ea172a37b73ec512f1ee1a9d77407d90.html W Wieprzu chcą ocalić tradycje kulinarne

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

W Wieprzu chcą ocalić tradycje kulinarne

Email Drukuj
Tego nie można im odmówić – gospodynie w gminie Wieprz są naprawdę zorganizowane. Otrzymają dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt, dzięki któremu ich potrawy oraz tradycje kulinarne promowane będą w kraju i za granicą. A wszystko utrwalone zostanie w książce.


Highslide JSGmina Wieprz posiada bogate tradycje kulinarne kultywowane przez gospodynie oraz lokalne stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich. Przygotowywane wg tradycyjnych przepisów potrawy z wieprzowiny oraz z ryb różnią się od podobnych przepisów w kraju czy też w Europie. Jest to tym samym wielki atut tego regionu.
Korzystając z dorobku kulinarnego naszego obszaru Stowarzyszenie Nadzieja z Wieprza działając w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Gospodyń Gminy Wieprz oraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wieprzu opracowało projekt pn. „Wieprz i ryba ze smakiem, czyli promocja tradycyjnych potraw lokalnych”, który zakwalifikowany został do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego RYBY- informuje nas Artur Penkala z Urzędu Gminy w Wieprzu.
W ramach projektu zorganizowane zostaną warsztaty kulinarne podczas których panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotują kilkadziesiąt różnych potraw z wieprzowiny oraz z ryb. Powołana Komisja wyłoni te najsmaczniejsze potrawy, które następnie w profesjonalny sposób zostaną sfotografowane, aby stały się ozdobą przepisów zamieszczonych w książce.
Highslide JSKsiążka wydana zostanie w II kw. 2015 r. i oficjalnie zaprezentowana podczas Święta Gminy Wieprz w 06.2015 r.

Książka z przepisami kulinarnymi podzielona zostanie na kilka rozdziałów. Jeden rozdział poświęcony zostanie dla każdego z 6 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Wieprz. W jednym z rozdziałów zebrany i spisany zostanie kilkuletni dorobek Klubu Kulinarnego Podróżnika. Do książki dołączona będzie płyta cd z wersją elektroniczną książki oraz jej tłumaczeniem na język angielski.

Działania projektowe nie ograniczają się do zebrania i przygotowania ciekawych przepisów kulinarnych z ryb i wieprzowiny. Organizatorzy projektu pragną podzielić się swoją wiedzą kulinarną z innymi regionami Polski i Europy. Wybór lokalizacji do prowadzenia działań promocyjnych padł na dwie duże imprezy kulinarne: Festiwal kulinarny „Zapomniane smaki” w Łebie nad Bałtykiem oraz Festiwal Kaszanki w Szenna na Węgrzech.
Kontakty z Węgrami mają wielowiekową tradycję, a kuchnie pomimo kontaktów obu krajów, pozostały zupełnie różne od siebie, pomimo ich niewątpliwych walorów. Prezentacja polskiej kuchni jak i produktów będzie ciekawym doświadczeniem dla organizatorów wycieczki. W zamian za to grupa z Polski, pozyska wiedzę na temat kuchni i kulinariów Węgier - dodaje Artur Penkala.
Festiwal kulinarny „Zapomniane smaki” w Łebie nad Bałtykiem to święto koneserów smacznej i zdrowej żywności. Organizatorzy projektu zamierzają prezentować potrawy z wieprzowiny oraz z karpia. Mieszkańcy wybrzeża posiadają bowiem znikomą wiedzę na temat tej wspaniałej i popularnej na południu kraju ryby.

(AP)(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (6)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... ciapek komentuje +0
Wieprz jest piekny widoki tam sa cudowne i swojskie !!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2014
... józek masarz komentuje +0
,,Nie rzucajcie pereł przed wieprze"

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 05 - 2014
... mar102 komentuje +0
@upton pół na pół

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
21 - 05 - 2014
... :D komentuje +4
tradycją w Wieprzu są wieprzki i tyle na ten temat :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 05 - 2014
... dzida komentuje +2
Hehe... Rozwaliles mnie tym pytaniem . Nie mogę się przestać śmiać:))))))

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 05 - 2014
... upton komentuje +4
Wieprz jest za Wisla czy Cracovia powiedzcie mi kto zna sprawe?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
20 - 05 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był