b68c967824de8bdd96ffa3e1a45b7b0a.html Przekręt dziesięciolecia. Miliony dolarów z Wadowic wypłynęły do Ameryki

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Przekręt dziesięciolecia. Miliony dolarów z Wadowic wypłynęły do Ameryki

Email Drukuj
Jak poinformowała prokuratura, siedem osób jest podejrzanych o działanie na szkodę spółki Ponar Wadowice S.A. i spowodowanie milionowych strat. Śledztwo dotyczy amerykańskich transakcji spółki i kulisów zakupu przedsiębiorstwa w Stanach Zjednoczonych.Prokuratura Okręgowa w Krakowie wznowiła śledztwo przeciwko byłym menedżerom Ponaru Wadowice dotyczące działania na szkodę spółki – poinformowała gazeta „Parkiet", która przypomina, że dochodzenie było zawieszone od grudnia 2011 r. z uwagi na oczekiwanie pomocy prawnej z USA.

Śledztwo dotyczy amerykańskiego kontraktu, który zawarli byłe władze spółki. W połowie 2009 r. były prezes Arkadiusz Ś. oraz były członek zarządu Jacek K. usłyszeli zarzut wyrządzenia Ponarowi szkody na co najmniej 34 mln zł (równowartość 14 mln USD). Chodzi o zakup amerykańskiej spółki Georgia Hydraulic Cylinders.

W styczniu 2008 prezes spółki Arkadiusz Ś. zawarł z Joe Bajjani ze stanu Georgia w USA umowę nabycia 50,5 procent akcji firmy Georgia Hydraulic Cylinders Inc. Wartość umowy to... 14 milionów dolarów (wówczas ok. 35 mln złotych).

Jak informował wówczas zarząd Grupy Ponar kupno akcji amerykańskiej spółki było "kluczowym elementem w strategii zmierzającej do zbudowania globalnego dostawcy w segmencie siłowników hydraulicznych".

Mówiło się wtedy o planach wejścia Ponaru na giełdę w Nowym Jorku. Problem w tym, że mimo posiadania większościowego pakietu akcji amerykańskiej spółki, wadowicki Ponar nie miał żadnej wiedzy o jej wynikach finansowych, ani o tym, co się w niej dzieje. W ten sposób nie mógł wykonywać swojego nadzoru właścicielskiego.
Po uzyskaniu opinii, materiałów z międzynarodowej pomocy prawnej prokurator podjął zawieszone śledztwo i przedstawił zarzuty pięciu osobom, uzupełnił też zarzuty, które wcześniej przedstawiono Arkadiuszowi Ś. i Jackowi K. – poinformowała „Parkiet” Bogusława Marcinkowska, rzeczniczka krakowskiej prokuratury.
Jak podaje gazeta, kolejne zarzuty dotyczą innych inwestycji kapitałowych. Chodzi i zakup Ponaru Lubań. Prokuratura szacuje szkody poniesione przez wadowicki Ponar na ponad 10 mln zł oraz akcji giełdowego Famu, tutaj szkoda jest szacowana na ponad 17 mln zł).

Oprócz Arkadiusza Ś. i Jacka K. zarzut usłyszał były dyrektor finansowy Ponaru. Natomiast główna księgowa jest podejrzana o pomocnictwo w działaniu na szkodę spółki. Dodatkowo trzech udziałowców Ponaru Lubań usłyszało zarzut pomocnictwa w wyprowadzeniu pieniędzy z Ponaru pod pretekstem zakupu udziałów w Ponarze Lubań.

Jak przekazała prokurator Bogusława Marcinkowska, osoby przesłuchane w charakterze podejrzanych nie przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów. Wszystkim podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności do lat dziesięciu.

Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Wadowicach złożył w listopadzie 2008 r. nowy zarząd Ponaru niedługo po tym, jak przedsiębiorstwo przejął Grzegorz Hajdarowicz, obecny właściciel tytułów prasowych „Rzeczpospolita”, Przekrój, „Parkiet” i „Uważam Rze”.

Przypomnijmy też. W sierpniu 2009 r. została dokonana zmiana nazwy firmy z Ponar Wadowice S.A. na Ponar S.A, która w 2010 r. podpisała ze spółką Wadowickie Centrum Hydrauliki S.A. umowę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującą aktywa produkcyjne służące produkcji elementów i układów hydrauliki siłowej.

