a18134d7e1aabfaa6dd9619ae7412dcb.html NIK alarmuje: Coraz więcej polskiej ziemi w rękach cudzoziemców

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

NIK alarmuje: Coraz więcej polskiej ziemi w rękach cudzoziemców

Email Drukuj
Cudzoziemcy stają się posiadaczami gruntów rolnych w Polsce w drodze nabycia udziałów w polskich spółkach, które są właścicielem ziemi. MSW nie posiada jednak pełnych danych, o skali nabywania polskich gruntów przez cudzoziemców.


Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, cudzoziemcy stają się posiadaczami gruntów rolnych w naszym krau w drodze nabycia udziałów w polskich spółkach.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie posiada pełnej wiedzy na ten temat, bo dane resortu są 3-4 krotnie niższe od stanu rzeczywistego. Wynika to z luki w przepisach, które nie zobowiązują spółek kontrolowanych przez obcokrajowców do składania informacji o posiadanych gruntach.

Odpowiedzialna za sprzedaż państwowej ziemi Agencja Nieruchomości Rolnych nie monitoruje występujących na rynku wtórnym procesów koncentracji gruntów w rękach jednej osoby.

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała sprzedaż ziemi należącej do Skarbu Państwa w latach 2011 - 2013 (do 30.04) w trzech oddziałach Agencji Nieruchomości Rolnych (w Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu).

Ustalenia kontroli
ANR zgodnie z obowiązującymi przepisami ogłasza i przeprowadza postępowania dotyczące sprzedaży nieruchomości, a także w prawidłowy sposób zabezpiecza interesy Skarbu Państwa.

Oddziały agencji rzadko korzystały z prawa pierwokupu gruntów na rynku wtórnym. Przyczyn było kilka: Agencja na danym terenie posiadała nierozdysponowaną jeszcze ziemię, cena transakcyjna nieruchomości była zbyt wysoka, często zdarzało się, że ziemia była obciążona hipotekami, umowami dzierżawy i pożyczek.

Podjęta przez NIK kontrola miała odpowiedzieć między innymi na pytanie, czy sprzedawane przez ANR grunty trafiają do podstawionych osób (tzw. metoda na „słupa"), działających na zlecenie zagranicznych inwestorów, z którymi polscy rolnicy nie są w stanie konkurować.

Najwyższa Izba Kontroli nie stwierdziła jednak przypadku zakupu przez cudzoziemców nieruchomości od rolników, którzy nabyli je od Agencji w przetargu ograniczonym.

Głównym mechanizmem przejęcia przez cudzoziemców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) praw do gruntów rolnych w Polsce było nabycie udziałów w spółkach z kapitałem polskim, które były właścicielami ziemi.

Na tę czynność cudzoziemcy nie muszą mieć zezwolenia MSW. Wszystkie transakcje odbywały się legalnie, na prywatnoprawnym rynku obrotu gruntami. Cudzoziemcy najczęściej reprezentowali kapitał holenderski, duński i luksemburski.

W okresie objętym kontrolą w szczecińskim Oddziale ANR obcokrajowcy kupili bezpośrednio od Agencji jedynie 23 ha ziemi, z kolei spółki z mniejszościowym udziałem kapitału zagranicznego nabyły w przetargach nieograniczonych aż 2.995 ha.

Oprócz tego cudzoziemcy, po nieskorzystaniu przez Odział z prawa pierwokupu, nabyli udziały spółek, które były właścicielami łącznie 4.577 ha ziemi.
Zgodnie z prawem cudzoziemcy, także z EOG, którzy chcą kupić grunty rolne i leśne w Polsce muszą uzyskać zezwolenie od MSW (ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców). Dopiero po 1 maja 2016 r. kończy się wynegocjowany przez Polskę i zawarty w Traktacie Akcesyjnym okres przejściowy na zakup bez ograniczeń nieruchomości rolnych przez cudzoziemców.

