ee0ef6961a970aff3e96f982cffda465.html Śladami krwi Jana Polkowskiego

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Śladami krwi Jana Polkowskiego

Email Drukuj
Wadowicka Biblioteka Publiczna  zaprasza na spotkanie z Janem Polkowskim – poetą, pisarzem, wydawcą, redaktorem, ekspertem w dziedzinie mediów i komunikacji społecznej.Jan Polkowski debiutował w „Zapisie” w 1978 roku. Opublikował tomy wierszy "To nie jest poezja", "Oddychaj głęboko", "Ogień", "Drzewa", "Elegie z Tymowskich Gór". Wiersze Polkowskiego tłumaczono na język niemiecki, angielski, francuski, włoski, czeski, rosyjski, hindi, portugalski, hiszpański.

Za swoją twórczość został wyróżniony licznymi nagrodami m.in. otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1983), Sępa-Szarzyńskiego (1985) i Barbary Sadowskiej (1987). W grudniu 2010 został laureatem Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego za tomik poezji "Cantus".

Przed 1989 rokiem redagował i wydawał w podziemiu  książki i czasopisma - „Sygnał” (1978), „Arka” (1983 – 1990), „Świat” (1989). Publikował m.in. w „Nowym Zapisie”, „Tygodniku Powszechnym”, londyńskim „Pulsie”. Obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego serwisu Portalfilmowy.pl oraz pisze do tygodnia „wSieci”.

Poza twórczością literacką i działalnością wydawniczą Polkowski imał się wielu zajęć: przewodniczył radzie nadzorczej Film S.A. i Polskiej Agencji Informacyjnej. Był rzecznikiem prasowym rządu Jana Olszewskiego, doradcą w Komitecie Integracji Europejskiej, pracownikiem TVP S.A. Założył stowarzyszenie ”Samorządny Kraków” i angażował się w strukturach rozwoju regionalnego. Za działalność w antykomunistycznej opozycji był internowany 13 grudnia 1981 roku, za co później został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta.

Niedawno Jan Polkowski dał się również poznać w roli prozaika i zadebiutował powieścią „Ślady krwi. Przypadki Henryka Harsynowicza”. Książka opowiada o czterech kolejnych pokoleniach rodziny, której koleje poznajemy podczas odzyskiwania i odkłamywania pamięci przez głównego bohatera.

Napisana z rozmachem powieść Jana Polkowskiego to niezwykła próba rozmowy z Polakami o ich współczesnej kondycji za pomocą sięgnięcia po ważne składniki narodowej tożsamości – zmagania z niemieckim i rosyjskim totalitaryzmem, doświadczenie absurdalnej rzeczywistości PRL, walka o niepodległość, dramat kolaboracji. Książka zebrała już wiele pozytywnych recenzji zarówno wśród zwykłych obywateli, jak też kolegów „ po fachu” i krytyków literackich.

Wszystkich zainteresowanych twórczością Jana Polkowskiego zapraszamy do Wadowickiej Biblioteki Publicznej 28 marca (piątek), o godz. 17:00.Jola Pasterak
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (2)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... kris one komentuje +0
@kalakolczik

A Klinowski Mateusz to jakie ma poglądy ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 03 - 2014
... kałakolczik komentuje +3
Nie pamiętam, żeby w bibliotece wystąpił kiedyś człowiek o poglądach lewicowych. Dlaczego do biblioteki nie zaprasza się znanych ludzi ze środowiska lewicowego z wyłączeniem oczywiście polityków ?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
24 - 03 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był