96cfcee2da127d744f8b0e357a9e5c84.html Stworzą orkiestrę żeby integrować ludzi

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Stworzą orkiestrę żeby integrować ludzi

Email Drukuj
Chcą integrować swoich mieszkańców. W jaki sposób? Postanowili namówić ich do wspólnego grania i śpiewania. Właśnie pozyskali na to środki unijne , a ich wniosek otrzymał największą liczbę głosów. Na początek dostaną instrumenty i stroje regionalne.


Na początku października do gminy w Wieprzu dotarły bardzo dobre informacje. To tam bowiem, dzięki dotacji unijnej, powstanie Orkiestra na dwa głosy, której celem jest zintegrowanie działaczy ochotniczych straży pożarnych oraz kół gospodyń wiejskich z niemalże całej gminy.

Komitet Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Dorzecze Soły i Wieprzówki” dokonał oceny wniosków złożonych w ramach VII naboru dla wnioskodawców aplikujących o środki z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Wniosek z Wieprza znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu.
Projekt powstał aby zintegrować mieszkańców gminy, a także zlikwidować bariery pomiędzy poszczególnymi sołectwami i organizacjami oraz pokazać, że wspólne pochodzenie, aktywność i pasje są pozytywnym czynnikiem do kultywowania lokalnych tradycji, w tym przypadku muzycznych - mówi nam Artur Penkala, z Urzędu Gminy w Wieprzu.
Historia działania orkiestr dętych z Nidku i Wieprza sięga początku XX w. Najmłodsza orkiestra działa we Frydrychowicach od 2012 r. Koła gospodyń wiejskich zorganizowane zostały na terenie każdego sołectwa. Swoją działalność rozpoczęły w okresie międzywojennym. W ramach projektu poprzez zakup instrumentów dla trzech orkiestr dętych oraz strojów regionalnych dla sześciu kół gospodyń wiejskich nawiązana zostanie współpraca pomiędzy organizacjami.
W nowej orkiestrze tło muzyczne zapewnią zakupione instrumenty muzyczne natomiast śpiew będzie domeną pań dla których zakupione zostaną tradycyjne dla naszego obszaru stroje krakowskie. Zakup wyposażenia pozwoli na dalsze uczestnictwo w konkurach, przeglądach czy też imprezach kulturalno-rekreacyjnych odbywających się nie tylko na obszarze Gminy, ale również poza nią- dodaje Penkala.
Jak mówią w gminie ważnym elementem projektu będzie kultywowanie tradycji ludowych w środowisku lokalnym, zapoznanie z tradycją i historią przemian stroju ludowego.

Wartość projektu to 234.129,40 zł. Dotacja ze strony Unii Europejskiej wyniesie 158 555,00 zł. Stroje oraz instrumenty muzyczne zakupione zostaną w pierwszej połowie 2014 roku,w drugiej jego połowie rozpocznie działalność zespół.

(AP)(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (4)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... demik komentuje +0
wieprz to bedzie impreza !!! beda babki z KGW spiewac

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 10 - 2013
... Pan Ogniomistrz komentuje +0
Niech orkiestra gra, a kanalizacji dalej nie ma! ;)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 10 - 2013
... rachwaldo komentuje +0
Jakby nie było to w XX wieku we Frydrychowicach działały dwie orkiestry, które w późniejszych latach się połączyły, z biegiem czasu skład się posypał. Teraz orkiestra buduje się na nowo.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 10 - 2013
... helcia spod lasu komentuje +1
łoj to bedzie biba! ;-)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 10 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był