Każde nabycie udziałów i akcji w spółkach musi być zgłoszone do Krajowego Rejestru Sądowego. Takie same wymogi są w przypadku, gdy zmienia się status spółki na spółkę kontrolowaną przez cudzoziemców (powyżej 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników lub walnym zgromadzeniu). Spółka kontrolowana przez obcy kapitał nie ma jednak obowiązku przekazywania do rejestrów sądowych informacji o posiadanych gruntach rolnych. Z tego powodu KRS nie przekazywał do MSW danych niezbędnych do ewidencjonowania transakcji z udziałem cudzoziemców.

Na skutek luki w przepisach MSW nie miało pełnych danych o tym, ile ziemi w Polsce kupili cudzoziemcy. Z danych ministerstwa wynikało, że w latach 2011-2012 w woj. dolnośląskim obcokrajowcy nabyli 397 ha, a w zachodniopomorskim - prawie 1.506 ha. NIK w toku kontroli ustaliła jednak, że w tym okresie cudzoziemcy kupili w rzeczywistości trzy, cztery razy więcej ziemi. Powierzchnia gruntów, należących do spółek przez nich kontrolowanych  wyniosła na terenie woj. dolnośląskiego - 1.578 ha, a w woj. zachodniopomorskim - 4.577 ha.

Nieprawidłowości stwierdzone w toku kontroli
Agencja nierzetelnie wykonywała zadania dotyczące poprawy struktury obszarowej gospodarstw rolnych. Oddziały nie znały struktury obszarowej gospodarstw rolnych w poszczególnych gminach, choć należy brać je pod uwagę przy sprzedaży nieruchomości.

Oferty sprzedaży przygotowywano przede wszystkim na podstawie doświadczenia pracowników Agencji oraz ogłaszanej przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa średniej powierzchni gospodarstw w województwie, która i tak różniła się od danych publikowanych przez urzędy statystyczne.

Ponadto ANR nie monitorowała procesów na wtórnym rynku obrotu gruntami rolnymi, choć jest to istotne ze względu na przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji gruntów  (mówią o tym założenia polityki rolnej państwa). W trakcie kontroli ustalono, że w latach 2011-2012 w woj. zachodniopomorskim 2,3 proc. nabywców (12 z 509 kupców) nabyło aż 33,7 proc. powierzchni oferowanych gruntów, tj. 9.835 ha.

NIK stwierdziła również brak przejrzystych procedur typowania nieruchomości rolnych do sprzedaży, a także ich powierzchni. Wybór gruntów nie był też poprzedzony żadną udokumentowaną analizą. Taka praktyka urzędników grozi dowolnością  postępowania  i sprzyja powstawaniu mechanizmów korupcjogennych.

Obowiązujący system kwalifikacji uczestników przetargów umożliwiał udział w nich rolnikom, którzy kupowali grunty w innym celu, niż na powiększenie własnego gospodarstwa rodzinnego.

Dopiero na początku 2013 r. Prezes ANR wprowadził zapisy w procedurach wewnętrznych ograniczające takie postępowanie, ale zdaniem NIK przyjęte zasady powinny być uregulowane ustawowo.

Wnioski de lege ferenda
Wyniki kontroli wskazują na potrzebę podjęcia działań zmierzających do wszczęcia inicjatywy legislacyjnej przez:
- Ministra Spraw Wewnętrznych w zakresie zapewnienia pozyskiwania pełnej informacji o nabywanych (obejmowanych) udziałach lub akcjach przez cudzoziemców, w spółkach będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości rolnych.
- Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z Prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych w zakresie ustawowego określenia okoliczności uzasadniających wykluczenie z przetargu ograniczonego kandydata na nabywcę nieruchomości rolnych z Zasobu ANR.

