Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Nowa oczyszczalnia za 7 milionów

Email Drukuj
Spółka miejska WPWiK zakończyła rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków z pieniędzy unijnych. To jedna już z ostatnich inwestycji projektu, na który udało się uzyskać 17 mln euro z unijnych funduszy.Highslide JS Nakładem ponad 7 milionów euro zakończono modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Wadowicach zrealizowane w ramach projektu "Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji wadowickiej".

Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji urządzeń oraz innowacyjnych technologii oczyszczalnia w Wadowicach została dostosowana do standardów i wymagań Unii Europejskiej. Zastosowano tutaj innowacyjne metody oczyszczania ścieków, co poprawi warunki zdrowotne i higieniczne mieszkańców aglomeracji oraz stan środowiska naturalnego.

"Oczyszczalnia ścieków w Wadowicach jest jednym z większych i nowocześniejszych tego typu obiektów w regionie. Ponadto oczyszczalnia wykorzysta do ogrzewania własnych pomieszczeń wytworzony w wyniku fermentacji biogaz, co ograniczy koszty funkcjonowania oczyszczalni i sprawi, iż jej działalność będzie jeszcze bardziej ekologiczna" - mówi Andrzej Smaga, prezes Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

W ramach projektu zmodernizowano m.in. budynek krat, główną pompownię ścieków, ciąg oczyszczania ścieków i przeróbki osadów, sieci technologiczne oraz obiekty gospodarki energetycznej. Ponadto na oczyszczalni wybudowano stację zlewczą ścieków dowożonych, osadniki wstępne, reaktory biologiczne, osadniki wtórne oraz obiekty gospodarki osadowej i biogazowej. Projekt modernizacji i rozbudowy wadowickiej oczyszczalni rozpoczął się w czerwcu 2007 roku.

Był to pierwszy z czterech kontraktów budowlanych realizowanych w ramach największej inwestycji aglomeracji wadowickiej. Wykonawcą robót budowlanych na oczyszczalni było konsorcjum firm P.P.U.H. Wolimex, Aktyn sp. z o.o oraz P.B.P. Ekosystem sp. z o.o.

Highslide JS Projekt "Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji wadowickiej" jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Spójności. Wartość inwestycji to ponad 17 mln euro, z czego 85 procent pokrywają fundusze unijne. Realizacja projektu odbywa się w ramach czterech niezależnych kontraktów budowlanych.

Pierwszy obejmował modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Wadowicach. W ramach drugiego wybudowana została sieć kanałów sanitarnych o długości ok. 26 km w miejscowościach Wadowice Zaskawie, Jaroszowice oraz Ponikiew-Chobot, a w ramach trzeciego kontraktu powstanie ok. 27 km kanalizacji sanitarnej w Choczni, Ponikwi oraz Wadowicach (między rzeką Choczenką a ulicami Sienkiewicza i Piłsudskiego).

Ponadto w miejscowości Ponikiew, Ponikiew - Chobot wybudowano ok. 16 km nowej sieci wodociągowej i cztery stacje hydroforowe. Czwarty obejmuje modernizację zakładu uzdatniania wody w Wadowicach. Realizacja projektu rozpoczęła się pod koniec 2005 roku i potrwa do 2010, przy czym prace budowlane będą wykonywane do końca 2009 roku.

(Katarzyna Kuleta, Imago PR)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był