0b6a5e51c7e28a34170d3bc4eaa5ec70.html Amerykański przekręt w Ponarze

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Amerykański przekręt w Ponarze

Email Drukuj
Około 63 mln zł w wyniku trzech transakcji stracił Ponar Wadowice, o co oskarżono siedem osób, w tym czworo menedżerów firmy. Grozi im do lat 10 lat więzienia. Prokuratura skierowała w środę do krakowskiego sądu akt oskarżenia w tej sprawie.Jak poinformowała rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej Bogusława Marcinkowska, na ławie oskarżonych zasiądą: Arkadiusz Ś. i Jacek K., którzy pełnili funkcje członków zarządu Ponaru Wadowice, Robert O. zatrudniony na stanowiskach dyrektora finansowego i prokurenta oraz Barbara W., która była główną księgową. Pozostali oskarżeni to udziałowcy Ponaru Lubań.

Akt oskarżenia dotyczy trzech transakcji związanych z zakupem udziałów w amerykańskiej Georgia Hydraulics Cylinder Inc., sprzedażą i ponownym nabyciem udziałów w spółce Ponar Lubań oraz zakupem akcji FAM Grupy Kapitałowej.

Zdaniem prokuratorów zakup w 2008 r. udziałów w amerykańskiej spółce spowodował szkodę Ponaru Wadowice przekraczającą 34 mln zł. Umowę podpisał Arkadiusz Ś. - bez właściwego umocowania, bez uzyskania zgody rady nadzorczej oraz bez uzasadnienia ekonomicznego. Według śledczych wadowicka firma pozbawiona jest jakiejkolwiek kontroli nad zakupionym podmiotem.

Transakcja dotycząca Ponaru Lubań związana była ze zbyciem, a następnie ponownym zakupem jej udziałów. Według prokuratorów operacja ta pozwoliła Arkadiuszowi Ś., Jackowi K i Robertowi O. na wyprowadzenie 11 mln zł z Ponaru Wadowice. Arkadiusz Ś. i Jacek K. zostali oskarżeni także o działanie na szkodę wadowickiej firmy przez zakup 2,4 mln akcji spółki FAM Grupa Kapitałowa za prawie 25 mln zł. Za każdą akcję zapłacono 10,4 zł, chociaż warte były 29 gr za sztukę. Stratę Ponaru Wadowice prokuratorzy określili na prawie 18 mln zł.

Marcinkowska poinformowała, że żadna z oskarżonych osób nie przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów. Jacek K., Robert O. i Barbara W. złożyli wyjaśnienia, które są sprzeczne z ustaleniami śledztwa.

Źródło: PAP
NPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (8)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... speracz komentuje +2
co robili to robili ale robotnicy premie mieli i zarobili a teraz napiszcie co jest i gdzie te związki solidarnosciowe ,nedza- fachowcy odchodzĄ DO ZATORA A DYREKTORÓW Z BLACHARNI Z NIEWIEDZĄ PRZYBYWA-KATASTROFA I ODUCHUDZANIE TOTALNE NAPISZCIE COŚ CO SŁYCHAĆ DOBREGO ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 07 - 2014
przy kazdej takiej tranzakcji ktos musi stracic , tym razem BENC wypadło na ponar

to nie jest do udowodnienia ze działali na szkode ponaru , po prostu nie udało sie zarobic na udziałach i tyle

nie podniecajcie sie , tu nie ma zadnej afery , na giełdzie codziennie ludzie traca kase na akcjach , a inni zyskuja , trzeba tylko trafić ,

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 07 - 2014
... Michałek34 komentuje +6
Księża nie tyle kasy rok w rok wyciągną od starszych biednych ludzi ,gdzie taki ksiądz ma serce ,chodzić po domach i żebrać mało mają fuj jak ich widzę to żle mi się robi .Tylko piniądzę i piniądze co mlodszy to większy cwaniaczek warszawski ,pójdą trójkami do piekła mam nadzieje

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 07 - 2014
... ~xyz komentuje +4
Mało tego, Ponar faktycznie w 2007r, z dwóch emisji ściągał z giełdy od spółek ok. 50mln, a od drobnych akcjonariuszy ok. 110mln zł. i w niespełna 2,5 roku sięgnął dna, gdyż banki wymawiały jeden po drugim kredyty. Cud nad Wisłą tfu Skawą był i to nie mały oficjalnie ubyło spółce prawie 175mln zł. A w niektórych kręgach inwestorów mówi się o kwocie dochodzącej do prawie 200mln. Każda praktycznie inwestycja ówczesnego zarządu , rady nadzorczej kończyła się stratą, np. Biztech, Ponar Lubań, FAM, i sławna Gorgia Hydr. oraz wiele innych wydatków z ponarowskich pieniędzy służbowymi kartami… ,Ludzie potracili dorobki życia, nie dlatego że nieumiejętnie włożyli pieniądze, ale dlatego że ich okradli !. Mam nadzieje ze prokuratora wreszcie postawi zarzuty i wymierzy tym draniom słuszne kary i odpowiedzą również finansowo za wyrządzone ludziom szkody !!!
Z tych emisji zostało coś dla Ponaru ??? Parę maszyn które kupiono i tak w leasing, coś się jeszcze zmieniło ? chyba nic, była to moim zdaniem jedna z największych kradzieży pieniędzy w historii polskiej giełdy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 07 - 2014
... arik komentuje +8
do więzienia, niech siedza i gniją, za co tyle kasy poszło?? Zamknąc ich dziadów!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 07 - 2014
... Krys komentuje +12
Ot typowa solidarnościowa "działalność" przez ostatnie 25 lat, aby wszystko rozwalić, a samemu się nachapać.
A w czerwcu z okazji 25-lat tych "działalności" kazano nam się cieszyć , z czego .... ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 07 - 2014
... Obywatel Wadowic komentuje +15
W 2007 roku PONAR pozyskał z dwóch emisji akcji 165 mln złotych. Dwa lata poźniej stanął na progu bankructwa. Gdzie znikneły tak wielkie pieniadze ? Jaka jest skala tego przekrętu ?

Zakładając że PONAR zatrudniał 400 pracowników przez dwa lata to płacąc im po 17 000 zł miesięcznie nie wydał by wszystkich pieniędzy z akcji. Pracownicy mogli by w tym czasie kompletnie nic nie robić poza wydawaniem kasy.

Dziś nie ma kasy, a w świetle prawa nadal nie ma winnych tego "cudu inwestycyjnego". Przestępcy w białych kołnierzykach radzą sobie całkiem dobrze...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 07 - 2014
... hej komentuje +8
Jak krasc to miliony, i o niczym nie wiedziec!!!!!!!!!!
ha ha

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 07 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był