d8b87bfaf4f7770a0fdefda489b7f1ba.html Z masłem za pan brat

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Z masłem za pan brat

Email Drukuj
Tak się uczy dzieci tradycji. Zapomnianą sztukę wyrobu masła starano się z dużą dokładnością przypomnieć w Ośrodku Kultury w Tomicach. Do maselnic zasiadło 70 uczniów z miejscowych szkół podstawowych. Poradzili sobie. Masło wyszło im przepyszne.W Ośrodku Kultury Gminy Tomice postawiono na tradycję. W poniedziałek (21.02) placówka zorganizowała warsztaty etnograficzne dla dzieci "O mleku". Przyszło 70 uczniów ze szkół podstawowych z Tomic, Woźnik, Witanowic, oraz Radoczy.

Dla wielu z nich była to doskonała zabawa połączona z praktycznymi zajęciami, na których młodzież mogła nauczyć się, jak wyrabiać domowymi sposobami masło. W dobie królującej wszędzie sztucznej margaryny to zapomniana już umiejętność.

Masło, to obok chleba, najpowszechniejszy produkt ściśle związany z polską tradycją kulinarną. Uczestnicy zajęć mieli więc okazję poznać, w jaki sposób na przestrzeni wieków przechowywano mleko i co z niego robiono, oraz autentyczne narzędzia używane przy wyrobie masła i sera.

Zobaczyli również jak wyglądają „mleczne" zwierzęta na całym świecie m.in. renifer, lama i bawół. Każdy uczestnik zajęć nauczył się samodzielnie wyrabiać masło w tradycyjnych maselnicach.

Na zakończenie warsztatów uczestnicy mogli skosztować kromkę chleba ze świeżym własnoręcznie zrobionym masłem, a także spróbować przepysznej maślanki.

Zajęcia "Tradycje i rzemiosło w Dolinie Rzeki Skawy” realizowano w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w osi 4 LEADER.


Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
(Marcin Ogiegło)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (4)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Guzik z pętelką mimi komentuje +1
Tu to wszystko jakoś lepiej i bardzie profesjonalnie wygląda.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 02 - 2011
Masełko pychota Malinka TT komentuje +0
Robienie masła to wcale nie taka prosta sprawa. Wymaga dużej cierpliwości i bardzo świeżych naturalnych produktów. Takie masło robione jest super. Niezapomniany smak.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 02 - 2011
a co z Tomicami? mieszkaniec powiatu komentuje +2
pewnie mieli za daleko albo pani Maria dyrektor zaspała.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 02 - 2011
mniam mniam Henryka komentuje +0
no to teraz trzeba by sprzedać takie masło i za te pieniądze kupić jakieś pomoce edukacyjne dla dzieci z gminy!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 02 - 2011
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był