8a77135051508931b96dd5d141d04679.html Wokół bloku wyrósł las. Dendrolodzy uważają, że trzeba go wyciąć

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Wokół bloku wyrósł las. Dendrolodzy uważają, że trzeba go wyciąć

Email Drukuj
Blok powstał ponad 30 lat temu. Jego mieszkańcy ze zrozumiałym entuzjazmem sadzili dookoła niego drzewa, aby cieszyć się widokiem z okna. Niestety po wielu latach zarośnięte zielenią trawniki stały się udręką dla niektórych i spółdzielnia postanowiła zająć się problemem.


Blok nr 17 na osiedlu Kopernika  należy do jednych z najbardziej "zarośniętych" zielenią obiektów leżących na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej w Wadowicach. Już teraz wiadomo, że mieszkańcy będą bronić swojego dzieła, czyli posadzonych przez siebie wiele lat temu roślin.

Tak jak to było w 2011 roku, kiedy to spółdzielnia musiała tłumaczyć się z wycinki dwóch drzew, na które otrzymała wcześniej pozwolenie. Dlatego po raz kolejny zarządca terenu postanowił wynająć fachowców, którzy stwierdzą, które drzewa wypadałoby wyciąć.

}} Przeczytaj o konflikcie z powodu wycinki drzew

Opinia przegotowana została przez wykwalifikowanych dendrologów z firmy Pracownia Zieleni Międzybrodzcy.

Na jej podstawie spółdzielnia planuje przeprowadzić przebudowę istniejącej zieleni, która ma uwzględniać między innymi poprawę doświetlenia mieszkań w budynku.

Wynajęci do prac dendrologicznych specjaliści wykonali dużą prace, zbadali dokładnie 90, rosnących wokół bloku drzew. Co z tego wynikło?

Jak wskazuje ekspertyza, w przeszłości część nasadzeń wykonali sami mieszkańcy budynku, nie uwzględniając całościowej koncepcji zagospodarowania zieleni oraz nie biorąc pod uwagę wymaganych odległości posadowienia roślin od ścian budynku.
Także dobór gatunków i odmian roślin w przypadku tych samodzielnych nasadzeń wskazuje na ich przypadkowość i nie jest odpowiedni dla terenów miejskich o zwartej zabudowie mieszkalnej. Drzewa miejscami sadzono zbyt gęsto, bez zachowania prawidłowej rozstawy. W efekcie rośliny wykształciły nazbyt wyciągnięte ku górze, rachityczne korony lub wrastają w siebie nawzajem, co jest niewskazane i wymaga skorygowania- piszą w swojej opinii dendrolodzy.
Fachowcy zmierzyli, przebadali i zaopiniowali 39 drzew do wycinki ( są zaznaczone pomarańczowym znakiem X), kilka z nich warunkowo może jeszcze postać. Większość z wytypowanych roślin albo rośnie zbyt blisko innych dorodniejszych drzew, albo zbyt blisko elewacji bloku. Są też takie, w których zauważono objawy grzybicy lub innej choroby drzew.

Według zaleceń pracowni zieleni wszystkie z wytypowanych drzew powinny zostać wycięte, co ma poprawić warunki świetlne w mieszkaniach na niższych kondygnacjach, a także polepszyć warunki siedliskowe dla pozostałych roślin.

Spółdzielnia uspokaja i mówi, że choć wydała pieniądze na opinię dendrologa i jest ona bardzo użyteczna, przed ewentualnymi działaniami wezmą pod uwagę opinie mieszkańców. Cały dokument jest do wglądu w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej w Wadowicach.

(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (17)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Papieżowo komentuje +1
Obcinają jak popieprzeni. Teraz te kikuty będą gnić....pielęgnacja po ch..u. Łapy niech sobie przytną...A świerka mam przed oknem i wolę jego niz auta na parkingu za 1500 złotych, ale mi widok zajebisty...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 03 - 2014
... @ pewien pan komentuje +0
właśnie - to ci się tylko wydaje

