5baff948ab7f7c37536e60408c9d1cd5.html Moje miasto z 1986. Odnalazło się premierowe wykonanie hymnu Wadowic

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Moje miasto z 1986. Odnalazło się premierowe wykonanie hymnu Wadowic

Email Drukuj
Zachowało się nagranie premierowego wykonania hymnu Wadowic – Moje miasto. Video z 1986 roku odnalazł w archiwach Stanisław Czechowicz i opublikował je w sieci. Piosenkę Moje Miasto wykonaną przez Pawła Jarosza i grupę ABC zarejestrowała na rynku ekipa Telewizji Katowice.


To prawdziwy rarytas. Zachowało się nagranie premierowego wykonania znanego dziś w całej Polsce nieoficjalnego hymnu Wadowic – Moje miasto.

Piosenka powstała w 1986 roku przy okazji kręcenia programu telewizyjnego TV Katowice - "Zajechał wóz do Wadowic" . Był to cykl programów regionalnych, który TV Katowice realizowała co miesiąc w innym mieście. Co ciekawe „Zajechał wóz do...” był jedną z pierwszych cyklicznych produkcji telewizyjnych w późnym PRL typu live.

Redaktorzy objeżdżali miasta dawnych województw katowickiego, częstochowskiego, opolskiego oraz bielskiego pokazując w nich ciekawych ludzi i interesujące miejsca.

W Wadowicach program realizowany na rynku jesienią 1986 roku. W dniu programu zorganizowano tutaj jarmark, a przed kamerą wypowiadali się mieszkańcy. Była to również okazja do prezentacji działających w Wadowicach zespołów.

Wówczas to znany wadowicki bard Adam Dec i Paweł Jarosz, uczeń szkoły podstawowej wspólnie przygotowali do programu piosenkę, która później stała się naturalnym hymnem miasta. W 1986 roku nikt nie przypuszczał, że zaśpiewana okazjonalnie piosenka wpadnie wielu Polakom w ucho na długie lata.

Jej popularność narodziła się po ostatniej wizycie Jana Pawła II w rodzinnym mieście 16 czerwca 1999 roku, kiedy dorosły już Paweł Jarosz odświeżył ten utwór i przygotował piosenkę w wykonaniu wadowickich chórów na spotkanie z papieżem na rynku.

Nagranie video z 1986 roku zachował Stanisław Czechowicz, prowadzący przez długie lata Wadowicki Dom Kultury. W 1986 roku pomagał on również przy realizacji programu w Wadowicach.

Stanisław Czechowicz postanowił podzielić się archiwalnym wykonaniem utworu i opublikował je niedawno w sieci na portalu Youtube.  Na filmie widzimy młodziutkiego Pawła Jarosza, który śpiewa do muzyki wykonywanej przez Wadowicką Kapelę Podwórkową, prowadzoną przez Adama Deca, chórki stanowią dziewczynki z zespołu wokalnego ABC z domu kultury.

