7a8fa5e3ea6abf0621c6c5b98fff2074.html Trujemy się pyłem w Wadowicach

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Trujemy się pyłem w Wadowicach

Email Drukuj
Przez dwa miesiące w roku oddychamy w Wadowicach pyłem - wynika z raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Od tego chorujemy na zapalenia dróg oddechowych, astmę i raka.Nie jest dobrze. Rok po konferencji w Wadowicach o czystym powietrzu i wodzie sytuacja wcale nie poprawiła się na lepsze. Nadal trujemy się pyłem zawieszonym (PM10). Tym bardziej teraz w okresie grzewczym w Wadowicach mamy do czynienia z dużym stężeniem pyłu zawieszonego w powietrzu. Nie trzeba zresztą żadnych raportów, wystarczy wieczorem przejść się przez miasto. Dymy z kominów osiadają nad miastem. To widać i czuć.

Ale jak wynika z ostatniego raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochorny Środowiska, tylko 12 grudnia 2008 podczas pomiaru czystości powietrza w Wadowicach stwierdzono obecność 326 jednostek PM10 na metr sześcienny. Poziom alarmowy wynosi 200 jednostek, a tak zwany dopuszczalny 50. W ciągu zeszłego roku dokładnie przez 63 dni wadowiczanie oddychali powietrzem, gdzie znacznie przekroczona była dopuszczalna wartość pyłu zawieszonego. Tyle statystyki.

Możemy się jedynie pocieszać, że w takim Makowie Podhalańskim, Proszowicach, Nowym Sączu, Skawinie, czy nawet w Zakopanem mają o wiele gorzej. Jak informuje WIOŚ, pył zawieszony pochodzi z zanieczyszczeń komunikacyjnych, ale też poniekąd to produkt uboczny spalania w tradycyjnych piecach i kotłowniach.

Szczególnie jeśli do tych pieców wkładamy tani  groszek węglowy, pety, śmieci, czy nawet buty. Tak więc po prostu, im więcej groszku, śmieci i butów w piecach, tym więcej pyłu. I oczywiście więcej zachorowań.

Specjaliści alarmują. Pył zawieszony osadza się na ściankach pęcherzyków płucnych. Utrudnia oddychanie, powoduje podrażnienie naskórka, śluzówki, kaszel i katar, a w konsekwencji zapalenie górnych dróg oddechowych, choroby alergiczne, astmę, nowotwory. Grupą szczególnie narażoną na oddziaływanie pyłów są osoby starsze i małe dzieci.

O tym, że rośnie liczba alergików wśród małych dzieci w naszym mieście już od dawna przekonywali lekarze. Faktem też jest, że w okresie grzewczym, czyli zimą, wzrasta liczba małych pacjentów w przychodniach. Główne przypadłości to oczywiście choroby górnych dróg oddechowych. Do tej pory tych zjawisk w Wadowicach nikt nie łączył z pyłem zawieszonym. A szkoda, może czas zacząć?

W mieście nie ma kompleksowej poradni alergologicznej. Nie ma stałego programu monitoringu powietrza, nie ma opracowanych sposobów walki z trucicielami. W praktyce nikomu też nic nie grozi za zanieczyszczanie powietrza. Tak więc, Wadowice w walce z pyłem zawieszonym są zupełnie bezbronne.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był