Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Idą dziękować za kanonizację papieża

Email Drukuj
W poniedziałek rano wyruszyła z Wadowic 29. piesza pielgrzymka do Częstochowy. Około 300 osób idzie na Jasną Górę dziękując za kanonizację papieża Jana Pawła II.Ta podróż potrwa 6 dni, a pielgrzymi muszą przejść 150 km.


Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Już 29 raz wadowiczanie wyruszyli na Jasną Górę by zanieść swoje intencje przed ołtarz Matki Bożej. Nie straszne im są kaprysy pogody i trudy wielokilometrowego marszu.

Pielgrzymkę rozpoczęła odprawiona w bazylice Ofiarowania NMP msza święta, która zgromadziła pielgrzymów wraz z żegnającymi ich rodzinami i przyjaciółmi.

Około 300 osób ma do przemierzenia 150 km, a są wśród nich zarówno dorośli jak i dzieci. Dla dużej części pielgrzymów to coroczny rytuał, dzięki któremu wysiłkiem oczyszczają się duchowo.W tym roku szczególną intencją dziękczynną jest kanonizacja papieża Jana Pawła II.

Uczestnicy tej religijnej podróży mają przed sobą 60 godzin marszu. Pielgrzymią tułaczkę zakończy nabożeństwo i modlitwa w sanktuarium ojców paulinów na Jasnej Górze.

Pierwsza pielgrzymka z Wadowic ruszyła na Jasną Górę w 1986 roku, kiedy to z inicjatywy ks. Zdzisława Balona, przy współpracy kilku świeckich zapaleńców, zebrała się grupa 200 pielgrzymów. Dołączyła ona na Wawelu do Pielgrzymki Krakowskiej.

Po kilku latach zaczęto rozważać pójście własną trasą w innym terminie. Plany te zostały zrealizowane w lipcu 1991 r. i wówczas ks. Paweł Łukaszka poprowadził samodzielną pielgrzymkę wadowicką. Ówczesna trasa liczyła ok. 160 km wiodła zarówno przez ruchliwe ulice Olkusza, jak i przepiękne ciche lasy Puszczy Dulowskiej, odwiedzając po drodze liczne sanktuaria – Alwernię, Płoki, Rudniki, Mrzygłód.

W następnych latach trasa uległa niewielkim modyfikacjom. Wadowicka pielgrzymka organizowana jest niezmiennie w terminie 14-19 lipca. Na przestrzeni lat pielgrzymka rozrosła się i w jubileuszowym roku 2000 udział wzięły w niej 824 osoby. Wadowiccy pątnicy zanoszą przed oblicze Czarnej Madonny swoje prośby i podziękowania, ale też szczególne miejsce w ich modlitwach i trudzie zajmuje osoba Ojca Świętego Jana Pawła II.

Kontynuacją tej modlitwy jest organizowana w pierwszą niedzielę po Wniebowzięciu wędrówka na Leskowiec, gdzie od 1997 r. pielgrzymów jednoczy Eucharystia na Groniu Jana Pawła II. Grupa pielgrzymkowa jest również fundatorem jednej ze stacji Drogi Krzyżowej usytuowanej w pobliżu kaplicy.

(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (12)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... binek komentuje +4
ale im beda smierdzięc stopy fuj!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
16 - 07 - 2014
... Krys komentuje +3
Do @ lewackich komentatorów ...
To kler i ludzie wierzący nie mają tolerancji dla innych.
Nikt "nie ujada" , a tylko wyraża swój pogląd i każdy ma do tego prawo.
Przypuszczam że jakby było więcej atrakcji w naszym mieście toby i ilość
pielgrzymowiczów byłaby mniejsza.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... tubylec komentuje +5
Najbardziej wymądrzają się tacy co nigdy na pielgrzymce nie byli i nic o niej nie wiedzą,tylko piszą jakieś głupoty .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... daniel1980 komentuje +4
banda fałszywych I wrednych ludzi

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... Jerozolima komentuje +4
Dzień dobry, zapytam grzecznie. Czy to jeszcze Średniowiecze?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... d komentuje +4
Średniowiecze

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... do lewackich komentatorów komentuje +7
Nawet przy okazji pielgrzymki ujadanie jak kundle z czerwonymi legitymacjami. Jesteście niereformowalni. Wszystko lewusom nie pasuje, ale przynajmniej religię zostawcie w spokoju, bo wolność przekonań gwarantuje konstytucja.
Ćpuny i lewusy powinny mieć więcej tolerancji wobec ludzi wierzących.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... parafianka komentuje +13
Każdy z idących powinien przez godzinę nieść na "barana"swojego duszpasterza..

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... NO NO NO komentuje +7
A ilu polazło takich co ma diabła za skórą , a udają świętych te stare dewoty pielgrzymka do Częstochowy to już nie jest ta co kiedyś , a ile dziewuch wraca z brzuchami o tym się nie pisze jak się po drodze kłócą ludzie itd...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... Zofia tercjarka komentuje +5
Powinno się iść na kolanach.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... kałakolczik komentuje +4
Popieram wszelakie formy aktywności sportowej ze szczególnym uwzględnieniem pieszych wędrówek. Ten wymarsz do Częstochowy też wymaga zrozumienia i pozytywnej akceptacji. Nie zajmuję się w tym przypadku ideologią, polityką i religią. Mam na uwadze tylko i wyłącznie aspekt sportowo - rekreacyjny. Władze samorządowe i centralne ostatnimi czasami kładą pewien nacisk na szerzenie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i starszych. I tutaj chcę te działania docenić. Ewa Filipiak odpowiedni strój dopasowała na ten daleki przemarsz. Księżom w tych długich sutannach będzie chyba ciężko maszerować. Może w trakcie marszu zmienią odzienie na bardziej luźne i sportowe. Ja tutaj widzę na zdjęciu chyba Stanisław Kotarbę. I on jest ubrany w garnitur. Ostatnio pochwaliłem go, że odpowiednio i gustownie się ubiera. Kiedyś zganiłem nieznacznie, a teraz pochwaliłem . Teraz znowuż powiem, że ubranie się w garnitur na tak długi przemarsz to chyba nie najlepszy wybór. A może na tym zdjęciu tam w tle to nie jest Stanisław Kotarba. Jeśli to nie pan to ja bardzo pardon. Uczestnikom tej długiej pieszej wycieczki życzę samych miłych wrażeń. Może tam między uczestnikami zawiążą się jakieś bliższe znajomości, sympatie, a może narodzi się miłość. Niechaj Pan Bóg doda Wam wszystkim sił.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
... Pogoda Ducha komentuje +10
Tradycyjna pielgrzymka na Jasną Górę jest wyjątkowa. Warto iść, choćby kilka kilometrów razem.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 07 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był