331c0059f603f9565e3a1f307727b218.html Rejs historycznym galarem po Wiśle. Nowa atrakcja w powiecie

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Rejs historycznym galarem po Wiśle. Nowa atrakcja w powiecie

Email Drukuj
Wydaje się być wspaniałą atrakcją na ciepłe dni lata. O co chodzi?  W Łączanach w porcie stacjonuje historyczny galar, który ma reaktywować wieloletnie tradycje flisackie w gminie Brzeźnica. Planowane są rejsy po Wiśle.


Highslide JSWisła przypomniała o galarach w 2011 r., kiedy to dokonano niebywałego odkrycia archeologicznego nad Wisłą w Brzeźnicy. Znaleziony galar płaskodenny był jednym z najpopularniejszych statków towarowych, wykorzystywanych do transportu między innymi soli, węgla czy kamienia. Właśnie z ładunkiem kamienia spoczywał w korycie Wisły odnaleziony wrak. Według archeologów wrak pochodził z przełomu XVIII i XIX wieku.

Wójt Bogusław Antos postanowił wykorzystać to znalezisko do promocji gminy. Poszedł nawet o krok dalej i z pomocą specjalistów wykonano replikę znalezionej łodzi, która będzie teraz mogła wozić turystów.
Świetnie się składa, że teraz można ze środków unijnych dofinansować projekty, których celem jest utrwalanie dawnych tradycji i rozwijanie turystyki. Galary zasługują na uznanie i przywrócenie na karty historii. To dzięki nim rozwijały się polskie miasta. Na nich transportowano węgiel i materiały budowlane. Galary były środkiem transportu, dzięki któremu powstały najstarsze polskie zabytki w tym krakowskie kościoły- mówi wójt gminy Brzeźnica.
Na przystani kajakowej w Łączanach miało miejsce wodowanie tej pierwszej repliki galara. Po okolicznościowych mowach odbito od przystani kajakowej i przeprowadzono inauguracyjny flis.

Jak mówią w gminie niebawem planowane są rejsy galarem, które już dziś wzbudzają wielkie emocje i zainteresowanie, ponieważ nowa forma turystyki umożliwi uczestnikom z tafli wody podziwiać walory i piękno Wisły.


(kp), UG Brzeźnica
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (8)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... mili komentuje +4
Hahah ta atrakcja przyciagnie tlumy ;) napewno beda kolejki do rejsu po usyfionym kanale!jeszcze prosimy o budke z zapiekanka i pamiatkami ;) ludzie to jest wyrzucenie pieniedzy w bloto! No ale zdjecia sa , uwiecznione wladze a wybory wkrótce ;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
15 - 06 - 2014
... marynarz komentuje +0
Kolego Mangas nie krytykuje się szlachetnych inicjatyw ; ...może nie ma kto grać,ale za to ma kto pływać!!! ;)
Co do przyrostu to koledzy mówili ,że jakby Unia nie wymyśliła tych kondomów to daliby radę ,a tak sami marynarze :).Na tylu jeden galar to stanowczo za mało.

Popieram pomysł Towarzysza Kolargola -infrastruktura To jest To!
Szerokich Wiatrów!


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 06 - 2014
... mangas komentuje +3
Poprzewracało się w głowach.Galar,ścieżki przyrodnicze,trasy rowerowe,szlaki papieskie,polsko-słowackie ścieżki, nowe boiska sportowe podczas gdy w Brzeżnicy na boisku nie ma komu grać a w Kossowej jak zaorali tak od roku nikt z tym nic nie robi.HITEM są te kioski na tzw.rynku w Brzeżnicy i ścieżka ornitologiczna a wszystko za nasze pieniądze bo do każdej dotacji Unijnej trzeba mniej lub więcej dołożyć,kończąc kto z tego ma korzystać jak przyrost coraz mniejszy bezrobocie z roku na rok w Gminie wzrasta a miastowych na te marne atrakcje chyba nie przyciągniemy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 06 - 2014
... entuzjasci pomysłu... komentuje +2
Bardzo dobry pomysł... juz niebawem mieszkańcy Łączan bedą mogli galarem pływać do Urzedu Gminy, moze wprowadza stały rozkład albo jakies miesięczne:) w odpowiedzi do marynarza z przełomu XVIII i XIX wieku to Łaczaniacy mają oswietlenie uliczne, od pólnocy to nawet średniowieczne klimaty:P

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
14 - 06 - 2014
... sternik komentuje +5
majtek Korek i kapitan Bogusław - popłyniecie w wyborach, oj tak już niedługo was rozliczą

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2014
... anteknieemigrant komentuje +4
no i nawet majtek "Korek" na pokładzie łajby bosmana Bogusława hehe ciekawe ile kredytu znowu wzięte na ten dofinansowany projekt. Chłopcy chyba zatopicie naszą gminę kredytami. Chociaż z drugiej strony taki galar na powódź dobry :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2014
... koralgol komentuje +3
moim zdaniem super sprawa ale do tego powinna być stworzona jeszcze infrastruktura -WC, sklepiki z pamiątkami, jakas jadłodajnie, może muzeum... wiele rzeczy do zrobienia jeszcze jest!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2014
... marynarz komentuje +1
I Co gamonie widzicie jaką mamy bogatą gminę? zazdroście Nam galarka co ?
Jakże szlachetna inicjatywa władz gminy .Jakże potrzebna wszystkim mieszkańcom :) Nie mogę się już doczekać kiedy będę mógł stanąć na pokrytym rdzą moście w pełnym słońcu z butami przylepionymi do smołówki by pomachać nadpływającemu Galarowi wraz z załogą :).
Swoją drogą jeśli to replika to dość oryginalny napęd mieli na przełomie XVIII i XIX wieku. A może ufo im przynieśli.
Jeszcze raz gratuluję inicjatywy!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
13 - 06 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był