Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Prywatyzacja karetek? To możliwe

Email Drukuj
Z początkiem kwietnia Jerzy Miller, wojewoda małopolski, wprowadzi dwa rejony operacyjne dla ratownictwa medycznego na terenie całego województwa, zamiast obecnie funkcjonujących 20. Rozpisano już przetarg. Ewentualna wygrana firmy prywatnej wzbudza kontrowersje.


Od 1 kwietnia wchodzą w życie zmiany w Państwowym Ratownictwie Medycznym w Małopolsce. W miejsce 20 tak zwanych rejonów operacyjnych pozostaną 2 – „krakowski” i „karpacki”. W tym pierwszym znalazł się również powiat wadowicki. W opinii wojewody małopolskiego ta zmiana zaowocuje skróceniem czasu dojazdu karetki do pacjenta oraz wpłynie na efektywne wykorzystanie zasobów przez operatorów.

Cezary Rzemek, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, na posiedzeniu Sejmu tłumaczył tę sytuację w ten sposób, że obecne działania to kontynuacja zmian wprowadzanych już od roku 2012. W Małopolsce powstały dwie duże dyspozytornie medyczne, a kolejnym krokiem będzie powstanie dwóch rejonów ratownictwa medycznego, na które będą podpisywane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Takie rozwiązanie ułatwi dyspozytorom dysponowanie karetkami. Pracownik dyspozytorni wysyłając karetkę do zdarzenia nie będzie się ograniczał do granic powiatu. Będzie mógł wysłać wolną karetkę z terenu innego powiatu, która znajduje się blisko miejsca zdarzenia i jest wolna – mówił.
Nie wszystko jednak wygląda tak "ładnie". Do kontraktowania dopuszczone zostaną firmy, które będą spełniać stawiane przez ministerstwo wymogi, czyli takie, które mają odpowiednią kadrę oraz dysponują odpowiednim sprzętem i tym samym będą mogły zabezpieczyć transport dla całego regionu. Przedstawiciel rządu zastrzega, że nie cena za usługę zdecyduje o przyznaniu kontraktu ale wcześniej wspomniane czynniki .

W związku z tym podmioty do tej pory świadczące usługi z zakresu ratownictwa medycznego w mniejszych rejonach,w tym jednostki ratownicze podlegające pod szpital wadowicki, porozumiały się się, by wspólnie startować do kontraktowania.
ZZOZ w Wadowicach nie ma możliwości samodzielnego zabezpieczenia transportu dla całego regionu krakowskiego, dlatego podjęto decyzję o zawiązaniu przez 14 podmiotów konsorcjum, które wspólnie złożyło ofertę do konkursu, który ma wyłonić wykonawcę na najbliższe trzy lata - mówili urzędnicy powiatu wadowickiego na ostatniej sesji.
Dotychczas każdy ze szpitali podpisywał z NFZ odrębny kontrakt na obsługę danego regionu, teraz do przetargu będzie mogła stanąć również prywatna firma. Nad taką możliwością zastanawia się firma Falck. Firma zamierza wysłać do krakowskiego Narodowego Fundusz Zdrowia oferty na oba małopolskie rejony działania zespołów Ratownictwa Medycznego. Ma jednak na razie problem z zapewnieniem tak zwanego zaplecza logistycznego, ale stale nad nim pracuje.

Jeśli dojdzie do takiej sytuacji , że jednak Falck wystartuje w konkursie i go wygra to wówczas ponad 100 karetek i ich ekip, które do tej pory zapewniało transport medyczny w województwie, zostanie pozbawionych pracy. Już teraz media alarmują, że w niektóre placówki z naszego województwa będą musiały zwracać milionowe dotacji unijne, które otrzymały na wyposażenie taboru w najnowsze karetki i sprzęt.

To nie jedyna obawa związana ze zmianami. Politycy Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu wyborczego, podczas posiedzenia sejmu alarmowali, że wprowadzenie dwóch rejonów i przejęcie kontraktów na usługi z zakresu ratownictwa medycznego przez prywatne podmioty odbędzie się ze szkodą dla pacjentów, a wynika to przede wszystkim z tego, że firmy prywatne nastawione są na zyski.