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 03 - 2014
... Gloria komentuje +5
Jestem jak najbardziej za uporządkowaniem zieleni i drzew. Uważam, że spółdzielnia powinna zająć się też ogródkami koło bloków. Wszystko wyrwać, uporządkować i zasiać trawę, w końcu byłoby schludnie i elegancko. Niedługo będą w tych ogródkach pomidory lub inne warzywka hodować.Prosiłam kiedyś dzwoniąc do spółdzielni o przycięcie koron drzew przed blokiem, bo stanowią niebezpieczeństwo, na co odpowiedziano mi, że nic z tym nie zrobią ponieważ ekolodzy z Kopernika w ostatnim czasie narobili spółdzielni problemów.Ekolodzy klepnijcie się w te swoje puste łby!!!.Pilnujecie każdego drzewka nie patrząc, że mogą stanowić niebezpieczeństwo.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 03 - 2014
... tenor komentuje +1
Czemu nie wyciąć ,myślę , że najwięcej do powiedzenia powinni mieć do powiedzenia ci , którzy mieszkają na dolnych kondygnacjach i bezpośrednio w okolicy, czy im to przeszkadza czy nie.
A jak już wytną to do kogo pojedzie to drzewo ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 03 - 2014
... ew komentuje +4
Uważam,że należy całkowicie wyciąć drzewa które nic z estetyką nie mają wspólnego , a na ich miejscu posadzić kwiaty, krzewy i drzewka , tworząc ogródek z prawdziwego zdarzenia do wypoczynku i zabawy dla mieszkańców. Czy nikt nie widział osiedli z taką zielenią? To może by Ci mieszkańcy co bronią "zagajnika" zobaczyli takie miejsca? Proponuję zapytać "Maji w ogrodzie" . To co rośnie przed naszymi blokami jest po prostu brzydkie ,niebezpieczne i nieekonomiczne - jest ciemno. Myślę,że Spółdzielnia rozwiąże ten problem w sposób profesjolany i stworzy takie miejsca na miarę 21 wieku.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 03 - 2014
... Beta komentuje +1
A to dziwna historia z tymi drzewami..Kilka lat temu była propozycja,aby przed blokiem 17 powstał parking.Częśc mieszkańców nie wyraziła na to zgody..Teraz okazuje się,że właśnie te drzewa,które wskazane zostały do wycięcia, akurat znajdują się w pasie,gdzie planowano parking!!!Czyżby ktoś wpadł na genialny pomysł,żeby w ten sposób ominąć opinie mieszkańców i wybudować parking????????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 03 - 2014
... Krys komentuje +7
Las rośnie w lesie i tam jest jego miejsce.
Natomiast miedzy blokami, powoduje wilgoć i grzyb.
Idea piękna , mieszkajmy w lesie , szanujmy drzewa, ale po prostu się nie da.
Albo mieszkańcy z ich codziennym życiem /może spaść drzewo na kogoś lub auto/
albo las.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 03 - 2014
... pewienpan komentuje +10
Gratuluję wszystkim psioczącym na wycinkę - proponuję, żebyście wszyscy zebrali podpisy pod następującym rozwiązaniem: zakazujecie jakiejkolwiek wycinki drzew i przycinaniu gałęzi, ale bierzecie na siebie odpowiedzialność za zniszczone auta po następnej wichurze (spadające gałęzie), wilgoć w mieszkaniach na dolnych piętrach (choroby, pleśń, grzyb) no i za korzenie niszczące chodniki. Nie wspominając o ofiarach w ludziach, bo to kwestia czasu, gdy niezadbane drzewo przewróci się na chodnik bądź plac zabaw.
Myślę, że takie rozwiązanie zadowoli wszystkich troszczących się o stare, zagrażające bezpieczeństwu drzewa. Co do komentarza niżej niejakiego ''a'' - wydaje mi się, że przestrzeń między blokami to jednak nie jest odpowiednie miejsce na las.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 03 - 2014
... Franuś1 komentuje +5
Szanowni radni, Czy nie lepiej wprowadzić w Wadowicach oświetlenie led? Na początek choćby na rynku i w niskich lampach na obwodnicy. Bardzo duża ozczędność była by dla miasta.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 03 - 2014
... luter komentuje +0
I znowu ich Poje..ło!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 03 - 2014
... koleszka komentuje +11
no jasne. Tak łatwo komuś prawić i psioczyć na spółdzielnie jeśli nie mieszka okno w okno z gęstym świerkiem. Postukajcie się po głowie a najlepiej to spróbujcie chociaż spojrzeć oczami ludzi , którzy mieszkają po ciemku przez ten las!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 03 - 2014

Czy Klinowski jest w radzie nadzorczej spółdzielni ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 03 - 2014
... a komentuje +4
"Drzewa miejscami sadzono zbyt gęsto, bez zachowania prawidłowej rozstawy. W efekcie rośliny wykształciły nazbyt wyciągnięte ku górze, rachityczne korony lub wrastają w siebie nawzajem, co jest niewskazane i wymaga skorygowania- piszą w swojej opinii dendrolodzy." to oni k..wa nie wiedzą, co to jest las?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 03 - 2014
... wwo komentuje +2
potrzeba pewnie opału ...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 03 - 2014
... retromonter komentuje +0
Czy ten blok za drzewami stoi ptosto czy jest przechylony ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 03 - 2014
... PRECZ ZE SPÓŁDZIELNIĄ komentuje +4
Cała Spółdzielnia, nic tylko wycinać albo tak przycinać drzewa, żeby wyglądały jak kikuty. Polecam spacer pomiędzy kikutami między blokami 9 a 6 na Kopernika

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 03 - 2014
... karelus komentuje +8
Polecam wyciąć wszystko w pień i zalać betonem, by żyło się lepiej

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 03 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był