Karol Wieczorek
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Komentarze (12)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... demik komentuje +0
oddajcie traktory za tyle tysiecy, dosc wzieliscie kasy z UE!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 03 - 2014
... jajaja komentuje +0
no wielu się wydaje ze jak niemiec kupi ziemie w polsce to to juz sa niemcy nie polska :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 03 - 2014
DZIWNY TROCHE , POLAK MOŻE KUPOWAC ZIEMIE W CAŁEJ EUROPIE BEZ OGRANICZEŃ HEKTAR , TYSIĄC HEKTARÓW I WIĘCEJ ,,,,TYLKO W TYM POLSKIM KRAJU RZĄDZĄ PAJACE I USTALAJA GŁUPIE PRZEPISY , A TO Z KOLEI PROWADZI DO NADUZYC I

A Z DRUGIEJ STRONY CO ZA RUZNICA KTO JEST WŁASCICIELEM ZIEMI

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
02 - 03 - 2014
... udar komentuje +2
wykupia nas zachodnie kraje calkiem juz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 03 - 2014
W TV jeden z rolników , cytował wypowiedź ADENAUERA ..... warto ten cytat
przypomnieć ....."bez jednego wystrzału odzyskamy ...... " .....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 03 - 2014
... no1 komentuje +4
@dd
absolutnie nie PiS! oni tylko nazywają siebie prawicą a są skrajną centroprawicą jak już nie prawie lewicą. zapatrując się ciągle na kontakty z niemcami i żebranie ciągłych pożyczek z unii i zadłużając się coraz bardziej jesteśmy coraz mocniej sprzedawani. a tak btw. kto w mediach tłumaczył słowa jakie Kaczyński mowił na majdanie? no właśnie nikt.takie są media! wspierają mocnych bo bogatych.
pisząc o prawicy pisałem o RUCHU NARODOWYM ewentualnie o KNP. tylko oni mogą sprawić, że nie będziemy już parobkami niemieckiego bauera jeżdżącego zielonym CLAASem z rocznika 2013 po POLSKICH ziemiach.
naszą siłą jest jedność Narodowa, zmiana systemu gospodarki (ograniczyć wolnorynkowość) i nie sprzedawać tyłka na prawo i lewo. nie trzeba być radykalnym żeby chcieć takich zmian. trzeba być Patriotą! każdy z nas chyba wie co to znaczy.

niestety... ludzie się boją takich kierunków, a szkoda! żyłoby się lepiej. może nie na bogato, ale jednak na swoim i z GODNOŚCIĄ! nikt nie wstydziłby się przyznać skąd pochodzi...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 02 - 2014
... jajaja komentuje +5
nie wiem po co o tym tutaj piszecie bo to raczej nie dotyczy małopolski i naszego powiatu, kto chciałby te poletka 10 x 10 m? albo 5 x 100 ? czasami trójkątne albo jeszcze dziwaczniejsze. Tutaj jest taka rzeczywistosc ze jak ktos kupuje hektar pola to w 10 kawałkach ;)
Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 02 - 2014
... do demik komentuje +1
Piszesz zazdrosne głupoty. Obcokrajowcy wykupują NASZĄ ziemię polską, ziemię o którą walczyli nasi przodkowie,abyś Ty teraz mógł być bezpieczny ze masz swoją Ojczyznę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 02 - 2014
... demik komentuje +3
nie żałuje rolników , ktorzy mają traktory kolo domu za 200 000 , maszyny imercedasa w garazu!!! Biedy wam nie ma!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 02 - 2014
... j23 komentuje +6
Rolnik z foty ten sam czyli nadal jest w posiadaniu swojej roli. Co do NIK już dawno wszyscy dobrze wiedzieli kto kupuje Polską ziemię. Teraz nie ma wojen w sensie fizycznym są wojny ekonomiczne które jako Naród Polski pod rządami PO która Kurtowi włazi do dup.......... przegrywamy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 02 - 2014
... dd komentuje +6
ZSRE (unia europejska)Plus za to zdanie.

Prawica Ok tak ale nie mylić z PiS-em bo to nie prawica

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 02 - 2014
... no1 komentuje +8
Rozbiór Polski trwa w najlepsze! prywatyzacje, wyprzedaze zagranicznym przedsiebiorcom, wolny rynek, ZSRE (unia europejska), sprzedaz lasow panstwowych, podlizywanie sie banderowcom na ukrainie, obce sluzby bezpieczenstwa na ulicach Polskich miast.
co jeszcze?
pamietajcie! nadzieja tylko po PRAWEJ STRONIE lezy!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
28 - 02 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był