7eafd682df733b6052e771d1b9a8e49d.html Gołe d*py na wystawie i Jezus z łapami borsuka. Artysta prowokuje katolików?

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Gołe d*py na wystawie i Jezus z łapami borsuka. Artysta prowokuje katolików?

Email Drukuj
Wystawa Pawła Garwola, którą można oglądać w tutejszym Miejskim Domu Kultury, może prowokować katolików – uważają niektórzy mieszkańcy miasta i oburzają się, że pieniądze podatnika wydawane są taki cel.


Highslide JSGazeta Krakowska (7.05) donosi, że niektórzy mieszkańcy Andrychowa są oburzeni tym, co zobaczyli na wystawie w Miejskim Domu Kultury. Wystawiono tutaj obrazy Pawła Garwola, artysty z Katowic, absolwenta Opus Art w Sosnowcu.

Niektórych mają bulwersować dwa dzieła: grupa nagich kobiet i mężczyzn na rowerach, pokazanych od tyłu oraz obraz ukazujący Jezusa upadającego pod krzyżem.

Chrystus namalowany przez Garwola ma ręce i nogi zwierzęcia. Lokalni specjaliści twierdzą, że to są łapy borsuka, a w dodatku twarz Jezusa ma przypominać ryjek jeża.

Jak wyjaśniają organizatorzy wystawy, cykl artysty pokazywany w Andrychowie "świątki" został bezpośrednio zainspirowany sztuką naiwną z okolic Nowego Sącza, a dokładnie twórczością A. Miczołka, S. Hołdy, S. Miki. Obraz, który wywołał największe emocje wśród widzów, przedstawia rzeźbę S. Miki upadek Jezusa pod krzyżem.
Pozycja, w jakiej został przedstawiony Jezus, skojarzyła mi się ze zwierzęciem, wilkiem, a to skojarzenie wydaje mi się adekwatne do postaci Jezusa, który był w tej strasznej chwili osamotniony i osaczony niczym wilk. Przeżywał okropne, cielesne męki, "zwierzęce" - mówi Gazecie Krakowskiej Paweł Garwol.
Do zarzutów o obrazę uczuć religijnych się nie odnosi. Tymczasem miejscowi politycy PiS widzą w wystawie niezdrową próbę prowokacji katolików. Twierdzą, że wystawa została celowo zorganizowana w okresie komunijnym i kanonizacji św. Jana Pawła II.
Uważamy ekspozycję w andrychowskim MDK, czyli instytucji publicznej za wielce niestosowną, a ocenę tego wydarzenia pozostawiamy mieszkańcom. Kolejna już wpadka kierownictwa centrum kultury dowodzi degrengolady, do jakiej doprowadziły obecne władze tę placówkę. Martwi nas to bardzo zwłaszcza, że znowu w tej kadencji z winy osób ściągniętych do nas z zewnątrz z innych gmin, ucierpi wizerunek Andrychowa i andrychowian- napisali na swoim blogu internetowym radni Krzysztof Kubień i Franciszek Penkala.
Ich opinię popiera wielu mieszkańców Andrychowa. Podobno niektórzy przeciwnicy wystawy zastanawiali się nawet, czy nie złożyć wniosku do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa obrazy uczuć religijnych, ale z tego się wycofano.

Tak, czy siak, wystawę nadal można oglądać do końca maja w Miejskim Domu Kultury. Reklama, jaką zyskała kontrowersyjnymi obrazami, na pewno przysporzy jej dodatkowej publiki.

Paulina Sikora
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (17)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... gaga komentuje +1
A co mi tam,nie podoba mi się to nie idę i nie patrzę......Spokojne nerwy a i zdrowie uszanowane...

