Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Polskie firmy tracą na Ukrainie. Maspex Wadowice: Towary stoją na granicy

Email Drukuj
Wydarzenia w Kijowie i na całej Ukrainie uderzą w interesy polskich przedsiębiorców, którzy działają na tamtym rynku. W powiecie wadowickim jest kilka takich firm. Największa to Grupa Maspex Wadowice, która już teraz odnotowała poważne kłopoty z eksportem swoich towarów.Rewolucja w Kijowie i bratobójcze walki na całej Ukrainie już ujemnie odbijają się na bilansie handlowym polskich firm, które ulokowały tam swoje przedstawicielstwa lub są obecne na tym rynku poprzez eksport swoich towarów.

Swoje wyroby i usługi sprzedaje tam od ok. 4 tys. naszych firm. Polska nie jest dla Ukrainy najważniejszym, ale dość ważnym partnerem gospodarczym. Największym dostawcą towarów na Ukrainę jest Rosja (z udziałem 27,9 proc.), kolejne miejsca zajmują Chiny (11,3 proc.), Niemcy (9,3 proc.) oraz właśnie nasz kraj (5,3 proc.).

Takich firm nie brakuje również w powiecie wadowickim. Największą z nich jest Grupa Maspex Wadowice, która na rynku ukraińskim jest obecna poprzez działalność eksportową i współpracę z partnerami. Do tej pory miała mocną pozycję w segmencie produktów instant. Do Maspexu należało ponad 80% rynku cappuccino i prawie 65% rynku czekolady na gorąco (liderzy rynkowi) z marką La Festa. W segmencie zabielaczy do kawy z marką Coffeeta jest numerem 2 (prawie 30% rynku).

Spółka nie ukrywa, że niestabilna sytuacja na Ukraina nie sprzyja jej biznesowym planom.
Narodowy Bank Ukrainy wprowadził antykryzysowe środki w celu utrzymania kursu hrywny w postaci rozporządzenia ograniczającego zakup waluty, co dla nas w praktyce oznacza wydłużenie terminu realizacji przelewów, a co za tym idzie znaczne opóźnienia w dostawach towaru - przekazała portalowi Wadowice24.pl Barbara Wieczorek, Dyrektor Eksportu Grupy Maspex Wadowice.
Teraz pojawiły się jeszcze nowe kłopoty. Blokady na przejściach granicznych pomiędzy Polską, a Ukrainą powodują dodatkowe utrudnienia dla eksportu towarów z Grupy Maspex Wadowice.
Na granicy, po ukraińskiej stronie, samochody czekają dłużej na odprawę, niż do tej pory. Jak wynika z informacji od naszych partnerów urzędnicy znacznie więcej czasu, poświęcają na sprawdzanie dokumentów na towary, które od bardzo długiego czasu wysyłamy na Ukrainę, zachowując ten sam standard przy ich wypełnianiu. Z dnia na dzień potrafi się też zmienić schemat dotychczasowego naliczania opłat celnych - dodaje Barbara Wieczorek.
Jak poinformowała spółka z uwagi na niestabilny kurs hrywny partnerzy Maspeksu zmuszeni byli podnieść ceny na nasze produkty na rynku, co zapewne również odbije się na regionalnych wynikach sprzedaży.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (34)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... 1979 komentuje +0
No tak, ale nadgodziny + weekendy to 100 pragnę zauważyć....

Mam kilku znajomych na produkcji i wiem co mówię.

A tak w ogóle napisałam od 1800 - 3000 - więc czytaj uważnie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 02 - 2014
... iritt komentuje +2
1979 widzę że z matematyką ci nie po drodze, wszystkie weekendy za 3000 zł to tak jakbyś pracowała 2 miesiące w miesiącu wiec policz sobie a nie wypisuj bzdur czy to jest taka super praca

