6b2245c6d46915d1323bf25de174fad6.html Pistolet Ali Agcy w papieskim muzeum

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Pistolet Ali Agcy w papieskim muzeum

Email Drukuj
Otwarcie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II zbliża się wielkimi krokami. Muzeum wyposażane jest w eksponaty związane z religią, jak i samym pontyfikatem Papieża Polaka. Na trzy lata trafi tutaj także pistolet Ali Agcy, z którego postrzelił Jana Pawła II.


Jak poinformował Michał Jakubczyk, zastępca dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, w poniedziałek (17.03) do rąk dyrektora wadowickiego muzeum , ks. dr. Dariusza Rasia trafił pistolet, z którego Ali Agca próbował zabić Papieża Polaka.

Highslide JSBrowning HP CAL kaliber 9 mm, nr seryjny 76C 23953, użyty przez niedoszłego zabójcę papieża Jana Pawła II 13 maja 1981 roku, przechowywany był dotychczas w rzymskim Muzeum Kryminologii.

Broń oddał muzeum prezes sądu, należy on bowiem do jego zbiorów. Wcześniej pełnił rolę dowodu w procesie przeciwko Ali Agcy.  Teraz pistolet zostanie wypożyczony na trzy lata muzeum w Wadowicach i będzie stanowić jego ważny element w nowej ekspozycji.

Przypominamy, że już 9 kwietnia zostanie otwarta nowa ekspozycja w domu rodzinnym papieża Wojtyły. Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie – do ponad tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach.

Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o Karolu Wojtyle – od jego urodzenia do śmierci.

(kp)

NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (17)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... Banialuka komentuje +0
OWY PISTOLET MA BYĆ TU W MUZEUM TYLKO TRZY LATA,PÓŻNIEJ GO MUSZĄ ODDAĆ WATYKANOWI !!!!!!!!!!!

Dla mnie,to już powinni go zwrócić ,bo nie mogę myśleć ,że z niego strzelano do człowieka i naszego Polskiego papieża !!!!!!!!!!!!!


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
26 - 03 - 2014
... kałakolczik komentuje +4
Nie moją chyba sprawą jest podjęcie polemiki na temat organizowanego muzeum dotyczącego życia papieża. To w zasadzie nie moja sprawa. Dotyka mnie jednak w jakiś sposób, poraża, zadziwia i napawa trwogą , że tam będzie eksponowane i pokazywane narzędzie zbrodni. Narzędzie zbrodni użyte przez zbrodniarza. Pokazane na widok publiczny i w miejscu tak jakby sakralnym w pewnym sensie. Czy to narzędzie zbrodni ma czymś i kogoś epatować- dzieci, dorosłych, ludzi o być może zwichrzonej psychice, czy może wzbudzić niezdrowe zainteresowanie , może chodzi o sprawy finansowe , które zwiększą dochody ?. Nie wiem doprawdy kto podjął taka decyzję i w ogóle jakie osoby wymyśliły tę historię z rewolwerem. Po normalnemu nie sposób tego zrozumieć. Chodzi mi szczególnie o dzieci aby takich rzeczy raczej nie oglądały. Mam nadzieję, że w tej sprawie zabiorą głos psychologowie - specjaliści. W takiej ogólnej ogólności te moje spostrzeżenia. Dziękuję za wysłuchanie pogadanki.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2014
... demik komentuje +1
MOŻE JESZCZE pomnik kotarby i burzmistrz dadza do muzeum?>??

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2014
... Banialuka komentuje +0
Za taki eksponat (pamiątka),bardzo dziękuję !!!
Trzymać narzędzie zbrodni ,do której o mały włos nie doszło,to nie bardzo pasuje pokazywać publicznie i to w DOMU PAPIEŻA !!!!!!!!!!!


Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2014
... szasze komentuje +1
chyba trochę nietrafiona "pamiątka".

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2014
... dd komentuje +1
Najbardziej lewacką partią jest też PiS Nazywają sie prawicą ale poglądy bardzo bardzo lewicowe

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2014
... stop obłudzie kościoła komentuje +1
Ten pistolet posiada cudowną moc uzdrawiania.Módlmy się do niego!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2014

Co zrobić żeby środowiska lewackie nie szkodziły papieskim Wadowicom?

Ściągali do miasta Senyszyn, Grodzką i Palikota i tego Klinowskiego lansują. Co się stało, że nie przyszli na Karmel?

Czyżby lewica wstydziła się swoich poglądów.

