Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Śmieciowy interes nieopłacalny?

Email Drukuj
Konsorcjum firm MPGO Kraków oraz PUK van Gansenwinkel nie podając przyczyny, dokonało wypowiedzenia umowy na odbiór odpadów komunalnych w gminie Wadowice. Jak poinformował Urząd Miasta, w tej chwili nie ma zagrożenia, że śmieci nie będą odbierane od mieszkańców.


Urząd Miasta w Wadowicach poinformował w swoim komunikacie, że konsorcjum firm MPGO Sp. z o.o. Kraków oraz PUK van Gansenwinkel Kraków Sp. z o.o., nie podając przyczyny, dokonało jednostronnego wypowiedzenia umowy na odbiór odpadów komunalnych w gminie Wadowice z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Władze spółki złożyły miastu wypowiedzenie 31 stycznia.

Trzymiesięczny okres wypowiedzenia oznacza, że konsorcjum będzie odbierać śmieci od mieszkańców według dotychczasowego harmonogramu do 30 kwietnia. Burmistrz Ewa Filipiak poinformowała portal Wadowice24.pl, że interes gminy w związku z wypowiedzeniem umowy, został należycie zabezpieczony.
Najważniejsze dla nas jest teraz, by spółka wywiązywała się ze swojej umowy do końca okresu wypowiedzenia i by śmieci były regularnie odbierane od mieszkańców zgodnie z wcześniej założonym harmonogramem. Będziemy się temu bacznie przyglądać - zapowiada burmistrz Wadowic.
Jednocześnie Ewa Filipiak poinformowała, że w tej chwili nie ma żadnego zagrożenia dotyczącego zmiany opłat za śmieci.

Przypomnijmy, że w grudniu Wadowice przyjęły nowe, niższe stawki opłat za śmieci. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbieranymi z nieruchomości w gminie Wadowice od 1 stycznia 2014 roku wynosi 5,70 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. Stawka ta dotyczy pierwszych czterech osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, jeżeli odpady zbierane są w sposób selektywny.

Opłata za piątą i każdą kolejną osobę prowadzącą wspólne gospodarstwo domowe wynosi 2 złote, jeśli odpady są segregowane. Natomiast za odpady niesegregowane opłata wynosi 12 złotych miesięcznie od jednego mieszkańca. Do końca lutego mieszkańcy gminy otrzymają nowe deklaracje, które po podpisaniu należy dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Wadowicach w terminie 14 dni od dnia otrzymania.

W związku z nową sytuacją Urząd Miejski w Wadowicach przystępuje do procedury przetargowej, w której zostanie wyłoniony nowy wykonawca tej usługi. Wyłonienie nowego odbiorcy śmieci prawdopodobnie nastąpi przed końcem okresu wypowiedzenia obecnie obowiązującej umowy tak, by uniknąć jakichkolwiek perturbacji związanych ze zmianą partnera gminy.

Okazuje się, że Wadowice nie są jedyną gminą, której MPGO Kraków wypowiedziało umowę. W podobnej sytuacji została postawiona gmina Jędrzejów.

Choć powody takich działań spółki są nieznane, można przypuszczać, że mają one związek z ostatnimi zmianami w samej spółce, której właścicielem jest gmina Kraków oraz tym samym zmianą filozofii działania przedsiębiorstwa.

W imieniu spółki umowę wypowiedziała nowa prezes MPGO Kraków Elżbieta Zalecińska, która została powołana na to stanowisko 27 stycznia. MPGO Kraków odbiera śmieci od mieszkańców nie tylko gminy Wadowice, ale także w całym Krakowie i jeszcze 18 gminach Małopolski.

W Wadowicach konsorcjum miało wywozić śmieci do końca 2014 roku. Zgodnie z umową za każdą wywiezioną tonę otrzymywało od gminy 217 zł. Dla porównania inna firma w Andrychowie dostaje za to samo 430 zł.

Startując w przetargach na wywóz śmieci ponad pół roku temu MPGO proponowało gminom stawki, które wydawały się bardzo niskie. Niektórzy specjaliści zwracali wówczas uwagę, że są one poniżej opłacalności.

