3cbd6ccffbec97bf89eac6665c5195cd.html Ponad setka dzieci spędziła wakacje z wadowicką biblioteką

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Ponad setka dzieci spędziła wakacje z wadowicką biblioteką

Email Drukuj
Wakacje się kończą. Nie ma co ukrywać. Wielu z nas odwiedziło atrakcyjne miejsca i odległe kraje, poznało ciekawych ludzi, nawiązało nowe znajomości i przyjaźnie. Ci, którzy mieli nieco mniej szczęścia i nie wyjechali z miasta – mogli korzystać z bogatej oferty miejscowych instytucji kultury.


Wadowicka Biblioteka Publiczna od wielu już lat na wakacyjne spotkania z książką zaprasza najmłodszych mieszkańców Wadowic. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Z książką przez wieki”, a podczas cotygodniowych spotkań dzieci wędrowały przez stulecia w towarzystwie bajkowych bohaterów.

Pierwsze zajęcia (7 lipca) „Od pióra do e-booka” były ekspresową lekcją historii o książce dawnej i współczesnej. Dzieci poznały krótkie dzieje pisma, dowiedziały się o książkach w formie zwojów papirusowych, tabliczek glinianych i średniowiecznych, ręcznie pisanych kodeksów. Miały nawet możliwość wypróbowania jednej z najstarszych technik pisarskich, jaką było odciskanie znaków i liter w miękkiej glinie.

Na kolejnym spotkaniu (14 lipca) uczestnicy przenieśli się do czasów epoki kamienia łupanego i poznali trudy życia jaskiniowców.
Kolejnym etapem naszej wędrówki było średniowiecze- czasy odległe, długie i mroczne. Nasz wehikuł czasu wylądował „W średniowiecznym zamku”, gdzie żyło się nieco ciekawiej i bezpieczniej, dzięki solidnym murom obronnym, głębokiej fosie i zwodzonemu mostowi. Rycerze w srebrzystej zbroi przechadzali się ze swoimi damami serca, a podczas wojen walczyli z nieprzyjacielem u boku króla. Pamiątką z tych zajęć były wykonane w grupach piękne zamki, zdobiące bibliotekę- informują w bibliotece.
Ostatni poniedziałek lipca przybliżył nas nieco ku współczesności, dzięki tematowi „Oświecenie świat zmienia”. Sierpniowe zajęcia rozpoczęto natomiast od niezwykle trudnego tematu zaborów. O ciężkich dla Polakach czasach opowiedziała nasza wolontariuszka, absolwentka filologii rosyjskiej i historii UJ - Anna Łachman. Następnym zagadnieniem zgłębianym przez dzieci podczas wakacyjnych zajęć był okres wojen. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się od wprowadzenia w tematykę I i II wojny światowej.

Kolejne zajęcia (18.08) były poświęcone kultowej już epoce PRL-u. Najmłodsi poznali jej uroki i absurdy, z niedowierzaniem słuchając o zakupach na kartki, pustych sklepach, wielogodzinnych kolejkach czy słynnych Pewexach.

Na ostatnich wakacyjnych zajęciach (25.08) najmłodsi musieli się wykazać nie lada pomysłowością. Dzieci próbowały wyobrazić sobie jak będzie wyglądał świat za 100 lat, a następnie przenosiły swoje wizje na papier przy użyciu cukru i brokatu. Podczas spotkania nie zabrakło oczywiście zabaw ruchowych, krzyżówek oraz ćwiczeń na spostrzegawczość. Dzieci musiały także wytężyć słuch, aby odgadnąć dźwięki wydawane przez różne wynalazki.

W sumie w wakacyjnych spotkaniach uczestniczyło 107 dzieci. Wszystkie zajęcia prowadzone były w oparciu o ciekawe, związane z tematem książki i z wykorzystaniem różnorodnych technik artystycznych, które uczyły pracy w zespole i rozwijały umiejętności plastyczne.
Nasi sponsorzy – Grupa Maspex Wadowice i Zakłady Przemysłu Cukierniczego SKAWA zadbali także o słodkie podarunki dla uczestników zajęć, dzięki czemu każde dziecko opuszczało bibliotekę z uśmiechem na twarzy. Podziękowania należą się także naszym wolontariuszkom: Annie Łachman, Katarzynie Szczurek, Oliwii Bąk i Wiktorii Stopie, które chętnie pomagały w prowadzeniu zajęć i aktywnie angażowały się w ich przygotowanie. Już teraz zapraszamy na kolejne wakacyjne zajęcia za rok - informują pracownicy Wadowickiej Biblioteki Publicznej.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS

Małgorzata Stochel, Jola Pasternak

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był