Po sprzedaży części przedsiębiorstwa, spółka całkowicie zrezygnowała z budowy holdingu przemysłowego i skoncentrowała się w swojej dalszej działalności na szeroko rozumianej działalności w obszarze nieruchomości. W sierpniu 2010 Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przyjęła uchwałę o wycofaniu nazwy Ponar S.A. z parkietu. Nastąpiła zmiany nazwy Ponar S.A. na KCI S.A.

Warto dodać, że „amerykański sen Ponaru” to jedna z największych afer biznesowych w naszym regionie w ostatnim dziesięcioleciu.

Karol Wieczorek
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (19)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... emeryt ponaru komentuje +3
moze rozlicza tych co namówili ich do kupna tego złomowego Georytu w postaci maszyn ,technologi i ludzi - to dopiero udana tranzakcja do dziś nie można się odgrzebać wszystko na złom poszło !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 03 - 2014
... soso komentuje +2
To jest klasyczny przykład grabieży majątku narodowego,od 25 lat w ten sposób niszczą gospodarkę Polski a wy się dziwicie dlaczego prawie 3 mln. ludzi wyemigrowało za chlebem.Tak wygląda USA i inne kraje zachodu uczciwi i pokojowo nastawieni do świata aż .....do bólu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 03 - 2014
... ponarowiec komentuje +1
Jeżeli wyrządzenie szkody 34 mln.zł. to mało ,żeby dostać areszt to jak to musi być kwota. Może ktoś mi odpowie kiedy przyjdą czasy ,że ci co kradną grube miliony pójdą siedzieć , a nie Ci co np.nie płacą alimentów bo nie mają z czego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 03 - 2014
... asdfg komentuje +5
Coż za zbieg okoliczności! Ledwo prokuratura wznawia śledztwo a jeden z głównych oskarżonych (pełniący funkcję członka zarządu Kopex SA) "wyjeżdza na studia" za granicę i rezygnuje z posady w Kopeksie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 03 - 2014
... janosik komentuje +3
PRZECIEZ TE OSKARŻONE OSOBY DALEJ PRACUJĄ W INNYCH SPÓŁKACH NA PREZESOWSKICH STANOWISKACH LUB ZARZĄDACH WYSOKO NOTOWANYCH SPÓŁEK I DALEJ ŻYJĄ Z P...... TÓW. A W PONAR - SA OSOBY KTÓRE IM KLASKAŁY I WAZELINOWAŁY OD TYLCA ICH PRZEKRYTĄ .JAK ONI TERA SIĘ CZUJĄ-CHYBA MYŚLENIA CZY CHARAKTERU NIE WYLECZYLI ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 03 - 2014
... szasze komentuje +1
10 lat ... na bahmah lub hawajach :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 03 - 2014
... nienauczyciel komentuje +3
Normalnie same k.... i złodzieje :)

Piękna Nasza Polska cała

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 03 - 2014
... ronom komentuje +0
Zatem nie dziwota ze tyle bezrobocia u nas.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 03 - 2014
... do Michałka34 komentuje +3
Właściciel nie może robić co zechce z zakładem dopóki nie ma 100% udziałów. Jak sam zauważyłeś to jest spółka. Istnieje coś takiego jak działanie na niekorzyść wspólników i z tym mamy do czynienia.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 03 - 2014
Sitwa nadalw szoku ...... nie mogę zmienić pseudonimu, bo jak się okazuje .....
ciąg dalszy ...... TRWA .....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 03 - 2014
... pracownik zeooooo komentuje +9
szkoda, że nikt nie pisze o pensjach w Ponarze i pracy po rodzinie na produkcji zwalniano a do biura pociotków się pcha !! średnia wypłata to 1300 netto

