Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

A jednak! Przedszkola płaciły za mało

Email Drukuj
Blisko 50 pracowników administracyjnych i obsługi przedszkoli miejskich otrzymywało źle naliczone pensje. Po roku walki w sądzie w końcu dowiedli, że ich rolowano. Teraz zapłaci miasto.Pracownicy administracyjni i obsługi w przedszkolach publicznych nr 1, 2 i 3 w Wadowicach od ponad roku walczyli w sądach o zaległe pieniądze z pensji. Twierdzili, że zostali poszkodowani przez dyrektorki przedszkoli miejskich.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykazała, że ich płace w latach 2005-2007 zaniżane były średnio o 10 procent. PIP nakazała dyrektorkom wypłacić zaległe kwoty. Dyrektorki tłumaczyły się, że jednak same niewiele mogły zrobić, bo księgowością ich placówek zajmuje się Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Urzędzie Miasta, a budżety przedszkoli zatwierdza samorząd miejski. W ich kasie w tym czasie po prostu brakowało pieniędzy na pensje.

Sprawa w końcu trafiła do Sądu Pracy w Wadowicach. Ten oddalił pozew pracowników. Innego zdania był już Sąd Okręgowy w Krakowie, który przyznał, że pensja w latach 2005 i 2006 była przez dyrektorki naliczana prawidłowo, ale już inaczej wyglądała sprawa wynagrodzeń w 2007 roku.

Wtedy to przedszkola obniżyły kategorie zaszeregowania pracownikom administracji i obsługi bez ich zgody i wiedzy. Sąd stanął na stanowisku, że aby obniżyć kategorię, pracodawca najpierw musi wypowiedzieć warunki pracy i płacy pracownikowi i podpisać umowę na nowych warunkach - oczywiście, jeśli pracownik się na nie zgodzi.

Tymczasem dyrektorki, wykonując zalecenia Urzędu Miejskiego, obniżyły grupy zaszeregowania i tym samym pracownicy otrzymywali mniejsze wynagrodzenie. W sumie poszkodowanych było 50 pracowników trzech przedszkoli. Teraz sąd polecił wyliczyć zaległe kwoty za 2007 rok i wypłacić je pracownikom. Zaległe sumy wahają się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy. Miasto będzie musiało dołożyć do tegorocznych budżetów przedszkoli kilkanaście tysięcy złotych.

Jednocześnie grupa pracowników złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Ale Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu umorzyła postępowanie w sprawie rzekomego niedopełnienia obowiązków urzędników wadowickiego ratusza i umyślnego łamania praw pracowniczych przez dyrektorki przedszkoli.

"Przesłuchaliśmy wielu świadków. Poszkodowanych pracowników, dyrektorów, urzędników, a nawet burmistrza Wadowic. Prokuratura nie dopatrzyła się znamion złośliwego i uporczywego naruszania praw pracowniczych w tym wypadku " – poinformował Mariusz Słomka, zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu.

(Gt), (mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był