46d99a0bf64b12567692885f76c1caf9.html Zabytek w remoncie. Potrzebna pomoc

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Zabytek w remoncie. Potrzebna pomoc

Email Drukuj
Kościół parafialny w Skawinkach jest jedną z zabytkowych atrakcji należących do Szlaku Architektury Drewnianej. Niestety jak to bywa z zabytkami wymagają częstej i kosztownej opieki. Proboszcz postanowił wyremontować kościółek, a mieszkańcy proszą o pomoc finansową.


Zwróciła się do nas jedna z mieszkanek Skawinek , w gminie Lanckorona, z prośbą o nagłośnienie sprawy remontu zabytkowego kościółka. Ten XVII-wieczny budynek , całkowicie wykonany z drewna, wymagał remontu. Miejscowy proboszcz postanowił zrobić wszystko co możliwe by zabytek odzyskał dawną świetność i mógł jeszcze długo cieszyć parafian i turystów.
Ks. Adam Szczygieł wpadł na pomysł aby wyremontować dach, ściany zewnętrzne, drzwi oraz okna. Obecnie jest zrobiony już nowy dach i zaczynają być robione ściany. Wszystko będzie w kolorze modrzewia - mówi nam Pani Anna.
Jak to niestety bywa nie na wszystko wystarcza uzyskanych środków finansowych. A remont zabytku musi się odbywać dokładnie według wytycznych konserwatora co często wiąże się z podwyższonymi kosztami. Dlatego mieszkanka Skawinek pomyślała, że może znajdą się osoby, które chciały by wspomóc ten projekt.
Prośba jest taka, aby każdy kto jest związany ze Skawinkami, bądź może z kościółkiem, jeżeli może i chce, pomógł finansowo - dodaje Pani Anna.
Kościół parafialny św. Joachima w Skawinkach zbudowano w 1733 r. w pobliskich Przytkowicach. Na obecne miejsce przeniesiono go w latach 1962–64. Jest to kościół barokowy pokryty gontowym dachem wielopołaciowym. W dachu znajduje się duża wieżyczka o cechach barokowych. Świątynię rozplanowano – dość nietypowo, jak na Małopolskę – w układzie krzyża greckiego ze ściętymi kątami międzyramiennymi. Między ramionami znajduje się zakrystia. Obecne wyposażenie jest współczesne, z dawnego okresu pochodzi jedynie obraz Świętej Rodziny.


Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
(kp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (2)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... qwert komentuje +3
pieniądze są zbierane po mszach w niedziele (po 8.00, 9;30 i 11.00) przez radnych :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
... ZóZia komentuje +2
A jak można wesprzeć?
Jest jakiś nr konta na które można by było wpłacić jakieś pieniążki czy trzeba osobiście?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 06 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był