Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Woda ze Skawy jakby ze Szwecji

Email Drukuj
W Wadowicach dwanaście nowoczesnych kolumn filtracyjnych renomowanej szwedzkiej firmy Nordic Water pracuje nad poprawą jakości wody. 50 tysięcy odbiorców będzie miało dostęp do zdrowej wody.Highslide JS " Nasze miasto przystąpiło do rozruchu nowego sytemu uzdatniania wody pobieranej na ujęciu z rzeki Skawy. Z każdym dniem mieszkańcy odczują znaczną poprawę jakości wody z miejskich wodociągów. Ma ona bardzo dobre walory smakowe i zapachowe, a co najważniejsze ta woda jest po prostu zdrowa " - poinformowała Ewa Filipiak, burmistrz Wadowic.

Jej zdaniem, inwestycja może wpłynąć na poprawę zdrowia mieszkańców. Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zainwestowało ponad 2 mln euro w modernizację stacji uzdatniania wody i zakup nowej technologii od szwedzkiej firmy Nordic Water.

Highslide JS To jedna z najlepszych metod uzdatniania wód powierzchniowych na świecie. Wykorzystywana jest w krajach skandynawskich Japonii i w Stanach Zjednoczonych. Jest też znana w przemyśle spożywczym, korzystają z niej koncerny produkujące napoje, w Polsce są to Pepsi Cola i Browary Żywiec.

Wadowice są jednym z pierwszych miast w Polsce, które w stu procentach będą oczyszczać i podawać wodę do sieci ze znakomitych szwedzkich filtrów. Dzięki temu ponad 50 tysięcy odbiorców w Wadowicach i okolicach, a także w Tomicach będzie miało dostęp do wody, której czystość gwarantuje Nordic Water ze Szwecji.

W czwartek (19.11), w godzinach wieczornych, WPWiK uruchomiło ostatecznie dwanaście potężnych filtrów Dyna Sand na stacji uzdatniania wody. Operacja odłączenia starych filtrów, wykorzystujących jeszcze radziecką technologię, przebiegła bez niespodzianek. Nowe filtry Dyna Sand pracują bez zakłóceń.

Oczyszczanie w takich filtrach dokonuje się poprzez przepływ wody przez złoże geologiczne i piasek o grubości czterech metrów. Woda jest doprowadzana do urządzenia przez wlotowy dystrybutor i po przepłynięciu przez złoże filtra, dzięki obecności warstwy mikroorganizmów na jego powierzchni, azotyny (NO2) i azotany (NO3) przechodzą w azot (N2). Azot w całości jest usuwany z filtra przez pompkę mamutową na zewnątrz. Następnie woda naświetlana jest przez filtry UV, by wyeliminować mikroorganizmy.

W ten sposób powstaje krystalicznie czysta ciecz o doskonałych parametrach fizykochemicznych i bakteriologicznych. Przepustowość filtrów jest bardzo duża. Wadowickie wodociągi mogą wyprodukować 12,5 tysiąca metrów sześciennych na dobę. " System oczyszczania jest w fazie rozruchu, ale już pierwsze dni jego funkcjonowania potwierdzają, że otrzymujemy wodę o rewelacyjnej czystości. Mieszkańcy dzwonią do firmy i chwalą sobie zmiany" - wyjaśnia Andrzej Smaga, prezes WPWiK.

Jak dodaje, choć woda podawana jest od niedawna, całkowity rozruch filtrów nastąpi po trzech miesiącach. "Zakończy się wówczas proces przepłukiwania sieci i nasi odbiorcy odczują poprawę jakości naszej wody" - dodaje prezes. Co najważniejsze, tak oczyszczona woda nadaje się do spożycia już bez przegotowania.

Pierwszą szklankę oczyszczonej na nowych filtrach wody wypił Stanisław Kotarba, rzecznik samorządu wadowickiego. "Woda jest znakomita, bez jakiegokolwiek zapachu i piję ją bez obaw. Jest to przełom, który poprawi jakość życia naszych mieszkańców. Zawsze zazdrościłem Szwedom, że mają idealną wodę w kranach i dzięki temu są zdrowsi i żyją dłużej" - mówił Stanisław Kotarba.

Modernizacja stacji uzdatniania w Wadowicach realizowana jest w ramach projektu "Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji wadowickiej" współfinansowanego przez Europejski Fundusz Spójności. Wartość inwestycji to ponad 17 mln euro, z czego 85 procent pokrywa fundusz unijny. Realizacja projektu odbywa się w ramach czterech niezależnych kontraktów budowlanych.

Pierwszy obejmował modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Wadowicach. W ramach drugiego wybudowana została sieć kanałów sanitarnych o długości ok. 26 km w miejscowościach Wadowice, Zaskawie, Jaroszowice oraz Ponikiew-Chobot, a w ramach trzeciego kontraktu powstanie ok. 27 km kanalizacji sanitarnej w Choczni, Ponikwi oraz Wadowicach (między rzeką Choczenką a ulicami Sienkiewicza i Piłsudskiego).

Ponadto w miejscowości Ponikiew, Ponikiew - Chobot wybudowano ok. 16 km nowej sieci wodociągowej i cztery stacje hydroforowe. Czwarty obejmuje modernizację zakładu uzdatniania wody w Wadowicach. Realizacja projektu rozpoczęła się pod koniec 2005 roku i potrwa do 2010, przy czym prace budowlane będą wykonywane do końca 2009 roku.

(Ks)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był