzielni mieszkaniowej ,jak i Urzędu Burmistrza .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2013
... ~x~ komentuje +8
Po pierwsze: w mieszkaniach w bloku z reguły 25-60m2, nie ma miejsca, żeby rozłożyć 3 lub 4 różne worki i segregować śmieci.
Po drugie: otwory w kolorowych dzwonach powinny być szersze, żeby osoba segregująca śmieci nie musiała stać pół godziny i wyjmować pojedyncze sztuki, gdyż większa reklamówka zwyczajnie się tam nie mieści.
Po trzecie: obecnie powinny być tylko dwa rodzaje kontenerów: na "zwykłe śmieci" i na recyklingowane, ponieważ i tak śmieci z dzwonów wsypywane są do jednej śmieciarki.
Po czwarte: w innych krajach, śmieciarki zbierające tylko makulaturę wyposażone są w specjalne zgniatarki, a następnie śmieci przewożone są na wysypisko, gdzie jest składowana tylko makulatura i na miejscu odbywa się sortowanie. Reasumując, ludzie lubią komplikować sobie życie...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 07 - 2013
... Tomuś komentuje +5
Chcecie nie segregować wolna droga, tylko nie pitolić że drogo.

Najgorsi są mieszkańcy domów, którzy całe życie zatruwali środowisko i palili śmieciami, teraz to oni mają szok poznawczy, ba nawet kubłów na śmieci nie mają, bo wszystko palili.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 07 - 2013
... selin komentuje +5
A jaki to problem PANASONIK? ciężko jest wziąść butelke z oranżady czy słoik po ogórkach wyrzucić do odpowiedniego pojemnika? Ręce ci ulecą? M juz 15 lat segregujemy i jesteśmy przyzwyczjeni do tego no ale jak są ludzie tacy jak ty co nie masz o tym pojęcia no to sory lepiej sie nie wypowiadaj bo szkodzisz środowisku !!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 07 - 2013
... segreguje śmieci komentuje +13
Mieszkam w domu jednorodzinnym śmieci segreguje już od wielu lat więc dla mnie to nie nowość troszkę kultury i dobrych chęci,wszystko da się zrobić.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 07 - 2013
... dd komentuje +5
Nie pisać że należy segregować śmieci od 1 lipca. Bo w prywatnych domach jak się chce można nie segregować. Jest wybór .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 07 - 2013
W Holandii widziałem jak wszyscy ładnie segregują śmieci. Zazdrościłem tej kultury Niderlandczykom. Teraz mamy szansę pokazać, że Polacy też potrafią zadbać o czystość

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 07 - 2013
... panasonik komentuje +15
Niczego nie będę segregował ! i tak wszystko potem leci na jedną śmieciarkę więc sensu w tym niema, podejrzewam że śmieci i tak pójdą w górę a winni potem maja być mieszkańcy bo ponoć nie segregowali a były prośby.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 07 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był