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
27 - 02 - 2014
... jajaja komentuje +2
słyszałem ostatnio opinie pracownika bardzo dobrze znanej wszystkim dużej tyskiej fabryki, pensja 2 - 2,5 tys ale z sobotami, nadgodzinami a umowa o prace podpisywana co miesiąc z zewnętrzną firmą... i nie masz wlasciwie zadnych przywilejów

chyba nigdzie nie jest wesoło jeśli chodzi o prace przy produkcji


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... szewc komentuje +1
...pamiętam jak zaraz po szkole zawodowej zarabiałem i inni w sumie też koledzy podobnie po ok. 1200zł na rękę . Rok 1997 ! jaie ceny ? Co za to nie można było kupić. Owszem 12 godzin,jednak mimo wszystko pełne ubezbieczenie oczywiście od najnizszej stawki ,ale mimo wszystko. Dużo małych szewskich zakładzków poupadało , lecz wiem doskonale ,że chłopaki biorą od 4000 do 5000 tys. zł na miesiąc . Robią po 11 czasem 12 godzin. Wracając do tematu 1500zł na miesiąc to kpina !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... dd komentuje +0
No i bardzo dobrze . Trzeba wykorzystywać wszystkie możliwości prawne ,aby pomnażać zyski firmy. Po to się zakłada firmę. Opłacało się zatrudniać niepełnosprawnych to zatrudniali nie opłaca się to nie zatrudniają . Ma być rozwój a nie stagnacja . Zaczęli w dobrych czasach kiedy Polska miała szansę się rozwijać czyli przed unią. Unia to trup który ciągnie za sobą na dno.Europa umiera pod rządami Unii

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... nie donosiciel ;obsarwator komentuje +2
Tak tylko nikt nie wie lub nie pamięta w jaki sposób firma "Maspexs"dorobiła się takiego kapitału.Na początku zaczynano od pracy dla niepełnosprawnych i w ten sposób ta firma doszła do takiego stanu finansowego.Grunt to mieć dobrych doradców i prawników,kto zna temat wie o co chodzi w tym komentarzu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 02 - 2014
... 1979 komentuje +3
No tyle samo godzin, ile inni u prywaciarzy w okolicy za 1300 zł.

Ale przyznajesz tym, że tyle wyciągają.....No i o to mi chodziło.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 02 - 2014
... iritt komentuje +1
1979 nie napisałaś 3000 to dopisz ile nadgodzin muszą mieć CAŁY MIESIĄC deska w deske!!!! i tak 3 tyś mało kto ma wiec nie kłam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 02 - 2014
... 1979 komentuje +1
Fajne firmy wymieniasz, chyba nie wiesz o czym piszesz - może pierwsza w miarę, ale o masowych zwolnieniach sprzed dwóch lat już nic nie wspominasz.
A z WOSANĄ to już zupełne przegięcie Ha HA

Może wypowie się ktoś kto tam pracuje?

A zresztą tak jak pisałam - chcesz to się zwolnij - 5 tysięcy i tak nikt Ci nikt nigdzie nie da, a pracownicy z produkcji to akurat chyba tak zle nie wychodzą - no przyznajcie się publicznie - ale nie do samej podstawy tylko także o comiesięcznej premii i możliwości dorabiania nadgodzin. Ja znam ludzi, którzy na produkcji wychodzą 1800 - 3000 tys. w zależności od tego jak się przyłożą. No sory, ale za taką odpowiedzialność jak tam jest i patrząc na warunki polskie - to chyba wystarczająco.

Cieszcie się, że firma inwestuje, jest na miejscu (więc nie ma kosztów dojazdów) i nic nie słychać, że ją zamykają. Wszystko jasne, praca 8 godzin, pełne ubezpieczenie. Marudźcie a się doczekacie.
Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 02 - 2014
... Dane Anonimowe komentuje +1
@1979
"Tak narzekacie na Maspex, to idźcie gdzie indziej i zwolnijcie miejsca pracy dla tych, którzy chcą pracować.
Z doświadczenia wiem, ze najbardziej narzekają te nieroby, które tam pracują - bo inni nawet czasu na to nie mają.
Napiszcie mi jedną nazwę firmy, która w okolicy oferuje lepsze warunki......a później się tam wynieście."

