Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia uratowana dzięki unijnej dotacji

Email Drukuj
Fundusze unijne przydają się również na takie rzeczy. Najstarsza kapliczka na andrychowszczyznie została uratowana dzięki unijnej dotacji. Właście zakończyła się restauracja piaskowej Matka Boża Niepokalanego Poczęcia. Na odnowę wydano 33,7 tys. złotych.


Wykonana z lokalnego piaskowca kapliczka Marki Bożej Niepokalanego Poczęcia w Roczynach mogła rozsypać się bezpowrotnie. Na szczęście ktoś w porę zauważył, ze zżera ją ząb czasu. Figurę uratowano.

Jak informują Nowiny Andrychowskie, właśnie zakończył się remont kapliczki, który szczęśliwie uratował ją od zniszczenia.

W środę (5.02) kapliczkę poświęcił ponownie ks. dziekan Stanisław Czernik. W uroczystościach wzięli także udział mieszkańcy Roczyn, sołtys wsi Władysław Żydek oraz burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Figura stoi na posesji Małgorzaty Ogórek na Polanie. Została ufundowana w 1775 roku. Nie wiadomo, kto był jej fundatorem. Wiadomo, że w 1902 roku odrestaurował ją Błażej Kudłacik.

Staraniem właścicieli posesji, rodziny oraz mieszkańców Roczyn wpisano kapliczkę do rejestru zabytków. Zaznaczono w nim, że figura i postument wykonane są w stylu późnobarokowym. To najstarszy zabytek tego rodzaju w gminie Andrychów.

Inicjatywę odnowy kapliczki wsparli urzędnicy miejscy, członkowie Towarzystwa Miłośników Andrychowa raz Kościół. Całkowity koszt renowacji to 33 720 złotych, z czego ponad 20 tys. złotych pochodzi z unijnej dotacji.

(wp)
Źródło: Nowiny Andrychowskie
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (11)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Krys komentuje +1
Do @antypal
Charakter komentarza świadczy że napisała go osoba zainteresowana katolickim pochówkiem i wzięciem za to kasiory. Tylko czego tak niegrzecznie i niekoniecznie wszyscy chcą się grzebać z pokropkiem.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
09 - 02 - 2014
... antypal komentuje +1
Do Krys:
To ja ci załatwie że jak zdechniesz jak pies to pójdziesz z fury do dziury :-P

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 02 - 2014
... Krys komentuje +1
Do kiedy faktycznie rządzący kler rękami swoich samorządowców będzie wydawał tak hojnie pieniądze samorządowe, z naszych podatków i dotacje unijne.
Za taką kwotę można byłoby wyremontować budynek, a nie małą figurę, chyba że pokropek tak dużo kosztował.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 02 - 2014
... antypal komentuje +1
DO samodzielnie myślący:
lepiej chłopie sam nie myśl bo prymityw z ciebie jak nie wiem co !!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 02 - 2014
... demik komentuje +1
samodzielnie myślący
Idz do Tuska jak nie masz na chleb to ci da złodziej!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 02 - 2014
... samodzielnie myślący komentuje +9
Polska to dziwny kraj.Dzieci chodzą głodne nie ma pieniędzy na leczenie,zamyka się biblioteki likwiduje połączenia kolejowe.Za to na lekką ręką wydaje się na świątynie,kapliczki,kapelanów i lekcje religii oraz muzea Wojtyły i Wyszyńskiego.Kiedyś to wszystko pierdyknie a kler zostanie pogoniony jak w czasie hiszpańskiej wojny domowej.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 02 - 2014
... Andrychowianka komentuje +0
Burmistrzunio Żakunio wyzdrowiał?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 02 - 2014
... Mlost komentuje +7
A w Stanislawiu Dolny na szlaku pielgrzymowania z dawnych lat Częstochowa - Kalwaria Zebrzydowska mieszkaniec Stanisław T. wyremontował za kilka tysięcy złotych większą i ładniejszą kapliczkę bez korzystania z funduszy gminnych i unijnych. Natomiast w Stanisławiu Górnym także za kwotę ponad 30 tysięcy złotych wyremontowano kapliczkę i także z pieniędzy budżetu Gminy Wadowice. Inwestycje są tylko drogie gdy prowadzi to samorząd.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 02 - 2014
Dlaczego za unijne a nie watykańskie?Ile pieniędzy zostało wydanych na te jarmarczne bożki...skandal!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 02 - 2014
... demik komentuje +1
pieknie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 02 - 2014
... olo komentuje +10
Wow!
A wy się jakąś karetką martwicie, a tu proszę o wiele lepsze inwestycje:)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
06 - 02 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był