219945796c1303c6f3afb1dea98f8f49.html Czy wielka woda na Skawie nas zaleje? Teraz już wiadomo

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Czy wielka woda na Skawie nas zaleje? Teraz już wiadomo

Email Drukuj
Mamy w Polsce profesjonalny na skalę światową plan ewentualnego ryzyka powodziowego. Hydromapy ukazują gdzie i z jaką częstotliwością może wystąpić powódź, także w dorzeczu Skawy. Dzięki temu zarówno mieszkańcy jak i władze mogą racjonalnie gospodarować przestrzenią.


Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na podstawie dyrektywy Unii Europejskiej zarządziło przygotowanie ogólnopolskich map zagrożenia powodziowego. Mapy zostały opracowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Mają być podstawą do przygotowania odpowiednich podstaw do zarządzania ryzykiem powodziowym, zwłaszcza przez samorządy. Ale nie tylko.

Ministerstwo wskazuje jeszcze na prywatny aspekt powszechności tych map. Każdy mieszkaniec chcąc poczynić inwestycje będzie mógł zorientować się czy miejsce, które wybrał, jest bezpieczne.
Powódź to naturalne zjawisko i nie można go całkowicie wyeliminować, można jednak ograniczyć jego negatywne skutki - podkreśla ministerstwo w komunikacie.
Dlatego w resorcie administracji zwracają szczególna uwagę na wielką przydatność map w procesie planowania zagospodarowania przestrzennego na różnych poziomach, a także przy wydawaniu decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy. We wszystkich tych dokumentach w ciągu najbliższego półtora roku będą musiały zostać wprowadzone stosowne zmiany.

Highslide JSZ map dotyczących dorzecza Skawy wynika, że tylko raz na 100 lat , przy obecnym systemie obwałowań, wody naszej lokalnej rzeki mogą podejść aż do samych wałów.

Specjalnie przygotowany dla każdego użytkownika Hydroportal wskazuje, że wały powinny jednak wytrzymać dużą wodę, a zalane mogą zostać tylko tereny leśne i niewielkie obszary rolne. Wygląda więc na to, że możemy spać spokojnie. Specjaliści podkreślają, że taki stan rzeczy występuje dzięki wielkiej inwestycji, którą jest zapora w Świnnej Porębie.

Bardzo ciekawie wygląda przy okazji mapa przyszłego jeziora w Świnnej Porębie. To pierwsze tego typu bardzo dokładne opracowanie, które co do metra wskazuje granice przyszłego zalewu.

(kp)
Źródło:PAP

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (7)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Banialuka komentuje +0
Jakby była taka wysokość wody,to już byłoby ponad stan zapory !!!
Czego ci specjaliści szukają ,pewnie się nudzą przy biurkach i wymyślają !!!
A co do tej mapy :ostatni cytat-......co do metra wskazuje granice przyszłego zalewu.
To dwie wysepki dla ptaków ,będą zalane ???
To jakiś "cymbał"opisywał i robił tą gównianą mapę !!!!!!!!!!!!!!!!


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 01 - 2014
... Krys komentuje +1
Wobec przerażających susz to nie wygląda na to by jakieś powodzie w najbliższym czasie nam groziły.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 01 - 2014
... reniek komentuje +0
dlaczego zaleje wyspy dla ptaków ??????

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 01 - 2014
... greg0.75 komentuje +0
O, czyli ostatnia uczciwa powódź w okolicy była powodzią tysiąclecia, bo woda stała w miejscach, w których - wedle mapy - nie będzie sięgać wg scenariusza 0,2% (woda pięćsetlecia)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 01 - 2014
... jajajaj komentuje +0
A gdzie jest wizualizacja na wypadek uszkodzenia zapory w Swinnej Porębie?
mapy zrobione są tak sobie, zamiast zrobić to jako warstwy na mapie po której można się poruszać to zrobione to jest w formacie pdf i dla każdej strefy i kazdej wielkosci powodzi trzeba pobierać osobny plik... strasznie wkurzajace i meczace to jest.

Poza tym te mapy to nie jest zadna nowosc.


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 01 - 2014
... demik komentuje +11
Niech zalejej urzad miasta i calego rzecznika i ich wypłąty!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 01 - 2014
... kierat komentuje +7
woda to mnie zalewa jak patrze na te wszystkie lata, które trzeba było czekać, aż to jezioro zrobią. Ciekawe ile jeszcze razy będą przedłużać okres ostatecznego oddania inwestycji?!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 01 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był