Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Gołębie. Zagrożenie chorobą czy atrakcja?

Email Drukuj
Problematyka gołębi polega nie tylko na tym, że powodują szkody gospodarcze, ale także zdrowotne. Nie każda osoba wie, że ptaki te przenoszą groźne choroby, a w ich odchodach zawarte są wirusy. Czy w takim razie powinny być dokarmiane na publicznych placach?


Zanieczyszczone balkony, elewacje czy chodniki – taki obrazek możemy często napotkać w okresie ciepłych miesięcy, jakie mamy teraz. Odchody odstraszają swoim zapachem i wyglądają nieestetycznie. Urzędy miast i gmin regularnie wydają też pieniądze z budżetu na oczyszczanie publicznych placów z ptasich ekskrementów. Przechodnie starają się omijać zanieczyszczone miejsca szerokim łukiem. Niestety nie wszyscy.

Nie raz pod drzewami lub nawet na płycie rynku w Wadowicach widzi się osoby dokarmiające te ptaki. Stąd trudno się dziwić, że gołębie polubiły te miejsca i tutaj spędzają swój czas czekając na kolejna szansę, by się najeść. Część mieszkańców uważa, że należy zabronić dokarmiania gołębi i w ten sposób pozbyć się ich z centrum Wadowic.

Straż Miejska gołębiami na razie zajmować się nie musi, więc ptaki mają spokój. Jak mówią strażnicy, administracyjne zakazy dokarmiania ptaków w innych miastach nie przyniosły skutków i lepiej zdać się na rozsądek mieszkańców. Dla innych gołębie dodają miastu roku i jest jak to mówią "jak na krakowskim rynku". Czy taka praktyka jest jednak przemyślana?

Niektóre opracowania naukowe mówią, że ptaki te przenoszą bakterie powodujące u ludzi poważne choroby żołądka i jelit. Hiszpańscy naukowcy u większości miejskich gołębi wykryli m.in. bakterię Chlamydia Psittaci. Wywołuje ona ptasią chorobę, nawet po bardzo krótkim kontakcie z wydalinami ptaków. Przebieg choroby bywa różny, lecz zazwyczaj charakteryzuje się wysoką gorączką, dreszczami i bólami mięśniowymi. Bakteria ta przez niektórych jest nawet uważana za groźniejszą od słynnej Salmonelli.

Wspomniany patogen nie wywołuje u ptaków żadnych chorób, ale bardzo zwiększa ryzyko zarażenia wśród ludzi. Istotnie, nie każdy kontakt z gołębiem powoduje infekcję, ale w niektórych przypadkach efektem może być nawet poważne zapalenie płuc. Badając gołębie odchody lub gniazda, w których te ptaki przebywają, znaleźć można olbrzymie ilości muszych larw, pcheł, molików czy innego rodzaju robaków.

Ptaki w dużych koloniach przechodzą do lęgu niekiedy bez budowania gniazd, czyniąc to na warstwach odchodów o różnej grubości, a także na martwych młodych gołębiach. Nie wolno także lekceważyć wyschniętych ekskrementów, zwłaszcza w wypadku wdychania kurzu lub zetknięcia ze skórą. Gołębie bezpośrednio lub pośrednio rozsiewają różne zarazki chorobowe, które mogą powodować m.in. zapalenie opon mózgowych, toksoplazmę czy choroby układu oddechowego.

Inną poważną chorobą, którą można się zarazić poprzez kontakt z grzybem drożdżopodobnym, jest kryptokokoza, zwana powszechnie drożdżycą europejską. Co ważne, do zakażenia dochodzi drogą wziewną przez kontakt z odchodami gołębi, na skutek wdychania zakażonego powietrza. Początkowe objawy choroby to zaburzenia widzenia, bóle głowy, bądź zaburzenia stanu psychicznego. Dużo poważniejsze konsekwencje kryptokokoza spowodowała przed dwoma laty w Kanadzie. Choroba zaatakowała kręgosłup i mózg 23-letniej dziewczyny regularnie karmiącej ptaki. Najbardziej tragicznym skutkiem okazała się jednak utrata wzroku.