Przetarg został ogłoszony we wtorek (18.02) przez Narodowy Fundusz Zdrowia w Krakowie. Oferty wpływać mogą do wtorku (4.03) .

(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (9)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... yyyanek komentuje +3
falck nie jest firmą z pierwszej lepszej łapanki, aktualnie sprawa obsługi przez pogotowie jest dla nie porażką, nie winie oczywiście ratowników bo oni robią co mogą ale cudów nie zdziałają jak mają ograniczeni, szczególnie sprzętowe.
A jeśli firma prywatna może zaoferować lepszą usługę to dlaczego nie? skoro firma prywatna może zainwestować i przygotować się do przetargu to i szpital może, albo konsorcjum kilku szpitali. A skoro nie może to znaczy że jest słabsze, i tyle. Ja prowadzę przedsiębiorstwo i siłuję się z konkurencją codziennie, dlaczego mam wychodzić z założenie że jeśli coś robiłem przez 20 lat to dla zasady należy mi się to dalej?

cyt z poniżej "Nawet w USA do prywatnych szpitali jeżdżą państwowe karetki" zgadzam się ale jednak więcej jeździ prywatnych do państwowych, wyłącz telewizor, pojedź, pomieszkaj to zobaczysz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... TURBOEXTRASUPER komentuje +5
Do met
Synku jak ja zdobywałem ten zawód i zaczynałem pracę w pogotowiu, ty nie wiedziałeś ile kół ma karetka. To po pierwsze. Po drugie TURBO to właśnie przydomek zakompleksionych ratowników, którzy nie znaleźli pracy w pogotowiu więc nadrabiają miną i " wiedzą" oraz "doświadczeniem" + niezłe łachy.
Zmiany o jakich piszesz już były-zaraz po wojnie. Dyrektorem znacjonalizowanej piekarni zostawał palacz a były właściciel wypiekający chleb z całą spuścizną pokoleń mógł dowozić węgiel nowemu palaczowi. Met proponuje wywalić nas na bruk z kilkunastoletnim doświadczeniem, wykształceniem i znajomością tematu na śmietnik bo tak mu się podoba.
Nawet w USA do prywatnych szpitali jeżdżą państwowe karetki-nie koniecznie strażackie. W razie wojny prywatne karetki mogą świadczyć szybki transport jedynie poza granice działań wojennych.
Tak właśnie wygląda sprawa kontraktowania prywatnych podmiotów na państwowe kontrakty. Autostrady też budują prywatni za państwowe....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... cierpliwy komentuje +1
Jak nie małopolska to może podkarpackie albo świętokrzyskie. Falck wcale nie jest taki zły w końcu pracują w nim ci sami ratownicy, lekarze czy pielęgniarki. Podkarpacie czeka.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... met komentuje +3
No dobrze że obecne pogotowia nie nastawione sa na zysk i jak wynik finansowy bedzie dobry to dyrektorzy dostają wielotysięczne premie patrz np. dyrektor bielskiego pogotowia z powiatu za dobry wynik otrzymuje np. 50.000 zł to raz. A dwa Falck i inne firmy tez występuą o dotacje, W końcu w tym kraju kończy sie monopol na Państwowe - to było w PRLu a nie dzisiaj. 100 ekip traci prace ale kolejne 100 w końcu znajdzie wymarzoną pracę i skończy się chojrakowanie TURBO POGOTOWIANYCH RATOWNIKÓW co już postracali zmysły że są THE BEST. Dajcie szanse innym na prace. Państwo nie zapewnia pracy bezrobotnym to przynajmniej musi być jakaśrównowaga na rynku pracy. Dzisiaj pracuje ja a jutro ty. Dobranoc!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... dżons komentuje +5
@ozi idioto - tylko ty tak myślisz. W każdym medium piszą , a zwłąszca szpitale tak mówią, że to właśnie bat na małe szpitale! Które teraz będą musiały podpisać umowy - konsorcjum, aby ewentualna wygrana prywatnej firmy nie spowodowała tysięcznych zwolnień pracowników. I sam Marszałek mówił o tym, że to takie zmiany gdzie pierwszy raz będą mogły prywatne firmy także konkurować ze szpitalami - wcześniej nie miały większych szans, wiadomym było, ze region obsługiwany przez szpital wybierze szpitalnych ratowników! Teraz ma być inaczej, i uwierz mi Falck jest firma, które jest w stanie zapewnić obsługę na całym regionie i ryzyko zwolnień pracowników naszych szpitali jest realne. Choć mam nadzieję, że nasze konsorcjum nie wypadnie w przetargu tak jak Poczta Polska z Inspostem!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... j23 komentuje +9
