40d2ea693fc7816cbb0f664907ed1480.html Młodzi naukowcy z Gorzenia stworzyli konkurencję dla EWUŚ

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Młodzi naukowcy z Gorzenia stworzyli konkurencję dla EWUŚ

Email Drukuj
Uczniowie z Wadowic stworzyli system informatyczny, który może być konkurencją dla dotychczasowego systemu weryfikacji ubezpieczonych, czuli popularnego EWUŚ. Młodzi naukowcy z Gorzenia reprezentowali całe województwo na festiwalu w Warszawie.Informatycy z „Gorzenia” reprezentowali województwo małopolskie na najbardziej prestiżowym festiwalu naukowym E(x)plory – Warszawa 2014. To duże wyróżnienie, ponieważ tylko trzy projekty z województwa zostały zakwalifikowane w kategorii informatyka . Festiwal odbył sięw Pałacu Kultury i Nauki.

Krystian Stawowy i Artur Saferna, uczniowie drugiej klasy technikum informatycznego w Zespole Szkół Nr 2 im. ks. St. Staszica w Wadowicach, prezentowali projekt informatyczny: Mobilny system ubezpieczeń – czyli konkurencja do „EWUSia” (eWUŚ to Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców). Opiekunem naukowym projektu jest nauczyciel informatyki Wojciech Biel.

Highslide JSIdeą najbardziej prestiżowego międzynarodowego festiwalu młodych naukowców E(x)plory jest wspieranie młodych polskich naukowców w realizacji innowacyjnych projektów naukowych i ich promocji na arenie międzynarodowej. Równorzędnym celem jest promocja firm opartych na innowacyjnych technologiach oraz umożliwienie im współpracy z młodymi talentami. Festiwal młodych naukowców to platforma współpracy dla świata nauki i biznesu. Festiwal E(x)plory to również pierwsze w Polsce wydarzenie umożliwiające utalentowanej młodzieży wyjazdy na światowe konkursy poświęcone nauce i nowym technologiom.

Spośród przysłanych do końca 2013 r. projektów z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych, przygotowanych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów najlepszych uczelni wyższych, jury wyłoniło uczestników, finałów regionalnych E(x)plory, tzw. RE(x)-ów. W tym elitarnym gronie znalazł się projekt Zespołu Szkół Nr 2 w Wadowicach jako jedyny z powiatu wadowickiego oraz jeden z trzech w województwie małopolskim w kategorii informatycznej.
Mobilny system ubezpieczeń – czyli konkurencja do EWUSia to projekt zbudowany w oparciu o platformę joomla. Jego pomysł opiera się na wysyłaniu danych przez firmy, jednoosobowe jednostki gospodarcze, ZUS, KRUS oraz urzędy pracy, dotyczących uprawnień świadczeniobiorców ubezpieczeń społecznych, a następnie weryfikacji tych danych np. przez lekarza (NFZ) oraz całe społeczeństwo - mówi Wojciech Biel, opiekun naukowy projektu oraz nauczyciel w ZS nr 2.
Dane dotyczące ubezpieczonych do platformy www.mobilnysystemubezpieczen.xaa.pl wysyłają firmy w chwili przyjęcia do pracy nowego pracownika (będzie musiał istnieć specjalny zapis w polskim prawie wymagający takiego obowiązku). Kierując się tą samą zasadą dane muszą również przesyłać na platformę: jednoosobowe podmioty gospodarcze oraz ZUS, KRUS i urzędy pracy. Wysłane dane (imię, nazwisko, PESEL, stanowisko, data zatrudnienia itd.) zostają zapisane i odpowiednio zabezpieczone.

Do zgromadzonych danych ma dostęp lekarz („będzie mieć” według założeń), który poprzez wpisanie PESELu pacjenta jest na bieżąco informowany o stanie ubezpieczenia. Również całe społeczeństwo na bieżąco może sprawdzać stan swojego ubezpieczenia. Do zebranych danych może mieć dostęp również ZUS, KRUS, urzędy pracy oraz NFZ. Te instytucje mogą weryfikować dane, wprowadzać ubezpieczonych, usuwać błędne wpisy oraz np. dokonywać generacji i modyfikacji różnych statystyk.
W badaniach, które zostały przeprowadzone w ramach analizy projektu, 66% ankietowanych uznało, że projekt może być konkurencją do systemu eWUŚ- mówi Wojciech Biel, opiekun naukowy projektu oraz nauczyciel w ZS nr 2.
WB, (kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (24)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... jestem pod wrażeniem komentuje +3
Aby to weszło w życie to

Musi być jakieś wsparcie, musiałyby się przyłączyć jakieś duże firmy

W takich systemach potrzeba mnóstwo testów i dużo czasu na realizację,

na pewno innowacją w projekcie jest specjalny system zabezpieczeń, który może być powiązany z setką komputerów autonomicznych

gratulacje za pomysł

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 02 - 2014
... lalalalal komentuje +2
Widać, że strona jest całkowicie niedopracowana.
Joomla to amatorszczyzna i nie trzeba uczęszczać do żadnego IT, wystarczy mała wiedza i każdy "zielony" coś takiego utworzy.
W praktyce to nie ma całkowicie zastosowania, nie jest to żadna konkurencja dla Ewuś, bo wiele osób by się po prostu bało na takiej stronie nawet logować
Mógłbym jedynie pogratulować za pomysł, ale co to za pomysł? Skoro taki system już został wymyślony. Przecież ten projekt nie ma szansy na przetrwanie,

Widać, że uczniowie bardzo ciężko pracowali:
"np. niema odpowiednich zapisów "
"jest też nie realne"

