dff9582b25ffc7a47d6e5c1a9a663d73.html Wieprzówka rzeką roku! To nie żart

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Wieprzówka rzeką roku! To nie żart

Email Drukuj
Niezbadane i zawiłe w swych postanowieniach są czasami wyroki Internautów. Właśnie rozstrzygnięto pierwszy Ogólnopolski Konkurs Rzeka Roku, ogłoszony przez Klub Gaja. Wygrała Wieprzówka w powiecie wadowickim. Internauci oddali na nią 4 216 głosów.


Konkurs Rzeka Roku jest nowatorską w Polsce formą popularyzowania działań społecznych podejmowanych dla promowania i zachowania walorów przyrodniczych i kulturowych polskich rzek. Nagrody to dwie statuetki Rzeki Roku – dla zgłaszającego rzekę oraz dla samorządu, na którego terenie rzeka-laureatka się znajduje. Ambasadorem konkursu jest podróżniczka i pisarka, Beata Pawlikowska.

Podczas głosowania na stronie internetowej plebiscytu odnotowano ponad 41 000 odsłon. W sumie na wszystkie rzeki oddano ponad 12 600 ważnych głosów.
Czyste i naturalne rzeki są naszym wspólnym dobrem, które powinniśmy zostawić następnym pokoleniom. Możemy do tego doprowadzić, jeśli, przede wszystkim dostrzeżemy i zrozumiemy ich nieprzemijającą wartość, i to jest właśnie celem konkursu Rzeka Roku– powiedział Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.
Rzekę Roku 2013 - Wieprzówkę zgłosił do konkursu Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach wraz z Towarzystwem Miłośników Andrychowa i Stowarzyszeniem na Rzecz Środowiska Montanum.

Przy rzece istnieje ścieżka dydaktyczna i stanowisko dokumentacyjne. Tu, u podnóża Beskidu Małego, można poznać historię sprzed 130 milionów lat, gdy na dno istniejącego wówczas morza opadały osady układające się w warstwy i zamieniające w czarne skały, tzw. łupki wierzowskie. W okresie wstrząsów łupki zaczęły tworzyć uskoki i lustra tektoniczne tworząc m. in. wzniesienia Beskidu Małego. Do 1997 r. nikt o nich nie wiedział. Odsłoniła je dopiero ówczesna powódź, gdy rwące wody Wieprzówki zdarły osady żwiru i piasku, ukazując czarne skały.
Dotychczas nasza mała rzeka znana była jedynie w najbliższej okolicy. Kampania promująca, jaką przeprowadziliśmy we wrześniu, sprawiła, że poznało ją wielu ludzi nie tylko w Polsce, ale i za granicą i to nawet poza kontynentem europejskim. Wielu patrzy teraz na naszą rzekę inaczej. Widzi ją nie tylko z mostu na ul. Krakowskiej w Andrychowie, gdzie niestety jej obraz nie jest najlepszy, ale również na innych odcinkach – wyjaśnia Alicja Kołodziejczyk z Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach.
Głosowanie na Rzekę Roku 2013 trwało przez cały wrzesień. Głosy poparcia dla poszczególnych rzek oddawane były do samego końca. Na Wieprzówkę oddano 4216 głosy, na drugą z kolei Biebrzę 4096.

Do pierwszej edycji konkursu zgłoszono 49 rzek. Do finału zakwalifikowano 11 z nich. Warto zaznaczyć, że Wieprzowka wygrała z takimi rzekami jak Warta, Białka, Biała Przemsza itd.

Jako ciekawostkę przypominamy jednak, że Wieprzówka do rzeka kapryśna. Lubi czasami zniknąć, czyli po prostu wyschnąć, szczególnie w okresie letnio-jesiennym. A wówczas w jej korycie dzieją się naprawdę dziwne rzeczy.

W zeszłym roku w wyschniętym korycie Wieprzówki,  w Andrychowie, wyrosły  tysiące krzewów pomidorowych. Pomidorami w Wieprzówce zajmowali się botanicy i biolodzy jako zjawiskiem dosyć niecodziennym. Rok po tym wydarzeniu, Wieprzówka znów ma swoje "pięć minut".

}} O pomidorach w Wieprzówce czytaj tutaj

Marysia Reuter
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Komentarze (3)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... demik komentuje +1
a wieprz dupą roku!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 10 - 2013
... potoczek komentuje +2
A to ciekawe bo w latach 1986-1992 wielokrotnie tam bywałem i już łupki były widoczne.Ten fragment właściwie Rzyczanki bo wg niektorych Wieprzowka tworzy sie od połaczenia Targaniczanki i Rzyczanki w Andrychowie na wysokości ul.1-go Maja jest rzeczywiscie urokliwy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
01 - 10 - 2013
... jam komentuje +8
i temu wygrała w choczence zamiast pomidorów rosną glony

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
30 - 09 - 2013
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był