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
29 - 05 - 2014
... terapeuta komentuje +5
Ja na to nie wpadłem. Kolejna prowokacja. Trzeba być bardzo czujnym i mieć umysł i oczy otwarte.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 05 - 2014
... n komentuje +4
"...Twierdzą, że wystawa została celowo zorganizowana w okresie komunijnym i kanonizacji św. Jana Pawła II...."
W styczniu - 3 Króli
w lutym - Matki Boskiej Gromnicznej
w marcu - może wypaść Wielkanoc , itd, itp.
To Ja się pytam - kiedy można coś wystawiać ? Drugie pytanie : kto jest większym kretynem - ten ,kto takie teorie tworzy, czy ten który takie teorie rozpowszechnia ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 05 - 2014
... O jprd. komentuje +1
Stary dziad nie artysta. Może niech zrobi taką sztukę z postacią religijną ISLAMU. Może w tedy pomyśli jak mu domek spalą :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
11 - 05 - 2014
... arik komentuje +3
Precz z szatanami i komuną!!!To dziady!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 05 - 2014
... znasz_mnie komentuje +2
sztuka już jest, git fasola, a burdelu jak nima tak nima.
japie...le, panowie panie , jak to jest żeby w prężnie rozwijającym się mieście
nie było dziewek od których przyjemnośc można kupić.
boziu, widzisz i nie grzmisz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
08 - 05 - 2014
... jezusmaria komentuje +12
Drugie Przykazanie Boże:
"Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. 5Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; 6a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich." KW 20

Wizerunki Jezusa są produktami artystycznej wyobraźni ich twórców, bez względu z jakiego okresu historycznego pochodzą. Dzisiaj obowiązują obrazy klasyczne a za 50 albo 100 lat, to Jezus p. Garwola może być obowiązującym kanonem (kto to wie?). Jeśli oskarżacie go o obrazę uczuć religijnych to zróbcie to samo z Michałem Aniołem, Leonardem da Vinci i wszystkimi innymi, którzy ośmielili się sprzeniewierzyć Drugiemu Przykazaniu Bożemu.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... terapeuta komentuje +9
Artysta - komunista. Działa pod przykrywką i boi się prawdziwej tożsamości.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... Zenek Bolek komentuje +9
Gdyby nie "katolicy" to by o sprawie nie było głośno i Andrychów byłby normalnym zaściankiem. Z nimi jak z celebrytami, aby o nich nie zapomnieli muszą coś zrobić.
Katolik powinien umieć wybaczyć maluczkiemu , który szuka , a czasami błądzi.
Nie dziwię się, że oburzają się na gołe d***, bo przecież po ciemku i pod pierzyną nic nie widać.Wpadka to radnych Krzysztofa Kubienia i Franciszka Penkali. Tak trzymać kierownictwo MDK, nie można się dać zastraszyć. Niedługo będziemy mieli jak na Ukrainie, kilku "nawiedzonych separatystów " będzie decydować co mamy robić- oczywiście Państwo Kościelne stworzyć.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... security komentuje +5
No coż, pseudo artysta miał zapewne łapy borsucze. Rękami na pewno nie naskrobał takiego szajsu. Całkowity brak talentu, poczucia estetyki próbuje zakryć przez zszokowanie odbiorcy. Niestety analizyjąc te oto "coś" nasuwa się jedna myśl z d...wyszedłeś do d...wrócisz. Jeśli ktoś może obrażać taki obrazami, więc trudno zachować szacunek. Jeśli ktoś zarzuci, ze jeśli się nie podoba, to żebym nie ogladał...to krótko odpowiem. Jeśli taka szmirę bedzie ktoś pokazywał za swoje pieniądze nie ma sprawy, ale o ile wiem to Miejski Dom Kultury finansowany jest z pieniędzy podatnikow, czyli m. in i moich...więc za taką "kulturę" to ja składam dupne podziękowania

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... jezusmaria komentuje +12
Konia z rzędem temu, kto mi udowodni jak Jezus wyglądał idąc na Golgotę.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... szasze komentuje +2
opluwanie czegoś co dla innych jest ważne jest sztuką?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... olo komentuje +9
Biedni Ci katolicy w tym kraju z każdej strony tylko prześladowania.
Ale kto-skoro 95% to Katolicy.
Czyżby te 5% ośmieliło się walczyć z większością?
Na stos z nimi!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... Jaro2 komentuje +2
Na stos z nim !

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... A.A. komentuje +13
A gdzie w BIblii pisze, że Chrystus nie miał łap borsuka?
Ja odczytuję ten obraz tak, że borsuki lądują zawsze na cztery łapy.
Nie rozumiem tylko tego lasu smoleńskiego i symboliki brzozy.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... kałakolczik komentuje +2
Zapoznałem się z tą informacją ze świata kultury a,la sztuki. Ze swojej strony nie przewiduję jakiejkolwiek reakcji i wydania odrębnego komunikatu a,la komentarz.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
... siwy dym komentuje +10
to nie artysta tylko psychol i debil

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
07 - 05 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był