Czekamy na oświadczenie IWW i SLD w sprawie gender

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2014
... a komentuje +1
muzeum 3 izb. I 3 dyrektorów.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2014
... Roraima komentuje +1
I już komuchy szczekają. Na tylko tyle ich stać.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
18 - 03 - 2014
... Michałek34 komentuje +9
No macie już to wymażone muzeum gratuluje ale tak z 5 lat za póżno.Kto normalny do takiej zapyziałej dziury przyjedzie i po co.Smród ,brud, bieda ,bezrobocie,złodziejstwo a za 10 lat zostaną tu sami starsi ludzie i reszta ociemniali ,skansen techniki i kultury.Dobrze ,że granice są otwarte bo młodzi ambitni ludzie by tu z głodu poumierali za takie stawki jak tu można żyć 2 tys. na miesiąc to jest jakaś kpina ?paliwo prawie po 6 zł, internet ,opłata telefonu ,2 piwka dziennie plus papieroski i kasy nie ma za co Ci ludzie w takich miastach żyją ,raczej wegetują ?a pracy jest coraz mniej.Miasto przyciąga modych ludzi?czym ja się pytam ?daje oparcie i dobry start w życiu jako gmina i kraj ,w bezrobociu pięć ofert pracy ,pań które tam pracują po rodzinie z 50 gdzie sens gdzie logika?3 zakłady pracy ,10 aptek ,15 banków i 8 kościołów i 300 ludzi w służbach pożądkowych jeszcze nowej komendy trzeba za tyle milionów a na karetke dziady nie mają ale na straszaków miejskich tylu plątaczy pieniądze są ,gonimy UE gospodarczo oj już ich doganiamy stopą życia hehehehehehehehehehehehehheeheheheheheh

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2014
... do Zimny Lech komentuje +2
skad wiadomo co bedzie w środku? A no z prezentacji projektu, którą można było poznać jakis czas temu. Wtedy , projektanci opiwiadali o koncepcji, materiałach wykorzystywanych, złozoności instalacji mutlimedialnych, klimatyzacji i innych takich drobnych pierdach, którze muszą wiele kosztować. Ostatni w noc muzeów można było zobaczyć kiosk w wejsciu. Materiały wykorzystane do wykonania były genialne, opracowane co do szczegułu. To wszystko musi kosztować. Z załozenia ma to być muzeum na lata więc no można powkładac do środka byle jakich eksponatów. Ja nie wiem w jakim celu negujesz tę kwotę, na jakich wyliczeniach bazujesz, ale zeby takie wyliczenia zrobić trzeba mieć pojęcie o każdym szczególe projektu. Masz takie pojęcie?

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2014
... Zimny Lech komentuje +1
A Ty wiesz co znajduje się w muzeum tak? No to wiemy kim jesteś. Rację mają ci którzy widzą nieprawidłowość w wydawaniu takich pieniędzy, ta kwota jest nierealna i niemożliwa. No ale musiała być urealniona i ktoś musiał zarobić.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2014
... Miłośnik Doktoratu komentuje +2
@księgowy na cały etat
Widzę że trafił nam się ekspert, co bez wiedzy co znajduję się w muzeum, jakie prace zostały wykonane, jakie materiały użyte, ilu ludzi pracowało i ile kosztował projekt i cała potrzebna dokumentacja potrafi wykonać "własne opracowanie". No no marnujesz się chłopie. Z takimi umiejętnościami zrobił być niebywałą karierę w cyrku albo u boku David Copperfield`a. :) Brawo! :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2014
... księgowy na cały etat komentuje +6
Do urzędnika pod spodem

Nie wiem to się wypowiem i się właśnie wypowiedziałeś. Każdy wie, że kasa jaką wpompowano w muzeum jest niewspółmierna do osiągniętych celów. Według mojego opracowania nie licząc zakupu kamienicy, całość prac wraz z ekspozycją replik nie powinna przekroczyć 5 milionów złotych a i to jest kwota ogromna. Gminę swobodnie byłoby stać na taką inwestycję, która z zasady bardzo szybko by się zwróciła. To nowe muzeum które nie ma już nic wspólnego z prawdą historyczną będzie dobre na jeden sezon. Później wierni będą łożyć na tacę w całej diecezji aby ten bubel utrzymać.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2014
... Miłośnik Doktoratu komentuje +2
Do Replika Repliki
A kto by sfinansował nowe muzeum? też gmina tak? Ehh widać pojęcia zielonego nie masz jakie są koszty takiej inwestycji a jakimi pieniędzmi dysponuje Gmina... Ale co tam... "nie znam się to się wypowiem" :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2014
... Replika repliki komentuje +5
Tak z pewnością. Przywiozą jakąś tanią imitację. Cała polska śmieje się z muzeum replik. Czemu od razu nie zrobiono repliki? Byłoby szybciej. Największym błędem miasta było to, że nie wystarało się o własność tej kamienicy. Nawet na kredyt trzeba to było kupić bo to świetna inwestycja. Muzeum papieskie powinno być naszą jednostką i powinno być normalnie biletowane dla turystów spoza gminy. Przy odpowiedniej promocji i samofinansowaniu byłoby wielką atrakcją. A tak to jest tylko mierną repliką i zabawką w rękach nienasyconego kapciowego.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
17 - 03 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był