Zobaczcie jak im poszło.(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (26)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Stanislaw Czechowicz komentuje +0
@ samowola
Ponieważ pojawiła się nieścisłość w dacie wykonania piosenki, zaszła konieczność poprawienia daty i ponownego wprowadzenia filmu na You Tube. Redaktor strony Wadowice24 winien wprowadzić poprawioną wersję nagrania.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
25 - 05 - 2014
... samowola komentuje +2
Dlaczego ten film został usunięty przez użytkownika? pragnę zapytać i proszę o wyjaśnienie.To jest historia i wadowiczanie mają prawo to zobaczyć.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 05 - 2014
... Stanisław Czechowicz komentuje +25
@robmik
Tu wcale nie wynika, kto jest autorem piosenki. Ja znam historię autorstwa muzyki i tekstu. Kto oglądał powtórkę emisji programu ze spotami dyskusyjnymi na temat programu, które odbyły się w studio TV Katowice, to tam jest jasno powiedziane o autorze piosenki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 04 - 2014
... Fan_2 komentuje +5
No no, taki lokalny The Voice of Poland :). Gratuluję wykonania.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 04 - 2014
... patriott komentuje +2
Miłe ;) Chociaż tutaj myślałem ,że obejdzie się bez komentarza politycznego . No niestety... Ludzie wyluzujcie czasem...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 04 - 2014
... Stanisław Czechowicz komentuje +3
Co do daty realizacji i emisji programu ZAJECHAL WÓZ DO WADOWIC wkradł się błąd. Był to jednak rok 1986. Za mylne daty zamieszczone na filmikach w You Tube przpraszam
i spieszę poprawić !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 04 - 2014
... arik komentuje +0
Wadowice miasto bez perspektyw rozwoju!!!! Ja mam nagranie bajmu jak grali na naolcie heheheheh!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 04 - 2014
... robmik komentuje +9
No wreszcie po wielu latach jest jasno napisane,że piosenkę skomponował Pan Adam Dec dla tego wtedy małego Jarosza , a nie jak do tej pory ludziom wmawiano że to Jarosz jest jej kompozytorem.Wiem to dokładnie i pamiętam jak tworzył się hymn bo w tamtym czasie często działałem z p.Decem w Domu Kultury!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 04 - 2014
... aro komentuje +2
Dyrektor OPP - Paweł Jarosz :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 04 - 2014
... JoteM komentuje +3
O ile dobrze pamiętam to tą piosenkę śpiewaliśmy w podstawówce na lekcjach muzyki, a ukończyłem ją w 1985 roku . Więc jakim sposobem premiera była w 1987r.
Tak do końca to chyba nikt nie wie kiedy ona powstała i kto ją napisał?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 04 - 2014
... ZYX komentuje +1
Komuszki mają powody do nostalgicznych wspomnień. Im było dobrze, ale pozostałym już tak nie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 04 - 2014
... olle komentuje +5
Piękny rynek , piękne palmy i kwietniki , dużo zieleni i tyle ludzi nie przymuszonych , wiem bo tam byłem z całą rodzinom , gdzie to błoto ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 04 - 2014
... bartoli komentuje +1
Tylko ksiedza brakuje :) a takto spoko:) moje czasy :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 04 - 2014
... aneta. komentuje +0
:) pozdrawiam koleżanki z zespołu

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... Pawik komentuje +1
Pozdrawiam Naczelnika Miasta i resztę zespołu, piękne czasy :P

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... dd komentuje +0
Super. Już odwiedziłem ten kanał z innymi filmami na YT

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... erwin komentuje +1
Super, tylko według mnie program ten musiał być emitowany przed 20 kwietnia 1987 !
Pamiętam że byłem wtedy w wojsku, więc....nie mógł być emitowany jesienią 1987 ale wcześniej...nie czepiam się tylko gwoli doprecyzowania. Pozdrawiam ........

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... KMWTW1906 komentuje +0
WDC :P

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... dziadunio komentuje +6
Osiemdziesiąty siódmy, osiemdziesiąty siódmy, niech pomyślę - już wiem, to było wtedy gdy Ewa nie była jeszcze burmistrzem :) W życiu nie uwierzę że wtedy przyjeżdżała tu jakaś telewizja, przecież na ulicach było błoto ;):D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... Stanisław Czechowicz komentuje +8
Na You Tube zamieściłem kilka filmików z programu "Zajechał wóz do Wadowic". Tam też znajdują się ciekawe relacje o Karolu Wojtyle , historii wadowickiego Gimnazjum, Adzie Sari. Sukcesywnie zamieszczał będę i inne filmiki z tego programu . Z czasem ukaże się relacja z interesującego turnieju międzyzakładowego "WADAP - ŁABĘDY - FABRYKA WTRYSKAREK" (rok 1988).

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... wadowiczanin z oddali komentuje +0
pamietam to,byłem wtedy na rynku.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... ghod komentuje +16
heh fajnie tak swojego nauczyciela zobaczyć jak był dzieckiem ;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... milkajkn komentuje +43
Moska, a ja uwazam go dobrego nauczyciela i wychowawce.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... moska komentuje +29
Wow no nic się pan Paweł Jarosz nie zmienił .... Ogólnie fajnie , że ma zajawki na śpiew teatr itp, ale niestety dla mnie nauczyciel marny . Kto w teatrze nie występował ten był gorszy , widac było który jego pupilek ..teraz nawet dzień dobry ciężko temu panu odpowiedzieć traktuje ludzi jak powietrze .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... Katoliczka komentuje +11
Piękne wykonanie,takie "swojskie",bez żadnych playbacków i to jest najważniejsze ! ;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
... honoratka komentuje +8
masakra! miałam wtedy 8 lat. Byłam pewnie w ich wieku. Że ten czas tak leci. Ładny głos chłopca !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
22 - 04 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był