39506810634e4dcfdc3b49ade9767dfb.html Licealiści łowili dawców życia

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Licealiści łowili dawców życia

Email Drukuj
Grupa licealistów ze stowarzyszenia Młodzi Demokraci namawiała wadowiczan, by podpisali deklarację dawców woli dla przeszczepów organów. Akcję zorganizowano w pod bazyliką na rynku.>>>POSŁUCHAJ: podcast DAWCY ŻYCIA


W strugach gęstego deszczu, w niedzielę (08.02) siedmioro młodych ludzi, licealistów z Wadowic rozdawało dziś deklaracje dawców życia. To niewielkie kartoniki, na których swoim imieniem i nazwiskiem, numerem PESEL, poświadcza się, że w razie śmierci organy i tkanki dawcy mogą zostać wykorzystane do przeszczepu. Tak wypełniony kartonik można schować do portfelu, lub trzymać w kieszeni.

"Mamy pięćset takich oświadczeń do rozdania" - mówi Piotr Hajnosz, szef Stowarzyszenia Młodzi Demokraci z Wadowic. Uczestnicy akcji próbowali przekonać mieszkanców miasta do wypełnienia deklaracji pod bazyliką Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Pomysł młodzieży poparł ksiądz proboszcz Jakub Gil z bazyliki. Wolontariusze pracowali przez ponad sześć godzin, przekonując mieszkańców. Nie wszyscy traktowali ich z wyrozumiałością, choć oni sami się nie skarżyli.

"Odbiór jest bardzo dobry. Najwięcej oświadczeń biorą ludzie młodzi. Biorą je nie tylko dla siebie, ale i dla rodziny i znajomych" - mówi Piotr Hajnosz. Do wolontariuszy dołączył poseł Platformy Obywatelskiej Tadeusz Arkit z Libiąża. "Ja sam wypełniłem i przechowuję taką deklarację. Podobną ma żona i moje dzieci" - mówi poseł.

"Ponad osiemdziesiąt procent mieszkańców naszego kraju, z tego co mówią badania, gotowych jest złożyć takie deklaracje, ale jakoś mało się staramy, by w konsekwencji tak się stało" - dodaje Taduesz Arkit. Jak mówi. w Polsce nie brakuje raczej pieniędzy na przeszczepy, ale brakuje dawców. Obecnie około dwa tysiące osób czeka na operację przeszczepu.

W myśl obowiązującego u nas prawa, by pobrać narządy od zmarłego, nie jest potrzebna zgoda jego rodziny. Jeśli zmarły nie zarejestrował się wcześniej w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów (osobiście lub listownie na formularzu dostępnym w zakładach opieki zdrowotnej) lub nie wyraził swego sprzeciwu wobec dwóch świadków (np. w szpitalu), narządy można pobrać, nawet nie informując o tym rodziny, bo bierze się pod uwagę tzw. zgodę domniemaną.

Zwyczajowo jednak lekarze pytają rodzinę o taką zgodę. Jeżeli rodzina, nawet mimo woli zmarłego, nie zgadza się - lekarze rezygnują z pobrania. Psycholodzy uważają bowiem, że pobranie narządów wbrew woli mogłoby poczynić ogromne szkody w psychice rodziny i podważyć jej zaufanie do lekarzy.

W Polsce wprowadzono więc praktykę podpisywania deklaracji przez dawców organów na wypadek ich śmierci. Ma to również zastosowanie praktyczne. Ustalenie, czy zmarły zgłosił swój sprzeciw w Centralnym Rejestrze Sprzeciwu zajmuje sporo czasu, a w przypadku przeszczepów o ich powodzeniu decydują często godziny.

W niedzielę w Wadowicach Młodzi Demokraci rozdali ponad 500 takich deklaracji.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był