Roztoczem najczęściej występującym na gołębiach jest z kolei obrzeżek gołębi. Pasożyt w przypadku braku obecności ptaków, atakuje ludzi. Obrzeżki żerują głównie w nocy, przypominając zwykłe kleszcze – wkuwają się w ciało, po czym odrywają po kilku godzinach. Ukąszenie może spowodować silną reakcję alergiczną, a sam obrzeżek jest nosicielem różnych wirusów. Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się insektów jest używanie oprysków w miejscach występowania kleszczy, jednak dopiero w przypadku uprzedniego pozbycia się gołębi. O powadze problemu obrzeżków najlepiej świadczy sytuacja z Zabrza, gdzie niegdyś ewakuowano mieszkańców jednej z kamienic, w której zalągł się ten rodzaj kleszcza.
Choroby przenoszone przez gołębie mogą okazać się poważne w skutkach dla ludzi, dlatego warto zawczasu skutecznie zadbać o zabezpieczenie balkonów, elewacji czy strychów, na których te ptaki mogą przebywać – dla dobra własnego i całego otoczenia – tłumaczy Paweł Ćwierzyński z firmy BirdSystem, producenta bezpiecznych modułów mechanicznych odstraszających gołębie.
Z tych faktów nie zdają sobie jednak sprawy osoby regularnie dokarmiające gołębie na wadowickim rynku czy pobliskich osiedlach. Według sondy, którą przeprowadził serwis Wadowice24.pl w ostatnich dniach wynika, że blisko 60 procent jej respondentów jest przeciwna dokarmianiu ptactwa na lokalnych placach publicznych. Natomiast druga część osób biorących udział w ankiecie stwierdziła, że nie widzi w tym żadnego problemu.

Bartosz Polek, (kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (17)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Ks komentuje +2
Czystość i porządek przede wszystkim. Gołębi się pozbyć, i to jak najszybciej, niedopuszczalnym jest być narażonym na obesranie idąc np. koło Ogrodowej.
Tych co karmią ukarać.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 06 - 2013
... LOŻA SZYDERCÓW komentuje +5

Gołąb bombardujący odchodami po Uświęconym Placu i Pomniku Sami Wiecie Kogo???

Toż to BEZCZESZCZENIE SACRUM !!!

- ...tak jak "upstrzenie" przez muchy portretu Franciszka Józefa w "SZWEJKU"!!!

;-)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2013
... xD komentuje +0
karmię gołębie na rynku żeby zarazić wszystkich wadowiczan i żebyście wszyscy wyzdychali bo wam się należy, tutaj miezkaniec jeden z okolicznych wsi xDDDDDDDD

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... poczwara komentuje +2
Czemu urzędasy nie pomyślały wcześniej o tym, że prędzej czy później gołębie się pojawią zanim zapragnęły mieć piękny plac za oknami? Czemu mnie to nie dziwi? Mamy teraz i piękne gołębie (które zupełnie mi nie przeszkadzają) i jeszcze piękniejszy rynek. Dzięki Władzo!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... robinson komentuje +1
Co za bzdura , kiedy się ta nagonka skończy na gołębie Głąbie!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... do PTAKOVY komentuje +0
Jeśli gołąb zje karmę to nie ma zaśmiecania boi nie ma śmiecia :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... trybik komentuje +4
Psy i koty tez wytepić bo mają pchły

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... SKOŃCZMY Z GOŁĘBIAMI komentuje +2
wytępić je, strzelać z wiatrówki, rozdawać mandaty

i to natychmiast

inaczej GOŁĘBIE nas WYKOŃCZĄ !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... no ja komentuje +4
dajcie spokój gołębiom roznoszą choroby jak nasze władze które wprowadzają chore pomysły w życie i jakoś nikt nie chce ich za to uśpić :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... mim komentuje +4
przecież to latające szczury:)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... Lolson komentuje +11
Chodniki obok ogrodowej są tak obsrane , że porażka ; /

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... PTAKOVY komentuje +0
Nie wolno dokarmiać gołębi ! powinny być za to mandaty, chociażby 50 zł za zaśmiecanie wtedy by się oduczyły sępienia, a tak to im tutaj dobrze i będzie ich coraz więcej

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... JP3 komentuje +11
Gołąb to symbol "wadowickiego pokoju"!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... s komentuje +7
A ja mam dosrany balkon przez te paskudctwa. Codziennie go myję a potem i tak znowu się pojawiają i znowu paskudzą. I nic na nie nie działa. Muszę sobie chyba kupić wiatrówkę....

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... axa komentuje +20
Niech Rada Miejska ogłosi jakiś apel, stanowisko, czy może wyda oświadczenie, w którym oficjalnie potępiają gołębie sra***ce na 'święte płyty' oraz nakażą ich ściganie, proponowałbym wynająć kancelarię prawną..
Swoją drogą obserwowałem te gołębie przez kilka dni, zawsze podchodzą do lądowania od lewej strony, więc stanowczo należałoby potępić te lewackie ptaki.

;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... ****++++ komentuje +18
Powinien być kategoryczny zakaz doakrmiania tego ptactwa , nie ma jak przejśc przez ten plac betonowy żeby gołąb koło nosa nie przeleciał , nad czym tu się jest zastanawiać wprowadzić zakaz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
... Marianek komentuje +17
Tych gołębi trzeba się pozbyć, srają po ludziach i przenoszą choroby, a tych którzy dokarmiają na rynku trzeba karać.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
12 - 06 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był