(mp)

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (22)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... reksio komentuje +1
OSP Chocznia ruszy do akcji dokupią traktorów i cała naprzód

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 02 - 2014
... rob komentuje +2
To chyba zacznę znowu do lasu wywozić !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 02 - 2014
... arcykaplan komentuje +1
Czyli w skrócie ... będzie znowu zamieszanie z workami w kwietniu, nowy harmonogram wywozu i prawdopodobnie nowa deklaracja na wywożenie śmieci. Standard.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 02 - 2014
... Krys komentuje +14
Wszystkie działania burmistrz prowadzą do Komwadu, żeby jeszcze przed wyborami zdążyć dać swojakom robotę. A że będziemy płacić krocie , jak to zwykle gdy coś robi Komwad to nikogo nie obchodzi.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 02 - 2014
... OBY NIE KOMWAD komentuje +32

ŻEBY TYLKO TERAZ NIE WYBRALI KOMWADU bo znów się zacznie "dziadostwo"


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 02 - 2014
... buszon komentuje +2
Opłacało by się niestety po nowej ustawie śmieci częściej idą w komin więc nie ma ich tyle ile było w założeniu,

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 02 - 2014
... siudmy komentuje +7
Powinien wygrać Komwad!!! Jest to firma działającą w branży, a po ich samochodach widać, że mają wieloletnie doświadczenie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 02 - 2014
... GLSowy śmieć. komentuje +0
To zwykły śmieć. Tylko do tego się nadajesz. Śmieci to prawdziwe wyzwanie. Tak, do Ciebie piszę śmieciu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 02 - 2014
... ewka ewka komentuje +12
cały Kraków 18 powiatów firmę przerósł zakres obowiązków , wynajęli podwykonawców i zauważcie jaki samochodami odbierają śmieci segregowane jakimi popadnie nawet stara chłodnie mieli przerobioną na wywóz śmieci no to chyba coś tu jest nie tak , i dlaczego my mieszkańcy dowiadujemy sie tak póżno chyba nas to dotyczy ale nas mieszkańców na szarym końcu sie informuje zobaczycie bedzie jeszcze burdel z wywozem śmieci teraz nam obniżyli stawke a maju nam przysolą

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... olo komentuje +13
mam pytanie czy ktoś wie o sprzedaży prywaciarzowi śmietniska który przywozi tam szlam z oczyszczalni i wylewa go na śmietnisko a spychacz to wszystko miesza i dołuje, przecież śmietnisko jest sprzedane i nikt nie będzie się przejmował Wadowicami będa tu wywożone śmieci z okolic N.Targu i innych miast tak jak ten szlam wożą samochody na nowotarskich tablicach pytam jaki wpływ ma na to Gmina która otwierała z pompą to urocze miejsce i de facto czyje jest to wysypisko niech mieszkańcy się dowiedzą

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... lump komentuje +4
to co zaś do lasu lub nad skawe trzeba będzie wozić czy pod ratusz kto wie niech da znać

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... kojo komentuje +3
wAndrychowie placa 430 zl ale smieci woza doBrzeszcz a w Waodowicach wysypisko jest na miejscu.ponadto oplata za smieci mieszkancow byla podobna w A i W-cach

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... Maximus Segregatus komentuje +5
Wystarczy wkleić do google.pl hasło "Nakło wzór do naśladowania" aby zobaczyć na czym powinien polegać prawidłowy system gospodarki odpadami w Papieskim mieście...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... 33 komentuje +4
każda umowa powinna posiadać gwarancję lub ubezpieczenie na wypadek niewykonania

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... cd komentuje +5
dla mnie nie pojęte aby śmieciarki codziennie kursowały z Krakowa do Wadowic i z powrotem

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... ciekawy komentuje +24
Mam pytanie dlaczego dopiero po 2 tygodniach dowiadujemy się o tak ważnej dla mieszkańców decyzji? Czy tę wiadomość zablokował portal czy urząd?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... gonzo komentuje +9
i znowu zrobił się burdel

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... POWIATANIN komentuje +2
w kleczy dolnej jest firma BINIO RECYCLING która bardzo chętnie przyjmie butelki plastikowe, folię, makulaturę, tworzywa sztuczne, itp itd....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... mateusek komentuje +8
Czy ty dziadunio przechodzisz andropauzę?
Weź chłopie porozmawiaj w końcu z żoną a nie tylko na komputerze siedź

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... Krys komentuje +21
Trudno uwierzyć burmistrz , wydaje się że wszystkie działania ciągną do swojaków w Choczni, a wtedy i stawka będzie taka jak za wodę czy ogrzewanie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... dziadunio komentuje +12
Oświadczenie burmistrz które gwarantuje niezmienność składek jest kosmiczne - przed rozpisaniem przetargu - już nie mówiąc o jego rozstrzygnięciu - nie ma żadnej możliwości żeby stwierdzić jaki będzie jego wynik - a w związku z tym ile w końcu będzie kosztowało mieszkańców utrzymywanie systemu śmieciowego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
... I bardzo dobrze komentuje +6
Może znajdzie się jakaś nowa poważna i solidna firma.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 02 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był