Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Przeżyli z sobą 50 lat. Dostali medale

Email Drukuj
Na taką imprezę czeka się 50 lat. Kilkadziesiąt par małżeńskich z Wadowic i okolic obchodziło swoje Złote Gody. Z tej okazji odebrali medale za długoletnie pożycie przyznane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Medale wręczyła im burmistrz Ewa Filipiak.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Aż 68 par małżeńskich z gminy Wadowice obchodziło jubileusz 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego. W Wadowickim Centrum Kultury jubilaci odebrali od burmistrz Ewy Filipiak oraz wiceprzewodniczącej Rady Miasta Stanisławy Wodyńskiej przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego medale za długoletnie pożycia małżeńskie. Były też serdeczne życzenia i gratulacje.

Z tymi medalami jest dosyć ciekawa historia. W 1960 roku władze PRL-u wprowadziły to odznaczenie, pomysł skopiowano od radzieckich towarzyszy z ZSRR. Władza chciała honorować tych, którzy spędzili z sobą 50 lat, a państwo miało być  gwarantem stałości rodziny od początku (vide obowiązkowe śluby cywilne) aż do starości.

III RP przyjęła medale jako swoje i od 1992 roku weszły one do grupy medali przyznawanych przez Prezydenta RP. O ich nadanie do Biura Kadr i Odznaczeń w Kancelarii Prezydenta RP występują wójtowie i burmistrzowie. Ceremoniał się utarł, uroczystości przebiegają w każdej gminie w miłej atmosferze. Mennica państwowa wybija tysiące medali co roku.

}} Jubileusz Złotych Godów w Wadowicach obchodzili:
Anna i Kazimierz Augystyniak z Zawadki; Janina Banaś-Styperek i Januariusz Styperek z Jaroszowic; Mieczysława i Ferdynand Bąk, Władysława i Zenon Bierówka, Alfreda i Edward Brańka, Ewa i Edmund Brańka z Kleczy Dolnej; Stanisława i Tadeusz Brańka z Jaroszowic; Stanisława i Jan Budzowscy z Jaroszowic; Danuta i Leonard Cholewa z Jaroszowic; Józefa i Marian Ciepły, Urszula i Władysław Czyżowscy, Emilia i Jan Ćwiertnia z Kleczy Dolnej; Janina i Piotr Demczuk, Janina i Antoni Dyrcz z Zawadki; Maria i Edward Figlewicz, Józefa i Jan Gąsiorek, Stefania Goc (mąż zmarł), Apolonia i Marian Góra, Zofia i Kazimierz Góralczyk z Wysokiej; Lucylla i Adam Iwańscy, Janina i Mieczysław Jucha z Wysokiej; Wanda i Tadeusz Kawaler z Wysokiej; Dominika i Jan Kiznar z Choczni; Józefa i Roman Korzeniowscy, Barbara i Bolesław Kot, Józefa i Marian Kowalczyk z Kleczy Dolnej; Józefa Kowalczyk (mąż zmarł), Janina i Michał Kowalscy z Babicy; Janina i Tadeusz Kręcioch z Zawadki; Janina i Alojzy Kudela z Jaroszowic; Agata i Stanisław Kulpa z Kleczy Górnej; Zdzisław i Marian Kurosz z Gorzenia Górnego; Anna i Franciszek Kwartnik, Zofia i Franciszek Mamcarczyk z Jaroszowic; Rozalia i Antoni Marek z Wysokiej; Janina i Mirosław Mąka z Ponikwi; Barbara i Tadeusz Nicieja z Kleczy Dolnej; Maria i Bolesław Otomańscy, Władysława i Stanisław Pacek z Jaroszowic; Agnieszka i Józef Pajdzik z Kleczy Górnej; Wanda i Bronisław Pietluch z Choczni; Wanda i Józef Pływacz, Danuta i Marian Przytuła z Jaroszowic; Jadwiga i Józef Rachwał, Rozalia i Andrzej Ramza, Teresa i Franciszek Rapaccy z Wysokiej; Teresa i Józef Rębisz z Kleczy Górnej; Hermina i Ryszard Rusinek z Kaczyny; Janina i Tadeusz Rychlik z Wysokiej; Teresa i Mieczysław Sadek, Aleksandra i Jan Sak, Stanisława i Dominik Słupscy, Wanda i Jerzy Studniccy z Choczni; Aleksandra i Stanisław Stuglik, Alicja i Zdzisław Stuglik z Choczni; Janina i Stanisław Szatan z Jaroszowic; Teresa i Tadeusz Szczerkowscy z Kleczy Górnej; Barbara i Apoloniusz Szulczyńscy, Helena i Marian Targosz z Ponikwi; Maria i Michał Tasiemscy, Irena i Ryszard Urbaniec, Zofia i Władysław Walus, Bogumiła i Stanisław Wicher, Ludwika i Władysław Więcek, Stanisław i Zdzisław Wołoch, Anna i Sylwester Wójtowicz z Kleczy Dolnej; Ewa i Stanisław Zając, Krystyna i Tadeusz Zając z Jaroszowic.

(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (9)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... M.B.O komentuje +1
Nie mieszajcie mnie z wieśniakami !!!
Jestem z miasta to widać a zwłaszcza CZUĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
10 - 05 - 2014
... adrzejek komentuje +2
Pszepraszam,,, czy w Polsce 50 lat temu dozwolone były małżeństwa osób tej samej płci?
(Czwarta para od tyłu na liście )

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 05 - 2014
... Goś25 komentuje +0
chyba powinno być:
PRZEŻYLI ZE SOBĄ 50 LAT, a nie z sobą ;p

pozdrawiam

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... Furjat. komentuje +2
Sz. Państwo. Maria i Bolesław Otomańscy mieszkają w Wadowicach .

Jak szanujący się redaktor mógł popełnić taki błąd podając Jaroszowice ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... hxf komentuje +7
ja bym dał im jakąś kasę a nie kawałek blach

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... lump komentuje +2
JULIUSZ bo nie należą do wspólnego domu ja też znam już są po ślubie 52 lata i nic

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... Natalia. komentuje +2
Gratulacje dla Danuty i Mariana Przytuły. Oby jak najdluzej.
Wnuczka :))

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... odpowiedź dla julisz komentuje +1
za 2013

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... julisz komentuje +2
Za który to rok sa przynane medale. Bo znam kilka innych małżeństw które w poczatkiem 2014 roku ukończyli 50 lat wspólnego pożycia małżeńskiego a nie ma ich na tej liscie

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był