e8ccbbd05c3762f2b0eb410e9707f814.html Turystów mniej w Małopolsce, a u nas?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Turystów mniej w Małopolsce, a u nas?

Email Drukuj
Prawie 12,5 mln osób odwiedziło w zeszłym roku miejscowości leżące na terenie województwa małopolskiego. Było to o 6 procent mniej niż w rekordowym roku 2007. W Wadowicach turystów też było mniej.Goście wydali też mniej pieniędzy - wynika z badań zaprezentowanych w poniedziałek (12.01) w Krakowie przez Instytut Turystyki. Według autorów badań, na ostateczny wynik największy wpływ miał znaczący spadek, o 18 procent, przyjazdów cudzoziemców.

"W roku 2007 liczba wizyt była absolutnie rekordowa, poziom ten trudno byłoby utrzymać w następnych latach. Zeszłoroczne wyniki wskazują na pewną stabilizację, ale na wysokim poziomie" - ocenił na konferencji prasowej wicemarszałek województwa małopolskiego, Leszek Zegzda.

Podkreślił, że turystyka jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju Małopolski, dlatego władze regionu w ciągu najbliższych lat wielokrotnie zwiększą nakłady na inwestycje i promocję tej gałęzi gospodarki. Jednym z najważniejszych zadań będzie stworzenie pierwszego w Polsce profesjonalnego systemu informacji turystycznej.

Wadowice mają tutaj swoją rolę do odegrania. Tutejsza Informacja Turystyczna będzie koordynować projekt małopolski na poziomie regionalnym. Pracownicy IT z Wadowic będą nadzorować pomysły na obsługę turystów na obszarze od Zawoi aż do Oświęcimia. Przedsięwzięcie finansowane głównie z funduszy unijnych, będzie kosztować około 5 mln euro.

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Turystyki, zdecydowana większość przyjeżdżających do Małopolski, bo ponad 7 mln osób, odwiedziło Kraków. Inne najważniejsze cele odwiedzin to Zakopane, Wieliczka, Wadowice i Oświęcim. Nie ma jednak szczegółowych liczb dotyczących ruchu turystycznego w Wadowicach.

Przyjmuje się, że co roku odwiedza nas od 400 do 500 tysięcy osób. Jedną z instytucji, która prowadzi swoje własne statystyki jest Informacja Turystyczna. Jak wynika z danych IT, w zeszłym roku z pomocy tej placówki skorzystało w Wadowicach 20 tysięcy osób, w tym 13,7 tys. Polaków, eszta to przyjezdni z zagranicy. To pół tysiąca mniej niż rok wcześniej.

Instytut Turystyki szacuje, że goście krajowi i zagraniczni wydali w zeszłym roku podczas pobytu w Małopolsce 7,8 mld zł, czyli o 12 proc. mniej niż rok wcześniej. Statystyczny turysta krajowy wydawał średnio 508 złotych, a zagraniczny - 1790 zł. Turyści najczęściej pozostawali w regionie na 4 -7 noclegów.

Instytut Turystyki w Krakowie badał też cel wizyt przyjezdnych. Goście odwiedzający Małopolskę najczęściej przyjeżdżają tu na wypoczynek, zwiedzanie zabytków i uprawianie aktywnej turystyki. Na dalszych miejscach znalazła się rozrywka, odwiedziny krewnych i znajomych oraz na kolejnym miejscu jest cel religijny, czyli to w czym Wadowice czują się silne od lat.

Problemem miasta jest jednak to, że przyjezdni nie zatrzymują się u nas na dłużej niż jeden dzień. Jesteśmy raczej przystankiem na trasie z Krakowa do Oświęcimia. Ponadto w mieście nie ma zbyt wielu miejsc hotelowych. Krótkie wizyty to również mniej pieniędzy wydawanych przez turystów. Nikt tego nigdy nie badał, ale trudno sobie wyobrazić, by przeciętny turysta w Wadowicach wydał tyle co przeciętny turysta w Małopolsce, czyli 508 złotych.

(jp)
Źródło (PAP)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był