Jak ja narzekałam, to pociągnęli mnie i moją rodzinę do zbiorowej odpowiedzialności i wszystkich nas zwolnili (bo JA narzekałam na nepotyzm, brak szacunku do pracowników, niesprawiedliwe wypłaty i nadszarpnięcie mojego zdrowia), więc pracownicy raczej boją się narzekać. Teraz nie narzekam, bo po prostu mnie nie obchodzi co się tam dzieje. Ale to nie znaczy, że coś się poprawiło. Spodziewam się, że "zakłócenia planów biznesowych" najbardziej odczują pracownicy produkcji, tak, jak to zawsze było.
Oczywiście - fajnie, ze ludzie mają pracę, ale dlaczego nie można im płacić normalnych pieniędzy? Maspex co roku chwali się obrotami a pracownicy rok w rok narzekają. Gdyby nie potworne bezrobocie, to ta firma z pocałowaniem w rękę zatrudniała nowych pracowników, a obecnych starała się zatrzymać wszelkimi sposobami, skończyło by się comiesięczne podpisywanie zleceń ze studentami.
A co do firm w okolicy: Metchem, Marex, Valeo, Wosana, Grana, Bahlsen, Lajkonik. Wymieniam te firmy, których pracowników znam ( o dziwo nie słyszałam od nich narzekań, a wymiana doświadczeń z pracy mnie zszokowała).

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 02 - 2014
... osi komentuje +3
lepiej maspex pracowac niz u jakiegos pseudo bogacza po 12 godz z umowa pol etatu za 1500 zl !!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... dd komentuje +1
Oferuje założyć własną firmę i płacić kilka razy więcej niż Maspex No proszę bardzo Ci co mówią ze tak powinno być zróbcie tak .
Dlaczego nie zakładają firm w Francji Niemczech, bo tam jest jeszcze większy socjalizm niż w Polsce. Dlatego Niemcy czy Francja mają mniejszy rozwój nawet od Polski czy Białorusi. Nie widać tego bo zanim gruby schudnie chudy zniknie. Każdy kraj w Unii umiera i cofa się w rozwoju.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... 1979 komentuje +1
Tak narzekacie na Maspex, to idźcie gdzie indziej i zwolnijcie miejsca pracy dla tych, którzy chcą pracować.
Z doświadczenia wiem, ze najbardziej narzekają te nieroby, które tam pracują - bo inni nawet czasu na to nie mają.
Napiszcie mi jedną nazwę firmy, która w okolicy oferuje lepsze warunki......a później się tam wynieście.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... iritt komentuje +9
WCet w normalnym kraju nikt by za te pieniadze nie robił!!!! dlaczego maspeź nie ma zakładów we Francji w Niemczech Włoszech czy Wielkiej Brytani!!!! POmyśl chłopie tu są białe murzyny nawet w chinach wiecej płacą

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... adwokatt komentuje +2
kkris > Dlaczego piszesz,iż Polacy to nagłubszy naród na świecie ??? To jest jakieś oszczerstwo . Masz na to dowody ? Obrażasz w ten sposób ponad 38 milinów ludzi Uważaj na to co piszesz i nie zdziw się jak dostaniesz list od prokuratury w sprawie tego artykułu . Do zobaczenia...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... dd komentuje +0
Nie nie nie do kapitalizmu nam daleko. Kapitalizm to wolna gospodarka,u nas do wolności daleko.Bogatszy zatrudnia biedniejszego no normalność nie wyobrażam sobie odwrotnie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... WC komentuje +0
Narzekacie,że w Maspexie słabo płacą.
A gdyby tak w Wadowicach zamknęli produkcję ( kto zabroni bogatemu)
to byście mieli pretensje czy byście się cieszyli ???
W ustroju kapitalistycznym, który wywalczyła nam Solidarność bogatszy zawsze zatrudnia biedniejszego.
Z odwrotną sytuacją się nie spotkałem.
Chyba,że ktoś zna taki przypadek.
Chętnie poczytam.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... dd komentuje +1
no też do Twojej wypowiedzi. Zastanowiłem się długo. Firmę otwiera się dla przynoszenia jak najlepszych zysków ( w kapitalizmie) Kapitalizmu u nas mało niestety