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 03 - 2014
... Michałek 34 komentuje +6
Co za bzdura totalna.Jak pieniądze mogły wypłynąć z Wadowic jak to jest S.A i wadowice jako miasto do firmy Ponar mają tyle co pies do kota.W kapitaliżmie każdy kto ma kapitał może nabyć na giełdzie akcje dowolnej spółki ,a więc stać się jej udziałowce ,a wtedy w jakimś tam procencie adekwatnym do procent udziału spółki ma wpływ na zażądzanie tą oto spółką.I jeśli akcjonariusze dojdą do wnioską że chcą zaiwestować w spółkę w Stanach to kupują spółkę w stanach jak w Bielsku to w bielsku ,a niekiedy inwetycja staje się nie celna to już jest ryzyko bisnesu ktoś musi stracić żeby ktoś zarobił.Z tytulu wynika że pan Ś przyszedł do UM Wadowice do kasy i zabrał sobie pare milionów złotych więc życze dużo zdrowia i wesołych świąt jeżeli chodzi o tok myślenia.Zaklad kupil już pare lat temu gracz giełdowy i ma pakiet większościowy akcji więc może robić z zakladem co mu sie podoba .jest jego własnością ,dostają ludzie wypłate w pracy?dostają wiec wedlug mnie to nie jest państwowy PKS tylko prywatna firma !!!!!!!!!!!! właściciel robi to co uważa za słuszne i co ma przynieść zysk jemu a nie ogółowi to nie komuna każdemu po równo.Teraz konkurs gdzie podziały się piękne modrzewie z terenu gdzie jest teraz kort tenisowy w szkole w gorzeniu ,zostały ścięte pare lat temu,jeden z panów dyrektorów je albo dostał gratis od szkoły starostwa albo to drewno ........ ,,,,, i do dziś opala nim w malowniczo położonej wiosce nieopodal Wadowic kto zgadnie o kogo chodzi ,bo też chciałbym dostawać w pracy takie gratisy raz za czas czyli moral taki z tego mała firma małe przekręty ,duża firma duża przekręty

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 03 - 2014
... dziewica komentuje +12
A ja POwiem tak. Chieliście PO to macie. Kurde kto I jak tu w POlsce ma się żyć dobrze. Jak ludzie tak kradną. Jak jest jeszcze jakiś uczciwy przedsiębiorca to mu jeszcze POdatek podnoszą. To jest hańba....................

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 03 - 2014
... ciapek komentuje +5
Wszystko rozkradli zmarnowali a tak mialo byc dobrze w wadowicach.....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 03 - 2014
... Krys komentuje +16
Za komuny był to sprawnie zarządzany zakład , gdzie ludzie pracowali i zarabiali.
Solidaruchom i klerowi to się nie podobało , więc trzeba likwidować co się da , pieniądze dać za granicę, wyjechać za tymi pieniędzmi i śmiać się z baranów.
Niestety większości dalej to się podoba, a już fajnie wyglądało jak bezrobotni w koronach ganiali w procesji udając królów.
Wystarczy trochę iluzji i jest samozadowolenie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 03 - 2014
... redmen komentuje +13
Jeśli tylko w tym kraju pojawia sie ktoś kto może konkurować z zagranicą to od razu w jakiś magiczny sposób taka firma lub osoba zostaje zniszczona. Optimus, Ponar, stocznie huty, kolej, i nikt za nic nie odpowiada. Pomyślcie dobrze kto rządzi przez ostatnie 25 lat, jakie postawy się lansuje. to nie prawda że nie mamy zdolnych i pracowitych. UE -czytaj Niemcy chcą z nas zrobić państwo rolnicze, które będzie produkowało i wysyłało do nich produkty, a jak zaczniemy podskakiwać to znajdzie się jakiś zakażony ogórek, padły dzik, lub kaczka. Mówię to bez uprzedzeń - poszukajcie sobie troszkę w sieci posłuchajcie coś więcej niż tvn i GW

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 03 - 2014
... olila komentuje +8
przecież w tym kraju afera goni afere same przekręty co za kraj

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 03 - 2014
... ponarowiec komentuje +11
Jestem ciekaw jakiej wartości majątek zabezpieczono od podejrzanych ,ponieważ autor artykułu nie wspomniał o tym ani słowa

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 03 - 2014
... j23 komentuje +29
Zaczynam zastanawiać się w jakim przyszło nam żyć Kraju. Czy jest tu coś normalnego uczciwego sprawiedliwego - chyba nic i nigdzie. Gdzie nie popatrzymy tam jakiś przekręt afera oszustwo korupcja - czy tak już mamy zepsuta krew że budząc się rano myślimy jak wyje.... drugiego człowieka?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 03 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był