Jeszce jedna kadencja PO i wszystko co jeszcze zostało do sprywatyzowania zostanie sprzedane kolesiom z PO. Jak ktoś nie wie co znaczy PO to jest tylko z nazwy Platforma OBYWATELSKA która raczej nie ma nic wspólnego z obywatelami a co dopiero z jednostką jaką jest zwykły Kowalski. Miller nabrał wprawy na samej górze a szlify robił w swojej komisji dotyczącej Smoleńska. Ci co tam najwięcej kłamali wprowadzając opinie publiczną w błąd otrzymali ciepłe posadki z nieograniczoną władzą. Zobaczcie gdzie teraz idą największe inwestycje. Lasy Państwowe. Drogi budują jak autostrady zbrojenie terenów przygotowania działek a wszystko to jest już widoczne na naszym terenie. Bez odpowiedzialności można brać kraść i kombinować tak aby jak najwięcej można nachapać bo czas się kończy. I mam taką nadzieje.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... ozi komentuje +7
Czy autor tego artykułu urodził się w czasach kiedy aborcja była zakazana ? Treść artykuły to typowe mięso armatnie rzucone na forum publiczne w celu podniesienia frekwencji odwiedzin strony. Dotychczas firmy prywatne również mogły startować do konkursu na ratownictwo medyczne - Państwowe Ratownictwo Medyczne tylko w nazwie ma coś państwowego, praktycznie może być prywatne . Po to utworzono 2 duże rejony operacyjne żeby ograniczyć firmom prywatnym możliwość startowania w tych przetargach i żeby dzialania z zakresu ratownictwa medycznego zabezpieczały szpitale . Logicznie patrzać łatwiej firmie prywatnej wystartować do przetargu , kiedy NFZ organizuje przetarg na jeden powiat , jeden rejon operacyjny - mniejsze potrzeby logistyczno sprzętowe . Inaczej jest teraz . Czy firma prywatna jest w stanie wystartować na tak duży rejon operacyjny ? Czy posiada taką dużą ilość karetek odpowiednio wyposażonych ? Czy jest w stanie wyłożyć ogromne pieniądze na zakup i mimo to może nie wygrać przetargu ?Ale z drugiej strony czego możemy spodziewać się po autorze tego artykułu , skoro zatrzymał się on na czasach kiedy w karetce jeździli jeszcze sanitariusze (wystarczy prześledzic artykuły w portalu ) a stał sie jednym z większych ekspertów odnośnie ratownictwa medycznego . W artykule tyle prawdy co w wywiadach z osobami , które widziały ufo .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... dżons komentuje +3
niestety tym razem zgodzę sie z pisowcami.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... Bartłomiej123456 komentuje +27
Życzę Panu Milerowi żeby sam na własnej skórze się dowiedział co to jest nie udzielenie szybkiej pomocy przez karetkę. Pierwsze odbiera karetki bo za mało wyjeżdżają do pacjentów a teraz tnie rejony operacyjne. Ile trzeba mieć w sobie jadu żeby na ludzkim zdrowiu oszczędzać, przecież to jest podstawa dla wzrostu gospodarczego żeby ludzią zapewnić jak najlepszą ochronę zdrowia, kto Panie Miler wypracuje dla pana wypłatę.....???jak ludzie będą umierać przez pana widzi misie!!!!! Ale jak kupowano stół w MSZ na prezydencję polski w uni za 174 tys. zł. i krzesła za 8,5zł. to nikt nie ciął wydatków. Teraz ten stół przebywa w magazynie gdzie przetrzymywanie już kosztowało 55tys. zł. Nie wiem jak dalej będzie w tym kraju takie marnotrawstwo naszych pieniędzy. Wstydzę się że jestem polakiem i nie chcę nim być WYJEŻDŻAM Z TEGO KRAJU jak i większość młodych polaków i w obcym kraju zakładam rodzinne bo tutaj nie WARTO!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był