bfede2afa52df304f13aebf4b5498ece.html Historyczny spór o dzwony dla Stalina

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Historyczny spór o dzwony dla Stalina

Email Drukuj
Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza konferencja historyczna poświęcona historii miasta. Przyjechała nawet młodzież... z Krakowa. Historycy zapowiadają wydanie książki z konferencji.



Highslide JS Highslide JS Highslide JS

Młodzież krakowska zainteresowana historią Wadowic

Osiem referatów historycznych od najdawniejszych dziejów ziemi wadowickiej, aż po 1945 rok, wypełniły słuchaczom w sali domu kultury ponad sześć godzin (23.01). Zorganizowana przez Inicjatywę Małopolską im. Króla Władysława Łokietka i Wadowickie Centrum Kultury dysputa okazała się świetnym pomysłem na popularyzację historii.

Na odczyty dotarła liczna grupa młodzieży z I Liceum im. Nowodworskego w Krakowie. Przyszli też uczniowie Liceum. im. Marcina Wadowity. Zapowiadana do wielu tygodni konferencja o historii miasta okazała się jednak mało ważna dla pozostałych szkół w mieście. Tajemnicą dyrektorów pozostałych szkół oraz ich nauczycieli historii pozostaje, dlaczego nie potrafią zainteresować swoich uczniów dziejami "małej ojczyzny".

Nasze miasto nadgraniczne

Wykłady otwierał odczyt znanego mediewisty prof. Krzysztofa Baczkowskiego z UJ. Przypomniał on, że we wczesnym średniowieczu prawdopodobnie do połowy XII wieku dzisiejsza ziemia wadowicka była bezludną niezasiedloną puszczą, na której ścierały się najpierw wpływy Państwa Wielkomorawskiego i Wiślan, a potem Korony Polskiej i Korony Czeskiej.

Nasza ziemia był krajem przygranicznym zarówno politycznie, jak i kulturowo, co starał się wykazać na podstawie zachowanych zabytków sztuki Jarosław Kozubowski. Do XVI wieku, kiedy za długi książąt oświęcimskich przyłączono nas do Królestwa Polskiego, kulturę kraju nad Wisłą i zwyczaje wprowadzała u nas szlachta małopolska i silny wówczas ośrodek gospodarczy i militarny, czyli twierdza w Lanckoronie - dowiedzieliśmy się z referatu Bożeny Czwojdrak.

Fenomen Marcina Wadowity starali się rozwikłać dr Tomasz Graff i ksiądz dr Grzegorz Babiarz. Teolog, który w XVII wieku w czasie szalejącej kontreformacji i walki z herezją protestancką w kościele uratował arianina Fausta Socyna, do dziś pozostaje zagadką dla badaczy. Jedno jest pewne. Zamiast palić na stosie rozprawy protestanckie, a krytyków Kościoła wrzucać do Wisły, wolał sam umacniać wiarę poprzez swoje pisma teologiczne.

Galicyjski rozkwit

Historycy Konrad Meus i Michał Baczkowski, jeden w referacie o budowie sądu obwodowego w Wadowicach, a drugi o garnizonie austriackim, wykazali, że w XIX wieku drewniana mieścina Wadowice starała się za wszelką cenę podnieść prestiż swojego miasta. Gdyby nie takie osoby, jak Ignacy Brosig, czy Józef Baum, którzy uparcie dążyli do budowy ośrodków administracji takich jak sąd lub gimnazjum, być może rozwój Wadowic byłby powstrzymany na dziesiątki lat.

Duże zainteresowanie wśród słuchaczy wzbudził referat dr Krzysztofa Koźbiała o roku 1945 w Wadowicach. To jedno z pierwszych opracowań najnowszej historii miasta. Okazuje się, że rok 1945 już od pierwszych dni po wkroczeniu Sowietów w Wadowicach był czasem wprowadzania nowych radzieckich porządków.

Władze miasta przywieziono nam "w teczce"" z Mielca. Pierwszym burmistrzem był Władysław Sadowski, działacz PPR. Przez wiele miesięcy w mieście obowiązywała godzina policyjna po 19. Na moście na Skawie stały posterunki żołnierskie, a potem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Nowa władza od pierwszych dni wprowadzała, bez znajomości specyfiki miasta, swoje zarządzenia. Niektóre był tak absurdalne, jak na przykład "dzień bezmięsny" w czwartek, gdy w mieście odbywał się wielki targ.

Jednym z głównych zadań radzieckiego posterunku, Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oraz rad narodowych miejskiej i powiatowej było zwalczanie "band" i co ciekawe "terrorystów" w okolicach miasta. Znakiem nowego czasu dla wadowiczan był 9 maja 1945 roku, gdy na wiecu na rynku zebrano mieszkańców miasta z okazji zakończenia wojny z hitlerowskim Niemcami. Zamiast hymnu Polski, zagrano wówczas hymn radziecki.

Dzwony dla Stalina

Referat Krzysztofa Koźbiała wywołał też polemikę podczas dyskusji na zakończenie konferencji. Obecny na niej Zbigniew Jurczak zwracał uwagę, że Armia Radziecka traktowała Wadowice jako część III Rzeszy i wprowadzała restrykcyjne zarządzenia takie, jak dla miast niemieckich.

Zbigniew Jurczak podał też przykład, że czasy stalinowskie dla ówczesnych mieszkańców nie do końca były jednoznaczne, bo gdy zmarł Stalin proboszcz kościoła NMP w rynku uruchomił dzwony na wieży. Tę informację prostował na konferencji Piotr Wyrobiec i Michał Siwiec-Cielebon.

"Do księdza Prochownika przyszli funkcjonariusze UB. Do karmelitów też przyszli, ale ci im nie otworzyli" - mówił Piotr Wyrobiec. Zdaniem Michała Siwca-Cielebona, proboszcz Prochownik odmówił bicia w dzwony, a na wieżę pofatygowali się już sami "ubecy".

Wadowicka konferencja to jeszcze jeden dowód na to, że zainteresowanie historią lokalną wzrasta, a długa i żywa dyskusja o czasach najnowszych wciąż wywołuje emocje. Prace historyków mają być w przyszłości dostępne w formie książki, której wydanie zapowiada Inicjatywa Małopolska.


(mp)
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był