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 02 - 2014
... kkris komentuje +14
Dzień z życia Polaka : Wstaje rano, włącza japońskie radyjko, zakłada amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek i chińskie tenisówki, po czym z holenderskiej lodówki wyciąga niemieckie piwo. Siada przed koreańskim komputerem i w amerykańskim banku i zleca przelewy za internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiada do czeskiego samochodu i jedzie do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie owoce, belgijski ser i greckie wino wraca do domu. Gotuje obiad na rosyjskim gazie . Na koniec siada na włoskiej kanapie pijąc kolumbijską kawe słodzoną ukraińskim cukrem i... szuka pracy w niemieckiej gazecie - znowu nie ma! Zastanawia się, dlaczego w Polsce nie ma pracy i a jak jest to za 1200??? Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna 334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie , od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (vide wyniki wyborów). A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Bo nas stać a oni mają mityczny kryzys. To co jest w Polsce to nawet nie można nazwać kryzysem, to jest od zawsze dno i dwa metry mułu!!! Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i trzeciej kategorii po cenach wyższych niż w UE !! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę za chlebem na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez odwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów, itd. Obejrzyj się wokoło!!!!!!"dla państwa najtańsza jest rodzina bez dzieci" - Donald T. Niech każdy prawdziwy Polak wklei to choć raz pod jakimś artykułem.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 02 - 2014
... koksa komentuje +0
dd, pijesz do mojej wypowiedzi?
Socjalizm, a może zwykłe ludzkie morale?


zastanów się chwilę, hm?Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 02 - 2014
... demik komentuje +10
Maspekx- marne wypłąty marne!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 02 - 2014
... dd komentuje +3
Przedsiębiorstwo na za priorytet zarabianie, no chyba po to zakłada się biznes. Niektórych to dziwi socjalizmu nie da się wykorzenić nadal

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 02 - 2014
... koksa komentuje +6
Dzidku kochany, racja.. tylko ze tam jest wojna (tak, użyję tego słowa.. widzialam ludzi z rozbitymi głowami.. i morze krwi na bruku). a tu kwestia pieniędzy..

tam giną ludzie
a tu maja zgryz
bo
nie będzie zrobionych planów biznesowych.

ale jaki wizerunek buduje Barbara Wieczorek w mediach?

Pani Beato - brawo! Jest pani twarzą Maspeksu w tym wywiadzie i jasno Pani stawia priorytety firmy.
Tylko, czy czasem nie trzeba się dwa razy zastanowić nad tym co się powie..

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 02 - 2014
... nikoś komentuje +3
Ludzie.....dajcie spokój,fajnie że ludzie maja prace.....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 02 - 2014
... ciapek komentuje +9
Nie jest sprawiedliwe by ludzi wyzyskiwac wszedzie ludzi doja

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 02 - 2014
... goscOoOOoO komentuje +3
HAHAHA Baska dyrektorem w maspexie?To temu sie do mnie nie oddzywa...zwariowalam.Chyba sie napije!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 02 - 2014
... soso komentuje +16
To początek końca sukcesu Tuska.Polska się wtrąca wszędzie gdzie im każe USA.Teraz to złotówka poleci na łeb i szyję,kryzys to dopiero nadejdzie i o to chodzi tym zza oceanu.Ukraińcy rozpruwali ciężarnym kobietom polskim brzuchy na Wołyniu,jeszcze po wojnie głowy ucinali Polakom - a nasi politycy pierwsi.Jak Niemcy wkroczyli na teren Ukrainy to ochotników ukraińskich było chętnych do dwóch armii SS,którzy potem okazali się najbardziej okrutnymi esesmanami ukraińskimi.To im pozostało w genach co widać na załączonych obrazkach,tak po stronie tych oszołomów z Majdana jak i po Berkucie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 02 - 2014
... Jankes Socjalista komentuje +2
Ojej, nie będzie na drugą ratę autocasco na te panamery :( rzeczywiście problem maja...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 02 - 2014
... demik komentuje +40
nie załuje tej firmy, ma dosc kasy a troche pokory sie przyda!! Ludzie i tak tam marne grosze zarabiają!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 02 - 2014
... korek komentuje +14
Zywnosc w torebce jest nie zdrowa

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 02 - 2014
... KOKI komentuje +1
czy ktoś coś wie o wczorajszym napadzie na sklep w Choczni, było tam wieczorem pełno policji

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 02 - 2014
... Dzidek komentuje +4
@koksa
Giną ludzie? Może i tak, ale pić i jeść coś przecież muszą. Nie samym Majdanem człowiek żyje,co nie?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 02 - 2014
... koksa komentuje +18
Ludzie, tam giną LUDZIE!
A Wy tylko chcecie liczyć zyski..

Może trzeba zorganizować pomoc? Grupa Maspeks ma wiele do stracenia, może wyciągnie pomocną dłoń?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 02 - 2014
... pieton komentuje +14
Przecież nie ma czegoś takiego jak Maspex Wadowice... jest Maspex Tychy ...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 02 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był