0f7ebe934d0676512aa7ffa3d42d6c07.html Były zastępca szefa WSI w Ponarze

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Były zastępca szefa WSI w Ponarze

Email Drukuj
Były szef kontrwywiadu i zastępca szefa Wojskowych Służb Informacyjnych będzie członkiem zarządu spółki giełdowej Ponar. Teraz poważna ekipa bierze się za uzdrawianie wadowickiej firmy?W ostatnich dniach nastąpiły kolejne roszady we władzach producenta hydrauliki siłowej w Wadowicach. Jak podaje gazeta giełdowa "Parkiet", szef rady nadzorczej Leszek Szwedo i do niedawna główny udziałowiec firmy udzielił spółce deweloperskiej KCI Łobzów prawa do głosowania z 8-proc. pakietu.

KCI Łobzów należy do Krakowskiego Centrum Inwestycyjnego, prywatnego funduszu zajmującego się uzdrawianiem przedsiębiorstw. Łobzów kontroluje Drukarnię Wydawniczą im. Anczyca, której prezesem był do niedawna Jan Godłowski, obecnie prezes Ponaru. W tym tygodniu do zarządu Ponaru z rekomendacji prezesa wszedł Kazimierz Mochol, były zastępca szefa Wojskowych Służb Informacyjnych do spraw kontrwywiadu (w l. 1998-2001).

Jak powiedział prezes Godłowski gazecie "Parkiet": "(...)jego zdolności organizacyjne będą przydatne w trakcie restrukturyzacji grupy". Teraz zarząd składa się z trzech osób prezesa Jana Godłowskiego i jego zastępców Bogusława Szwedo i Kazimierza Mochola.

Co ciekawe, w raporcie (tutaj) dostarczanym na giełdę przez Ponar Wadowice S.A. w życiorysie nowego członka zarządu okres jego służby dla Ministerstwa Obrony Narodowej został odnotowany dosyć enigmatycznie, choć prawdziwie z oznaczeniem wojskowym.

W życiorysie podano, że Kazimierz Mochol w latach 1998-2001 pełnił służbę w MON jako "zastępca dowódcy J.W. 3362 Warszawa". Dodajmy, że przed likwidacją Centrala Inspektoratu WSI mieściła się w Warszawie przy Alejach Niepodległości 243 i występowała pod wojskowym oznaczeniem JW. nr 3362.

Przypomnijmy też, że pułkownik Mochol nadzorował z ramienia WSI m.in. słynne już aresztowanie Zbigniewa Farmusa, asystenta wiceministra obrony Romualda Szeremietiewa w rządzie Jerzego Buzka. Farmusa aresztowano w lipcu 2001 r. po spektakularnej akcji służb na promie płynącym do Szwecji. Podejrzanego śmigłowcem przewieziono do Polski.

Warszawska prokuratura apelacyjna postawiła Farmusowi  zarzuty żądania 150 tys. dol. i otrzymanie 20 tys. dol. łapówek od producentów uzbrojenia oraz zapoznawanie się z tajnymi informacjami bez wymaganego zezwolenia. W areszcie śledczym Farmus spędził 2,5 roku. W tym czasie pojawiły się wątpliwości, czy te zarzuty są prawdziwe. Ukazały się artykuły podważające wiarygodność oskarżeń.

Po wielomiesięcznym procesie Farmus został uniewinniony z zarzutów łapownictwa przez sąd w grudniu 2006, ale jednocześnie został uznany winnym nieuprawnionego dostępu i ujawniania tajemnic państwowych. Sąd skazał go na 2,5 roku więzienia zaliczając w poczet kary czas spędzony w areszcie. Proces odbył się przy drzwiach zamkniętych, a uzasadnienie wyroku zostało utajnione. Po wyroku Farmus wyjechał do Kanady.

Tymczasem jesienią 2001 roku zmieniło się kierownictwo WSI. Ówczesnego szefa WSI gen. Tadeusza Rusaka zastąpił generał brygady Marek Dukaczewski. Pułkownik Kazimierz Mochol przeszedł do pracy w prywatnym biznesie i zajął się indywidualną działalnością gospodarczą, głównie o charakterze doradczym. Od 2008 roku pełnił już funkcję wiceprezesa spółek Energoinvest Sp. z o.o. oraz Poprad Sp. z o.o.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był