Panowie, nawet nie mieliście czasu, aby sprawdzić błędy ortograficzne?
To jakaś kompromitacja bardziej, nie śmieje się, ale jak ktoś z was to czyta to poprawcie chociaż błędy, a później reprezentujcie szkole.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 02 - 2014
... Derby66 komentuje +4
Młodzi dobrze zaczynają
Oby zapał nie miną a po sukcesie tak często bywa
gratulacje

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... demik komentuje +2
niech go sobie stosują w domu , dziwaki!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... Miliony monet komentuje +5
Ewuś i inne podobne systemy budują sztaby ludzi około 5 lat i kosztują grube miliony złotych,
Budując coś podobnego za przysłowiową „czapkę gruszek” to jest wyzwanie

Pozdrawiam szkołę w gorzeniu

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... Stachuuuuuuu komentuje +1
Gorzeń najlepsza szkoła zapraszam serdecznie, a na przerwie warto też zajrzeć do lasku .

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... sukces komentuje +5
wielkie brawa

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... mgr IT komentuje +3
1. "Innowacyjne technologie" i kopia EWUŚ się kontrastują.
2. B. źle że joomle - tutaj potrzeba dedykowanych rozwiązań.
3. Doskonale, że się kształcicie, ale jeszcze długa droga do doskonałości.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... ciapek komentuje +1
all the best in the near future you a're very clever
Congratulations

Mr Ciapek

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... salony warszawskie komentuje +2

2 lata temu opuścili gimnazjum a już na salonach
pozdro dla Krzycha, jak tam po sobocie?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... Marynia komentuje +20
Zespół Szkół Nr 2 im. ks. St. Staszica w Wadowicach zdecydowanie przoduje w nauczaniu, zajmuję wysokie miejsca w rankingach gratuluję dyrekcji nauczycielom ale również uczniom,że mogą się uczyć w tak prestiżowej szkole!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... konkurencja..... komentuje +11
Przecież, wiadomo, że chłopaki z drugiej klasy technikum informatycznego nie będą stanowić konkurencji dla firmy comarch ani nie wprowadzą drugiego ewusia na rynek
Tu chodzi o pewien pomysł i pokazanie innego podejścia do rozwiązania teleinformatycznego systemu a to zostało zauważone już przez media ogólnopolskie

Jeszcze raz brawaaaaaaa

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... Marynia komentuje +9
gratulacje dla chłopaków i opiekuna! świetnie.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... brawo22 komentuje +5
Dobrze, że im się chce coś robić po szkole
Brawo chłopaki, jesteście jeszcze młodzi i wszystko przed wami

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... TheFighter komentuje +3
Haha, każdy pracujący w IT ma teraz ubaw po pachy :D fajnie, że się postarali i coś tam zrobili :) założenie może i fajne ale bardziej jako Sci-Fi niż IT.
Gdyby przy dużych systemach faktycznie tak prosto było...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... Bik komentuje +6
Amatorszczyzna. A gdzie kwestie zabezpieczeń? Joomla kompletnie do tego się nie nadaje... Bzdura

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... @wacekk komentuje +2
Z tego co wiem to działa w oparciu o 7 serwerów
i aplikacji zdalnych, Istnieją 3 zabezpieczenia autonomiczne
yoomle Traktujemy jako wskaźnik około 10% projektu


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... Wacek komentuje +5
@jajaja masz rację... ta cała "yoomla" (bo przecież ciężko było pseudonimom "WB, (kp)" poszukać w google i poznać prawidłową pisownie) nigdy nie była jakaś super, a wręcz przeciwnie, była toporna i kobyłowata. Może i na Festiwalu E(x)plory, dla 100 lub 1000 rekordów działała spoko, ale co powie, kiedy będzie miała do czynienia z kilkudziesięcioma milionami rekordów? Zobaczymy... chłopaki zróbcie testy!
Z innej strony: cieszy mnie to, że chłopaki się interesują poważniejszymi sprawami, cieszę się, że można zrobić na razie początkującą a może kiedyś konkurencyjną aplikację dla eWUŚia i to za trochę mniej niż 15 milionów! Rządowi trzeba pokazywać, że robienie przetargów na przykładowo strony Urzędu Marszałkowskiego i wygrywanie firmy, która zrobi taką "stronkę" za ponad 60 milionów to istne oszustwo i wstrętny przekręt!
Wracając do tematu: chłopaki nie spoczywajcie na laurach! To co już macie może być wstępem do czegoś większego! Powodzenia!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... sepkoo komentuje +1
klasa 2 technik informatyk

rządzi


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... absolwent komentuje +6
the best school !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... nieźle komentuje +2
Przecież ewuś kosztował około 15 milionów!
Jak oni to zrobili......

szacun i podziwiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... jajajaja komentuje +11
Nie rozśmieszajcie mnie, samo słowo "joomla" w tym artykule wiele mówi o "projekcie".
Fajnie ze sie chlopcy interesuja informatyką, ale żeby zaraz konkurencja dla EWUs?
Ewus stworzyl "comarch" poczytajcie co to za firma.

Chlopaki skorzystali z gotowego systemu zarzadzania terscia dodajac tam jakies banalne opcje, to jest przedszkole (a raczej żłobek) powazniejszej informatyki, no ale ludzie co nie maja o tym pojecia zachwycaja sie i gratulują.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... brawa komentuje +3
Gorzen rządzi i tak ma być

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
... Lokalny komentuje +6
Gratulacje dla uczniów a jeszcze większe dla p. Biela.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
23 - 02 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był