fba08076d97745b13e1b933485a5b17d.html Różyczka zaatakowała w powiecie

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Różyczka zaatakowała w powiecie

Email Drukuj
Od 2003 roku szczepi się na nią dzieci obojga płci obowiązkowo. Niestety obecnie mamy do czynienia z tak zwaną epidemią wyrównawczą różyczki, która jest skutkiem braku takiego obowiązku w latach wcześniejszych. W powiecie notują ogromny wzrost zachorowań.


Wysypka to jedynie objaw wcześniej zainfekowanego ciała, które jest zakaźne dla otoczenia już nawet tydzień przed widocznym zaczerwienieniem skóry. Chory zakażać może jeszcze przez 5-8 dni po ustąpieniu wysypki, która trwa około 3 dni.
W województwie Małopolskim w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2013 roku odnotowano 2044 zachorowania na różyczkę - informuje nas Jacek Żak, z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krakowie.
Jest to wartość kilkakrotnie przewyższającą dane sprzed roku w okresie analogicznym. Czy możemy mówić o epidemii w powiecie wadowickim?  Krystyna Kozik, Powiatowy Inspektor Sanitarny z wadowickiego sanepidu twierdzi, że według danych z ostatniego kwartału nastąpił wzrost zachorowań na tę chorobę.
W I kwartale 2012r. liczba zachorowań na różyczkę wynosiła 4 natomiast a w I kwartale br. zanotowano ich już 264 - informują nas w sanepidzie.
Dobrym wskaźnikiem porównawczym może być też fakt, iż w ciągu całego 2012 roku zanotowano 90 przypadków różyczki w powiecie wadowickim. Jak podają specjaliści jest to tak zwana epidemia wyrównawcza, której źródło upatruje się w barku obowiązku przeprowadzania szczepień na różyczkę kilkanaście lat temu. Najwięcej bowiem przypadków odnotowuje się właśnie u 15-19 latków.

Najczęściej chorują chłopcy. Choć u wielu z nich przebieg może być zupełnie niezauważalny to jednak większość chorych zmaga się z gorączką, jeszcze przed wystąpieniem wysypki chory może mieć powiększone węzły chłonne, zapalenie gardła i spojówek. Następuje też ogólne pogorszenie samopoczucia. Leczenie polega wyłącznie na łagodzeniu objawów.

Niestety różyczka jest niesamowicie groźna dla kobiet, zwłaszcza tych w ciąży. Wirus może atakować wszystkie narządy rozwijającego się płodu, powodując jego śmierć lub ciężkie zaburzenia rozwoju. Dlatego jeśli istnieje taka możliwość stosuje się szczepienie u kobiet , które planują zajść w ciążę, a nie były wcześniej szczepione i nie chorowały. Jeśli jest już za późno na taką profilaktykę kobiecie podaje się gamma-globulinę.

Jak dowiadujemy się z wadowickiem sanepidzie w Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko różyczce wprowadzono dopiero w 2003 roku. Wcześniej od 1989 roku szczepiono jedynie dziewczynki w wieku 13 lat. Według kalendarza szczepień, szczepionkę przeciw różyczce podaje się wszystkim dzieciom w 13. miesiącu życia (potrójna szczepionka przeciw odrze, różyczce i śwince – tzw. szczepionka MMR). Obowiązkowemu szczepieniu przeciwko różyczce poddaje się dodatkowo wszystkie dziewczynki w wieku 12 lat. Obecnie szczepi się drugą dawką szczepionki MMR wszystkie dzieci w wieku 10-11 lat.

(kp)
Źródło: parenting.pl

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (11)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... rozyk komentuje +0
ja mam grzybice heheh

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
05 - 04 - 2013
... abs komentuje +1
zgadzam się z twierdzeniem , że przyczynę wzrostu zachorowań upatruje sie w barku. Regularnie zaglądam do swojego barku i żadne wirusy mi nie straszne.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 04 - 2013
... jw23 komentuje +2
tendencja zwyzkowa wystepuje w calej polsce
"... której źródło upatruje się w barku obowiązku przeprowadzania szczepień na różyczkę kilkanaście lat temu."
czy szczepienie gwarantuje ze nie zachoruje??

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 04 - 2013
... O Le komentuje +10
Czy Pani Kozik skontrolowała już Ogrodową.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
04 - 04 - 2013
... misiak komentuje +7
ok, a zdjęcie pani w mięsnym która kroi wędlinę bezpośrednio na gołą dłoń też by Cie nie raziło?
gdyby na zdjeciu była dziewczynka i zabawka strzykawka to ok. Ale to zdjęcie powinno propagować poprawne zachowanie a nie postawe za którą jest mandat z sanepidu nie mówiąc już, że takie wykonanie iniekcji stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Swiadomość= bezpieczeństwo.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2013
... Norka komentuje +4
@ misiak - do cholery przecież to jest tylko zdjęcie do tekstu a ty tutaj robisz awanturę. Ludzie jak wy tak wszystko serio bierzecie to ja wam serdecznie współczuję bo aż strach pomyśleć jak wam ktoś kiedyś kawał zrobi...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2013
... misiak komentuje +4
aż chce sie szczepić, a redakcja tez by sie zastanowiła, zanim umiesci takie zdjecie
babsko bez rękawiczek, w pierścieniu. Warto aby sanepid sprawdził to miejsce.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2013
... abs komentuje +5
tak przy okazji- najprawdopodobniej oddział ginekologiczno-położniczy w wadowickim szpitalu zostanie zlikwidowany. Z powodu braku lekarzy. Tego można się było spodziewać. Proces ten rozpoczął sie już parę lat temu, jeszcze za poprzedniej pani dyrektor. A pomyśleć , że był czas kiedy ten oddział był na 3-cim miejscu jeśli chodzi o umieralność noworodków w małopolsce!Był wyżej notowany niż ościenne oddziały w suchej czy oświęcimiu. I komu to przeszkadzało?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2013
... Basia 2 komentuje +5
A foto w artykule , kto w taki sposób robi iniekcje , o zgrozo , złamane wszelkie zasady Septyki. I ten piękny pierścień , i te cudne dłonie .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2013
... xxx$$%% komentuje +7
RŻYCZKA , ROTAWIRUS CO JESZCZE?a lekarze pediatrzy na laurach spoczywają ciekawe czy w nowej przychodni na Wojtyłów pani doktor szczepi dzieci zdrowe pomiędzy chorymi bo taki bajzel maja ze rozgraniczyć szczepień nie potrafią z przyjowaniem dzieci chorych ba i dorosłych gdzie sanepid -pod nosem ale nic z tym nie robi a epidemie mamy nażyczenie lekarzy zadzwoni sie że chce sie zamówić sla dziecka wizytę dowmową bo ma podejrzaną wysypkę to pani z rejestracji wybucha śmiechem dzwoniąc do lekarza bo teraz wiyty ustala sie bezpośrednio z pediatra mówi NIE MAM CZASU DZIŚ.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2013
... bura komentuje +4
to ponad 6000 procent więcej! To juz jest epidemia. Prosze napisać też że u chłopców może doprowadzić do zapalenia jąder i tym samym skutkować niepłodnością

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 04 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był