71144c8d15130c18c9cee232d6f10168.html Wadowice już na dopalaczach

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Wadowice już na dopalaczach

Email Drukuj
Diabelski wynalazek współczesnego świata dotarł już do Wadowic. "Artykuły kolekcjonerskie", które niejednemu służą jako substytut narkotyku, można kupić w całkiem legalnym sklepie. Szok?Policja wadowicka zastanawia się, co z tym zrobić, ale jak przyznaje komendant powiatowy Maria Łopusińska niewiele można w tej chwili zdziałać. "Wiemy, że taki sklep istnieje od niedawna w Wadowicach, ale tak to już jest w prawie, co nie jest zakazane jest dozwolone" - mówi komendant.

W sklepie, który dodajmy działa legalnie, przy ulicy Mickiewicza w Wadowicach można od niedawna kupić tak zwane "artykuły kolekcjonerskie". Tabletki, proszki i innego tego typu wynalazki chemiczne. Oczywiście na każdym z nich jest stosowna informacja: Produkt kolekcjonerski. Nie nadaje się do spożycia przez ludzi.

Naturalnie z dopalaczami jest trochę, jak z piwem bezalkoholowym. I sprzedawcy i klienci wiedzą, o co w tej zabawie chodzi, ale nikt nie powie tego wprost. Asortyment sklepu jest szeroki, a ceny od 17 do ponad 100 złotych za opakowanie. Sprzedający w sklepie twierdzą, że w Wadowicach jak najbardziej zainteresowanie jest. Papieskie miasto okazuje się więc całkiem dobrym rynkiem dla "kolekcjonerów". Dopalacze budzą jednak kontrowersje.

Według specjalistów substancje działają podobnie do narkotyków i mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Niektóre z tzw. dopalaczy zawierają składnik BZP - działający podobnie do amfetaminy, który wkrótce zgodnie z zaleceniami UE ma znaleźć się na liście substancji kontrolowanych. BZP - według naukowców - ma ok. 10% mocy jaką posiada amfetamina.

Dodajmy, że niedawno sejm przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zdelegalizowała większość dopalaczy sprzedawanych w sklepach z legalnymi substancjami psychoaktywnymi. Nowelizacja ustawy wprowadza na listę zakazanych środków psychoaktywnych 18 nowych substancji. Ustawę czeka jeszcze przeprawa przez Senat i podpis prezydenta.

Większość z wprowadzonych teraz na indeks substancji to właśnie tzw. dopalacze, dostępne również w wadowickim sklepie. Zdaniem jednak importerów tych specyfików nowe prawo niczego nie zmieni.

"Nowelizacja ustawy utrudni działania firmy, ale nie wpłynie w zasadniczy sposób na jej funkcjonowanie. Będziemy oczywiście działali zgodnie z prawem. Jeśli ustawa wejdzie w życie, to wycofamy z naszej oferty produkty zawierające zakazane substancje. Jednak mogą pojawić się nowe produkty" - zapowiada tymczasem dla "Dziennika" Piotr Domański rzecznik firmy Dopalacze.com. Jego firma, jeden z większych importerów takich środków w Polsce, wprowadzi więc na rynek dopalacze bez benzylopiperazyny ani pozostałych 17 zakazanych substancji.

Zdaniem Marii Łopusińskiej, komendanta policji w Wadowicach, najważniejsze jest, by mieszkańcy mieli dostateczną informację o zagrożeniach, jakie niesie spożywanie tego typu substancji. "Nie ma co się czarować, że jest to dobre. Nadużywanie substancji wprowadzających w stany euforyczne niesie za sobą poważne zagrożenia" - mówi komendant policji.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był