da2ef4038367538395c34b3af2506ced.html Odbierz swoją rzecz, bo ją zlicytują

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Odbierz swoją rzecz, bo ją zlicytują

Email Drukuj
Jeśli wejdzie w życie najnowszy projekt ustawy o rzeczach znalezionych starostwo w końcu będzie mogło zlicytować sprzęt , który zalega od lat w magazynie Biura Rzeczy Znalezionych. Póki co znalezione rzeczy nie mogą doczekać się właścicieli.


W magazynie rzeczy znalezionych wadowickiego starostwa jest kilkadziesiąt przedmiotów, głównie to rowery. Niektóre z nich zalegają tam od kilku lat. Sprawa z bieżącym "likwidowaniem" znalezionych przedmiotów skomplikowała się kilka lat temu kiedy to zmieniono przepis dotyczący odbiorcy rzeczy podlegających tak zwanemu przepadkowi.

Otóż znaleziona rzecz po trzech ustawowych latach była przekazywana skarbowi państwa w postaci Urzędu Skarbowego, a ten dokonywał licytacji przedmiotu. Później niestety taki obowiązek spadł na Sądy Rejonowe, które nie kwapiły się do przejmowania "rzeczy niczyich".
Zgodnie z ustawą o likwidacji niepodjętych depozytów (Dz. U. z 2006r. nr. 208 poz. 1537), Starostwo Powiatowe w Wadowicach w dniu 11.12.2013 r. zwróciło się do Sądu Rejowego w Wadowicach z wnioskiem o stwierdzenie likwidacji niepodjętych depozytów oraz przejściu ich na własność Skarbu Państwa. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi na złożony wniosek - mówi nam Grzegorz Polak, z Biura Rzeczy Znalezionych.
Highslide JSI takim to sposobem w magazynie ul. Wałowej w Wadowicach zalega kilkadziesiąt rowerów, a także plecaki, klucze , telefony komórkowe, monitor komputera, antena do radia, nóż, bluza z kapturem, sprzęt DVD i można by już rzec - historyczny wózek dziecięcy znaleziony wiele lat temu w Wadowicach.

}} Zobacz pełny wykaz rzeczy znalezionych

Wszystkie te przedmioty przekazała starostwu policja. Według dotychczasowej ustawy przedmioty te powinny leżeć w magazynie około 3 lat, kiedy to, jeśli nie znajdzie się właściciel, prawnie przechodzą na własność skarbu państwa. W tym czasie informacje o rzeczach znalezionych ogłaszane są na stronie internetowej, a także stronie BIP urzędu oraz na specjalnej tablicy ogólnodostępnej dla petentów starostwa. Koszty utrzymania magazynu ponosi samorząd. Jak się dowiadujemy nie są one wygórowane więc od tej strony nie jest to problemem.

Najlepszym sposobem opróżnienia magazynu byłaby jednak sprzedaż. Nowelizacja ustawy, nad którą właśnie pracuje Sejm RP, wprowadza taką możliwość dla starostów. W przypadku rzeczy ulegających łatwemu zepsuciu lub takich, które mają swoją wartość rynkową a ich przechowywanie wiązałoby się z dużymi kosztami, starosta będzie mógł sprzedać rzecz z wolnej ręki. W innych przypadkach będzie mógł zorganizować tak zwaną licytację.

Kilka wskazówek dla znalazców. Jeśli znajdziemy rzecz w miejscu publicznym trzeba zawiadomić o tym zarządcę tegoż miejsca. Jeśli wartość naszego znaleziska nie przekroczy 50 zł możemy bez żadnych skrupułów je zatrzymać. Zdarzało się też w naszym kraju, że ludzie znajdowali broń lub amunicję. W takim przypadku taki "fant" trzeba oddać na policję lub poinformować ją o znalezisku.

Jest jednak pewne "ale". Jak mówi ustawa zarówno znalazca , który chciałby przejąć na własność znalezioną rzecz, tak i właściciel, musi ponieść koszt przechowania takiej rzeczy przez starostwo. To może odstraszać potencjalnych "odbiorców".  Dlatego pracownicy biur rzeczy znalezionych z niecierpliwością czekają na nowelizację ustawy, która może ułatwić przeprowadzanie licytacji. Cieszą się one bardzo dobrą statystyką. To tam właśnie praktycznie za grosze można wylicytować cenne przedmioty. Pokazuje to przykład licytacji organizowanych przez PLL LOT, który sprzedaje na nie bilety wstępu. Podczas gdy bilet na oficjalnym portalu LOT-u kosztuje jedyne 10 zł to już innych stronach aukcyjnych można go kupić nawet za 1 000 zł. A wszystko przez to, że w licytowanych bagażach podróżnych można znaleźć prawdzie cuda.

Karina Płaszczyca
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (5)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Dyspozytor komentuje +1
To wygląda tak że nieraz ktoś po prostu nie wrzuca czegoś do kontenera bo uważa że ktoś z danej rzeczy może jeszcze skorzystać i zostawia obok a przejeżdżający patrol policji zabiera to jako "znalezione" i zwozi do Starostwa. Śmiech! :D

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 03 - 2014
... dafsdf komentuje +0
asdfasf

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 03 - 2014
... Pyrkosz komentuje +1
Ciekawe gdzie ktoś "zgubił" ten skuter ?? Został znaleziony na parkingu ?? Ciekawa zguba

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 03 - 2014
... Jankes Socjalista komentuje +0
@Mu - racja :) dodam jeszcze "rower Górski" ;) to rowery nazwiska mają?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 03 - 2014
... Mu komentuje +1
Brawa dla twórcy "Wykazu rzeczy zagubionych"!

"wózek dzieciency znaleziony w Wadowicach"

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 03 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był