d1515b4df32b4df7c75c85c6181f2f85.html Katyń! Pamiętamy w Wadowicach

Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

Katyń! Pamiętamy w Wadowicach

Email Drukuj
Około 250 osób z dawnego powiatu wadowickiego zginęło w Katyniu i sowieckich obozach śmierci podczas II wojny światowej. Wadowice upamiętnią ten mord. Będziemy mieć swoją listę katyńską.


Choć o Katyniu wiedza jest powszechna, to zbrodnia stalinowska na polskich jeńcach wojennych do tej pory nie była kojarzona z Wadowicami. Po prostu przez ostatnie lata nie udało się jej upowszechnić. A tymczasem w Katyniu i innych miejscach sowieckiej śmierci ginęli także mieszkańcy Wadowic i dawnego powiatu wadowickiego.

Od blisko roku trwają prace nad stworzeniem listy „Pro memoria”, która zawierałaby nazwiska ofiar stalinowskiego mordu z naszych stron. O stworzenie takiej lity poprosiła historyków burmistrz Ewa Filipiak. Lista ma być gotowa na 13 kwietnia, który w Polsce zgodnie z uchwałą sejmową jest Dniem Pamięci Ofiar Katyńskich.

Nad opracowaniem historycznym i ustaleniem nazwisk pomordowanych w stalinowskich obozach śmierci pracuje Michał Siwiec –Cielebon, historyk i regionalista, znawca dziejów 12 pułku piechoty.

„Na tzw. wadowickiej liście katyńskiej, pod którym to określeniem rozumiemy dzisiaj całościowy zbiór informacji o pomordowanych w ZSSR wiosną 1940 r. Polakach, znalazło się znacznie ponad dwieście nazwisk osób związanych różnorako z ziemią wadowicką. Biorąc pod uwagę, że na weryfikację czeka jeszcze kilkadziesiąt nazwisk, liczba ta na pewno ulegnie zwiększeniu, tym bardziej, że do dnia dzisiejszego nieznane są wykazy Polaków aresztowanych na Białorusi” – twierdzi Michał Siwiec – Cielebon.

Jednocześnie jego opracowanie, konsultowanie przez historyków IPN, ma posłużyć jako materiał do stworzenia tablicy „Pro Memoria”. Taką tablicę pamięci ofiar katyńskich z Wadowic i okolic postanowiło ufundować miasto. Zdaniem burmistrz Ewy Filipiak może to przysłużyć się upowszechnieniu wiedzy nie tylko o samym Katyniu, ale wiedzy o tym, że tragedia ta również dotyczyła rodzin z naszych stron.

„W Wadowicach obecnie przygotowujemy się do godnego uczczenia 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, która przypada w kwietniu przyszłego roku. Z tej okazji chcemy ufundować tablicę pamiątkową z nazwiskami blisko 250 osób związanych z Ziemią Wadowicką, zamordowanych w Związku Radzieckim w tej wielkiej zbrodni ludobójstwa popełnionej na narodzie polskim. Chcemy przypomnieć światu, a zwłaszcza młodym ludziom, że pamiętamy o wiernych synach Rzeczypospolitej” – uważa Ewa Filipiak.

Wadowice wybrały już miejsce, gdzie stanie tablica katyńska. Będzie to Plac Solidarności. Wstępnie zakłada się, że jej odsłonięcie nastąpi w 70. rocznicę katyńską, czyli właśnie 13 kwietnia.
Dodajmy, że według ustaleń Michała Siwca - Cielebona, wśród bestialsko zamordowanych byli między innymi: porucznik Mirosław Moroz, nauczyciel gimnazjalny Karola Wojtyły, generał bryg. Szymon Kurz, pierwszy kwatermistrz 12 pułku piechoty, Jan Broda, komendant powiatowy policji w Wadowicach, Henryk Sowiński, starosta wadowicki, por. Czesław Lisko, naczelnik urzędu skarbowego, major Kazimierz Mroziński, oficer 12 pp, kapitan Tadeusz Czeppe, komendant powiatowy PW i Związku Rezerwistów, Adam Paleczny, sędzia Sądu Okręgowego w Wadowicach, porucznik Maciej Mirosławski z Wadowic.

Oprócz tablicy i opracowania historycznego swój pomył na upamiętnienie Katynia proponuje również eurodeputowany z naszego regionu Paweł Kowal. Od kilku tygodni w Internecie działa specjalna witryna internetowa, która powstała na zamówienie posła (katynpamietamy.pl).

Witryna ma upowszechnić wiedzę o Katyniu wśród mieszkańców Małopolski. Jest też propozycja dla uczniów i studentów, by zbierali świadectwa o Katyniu w postaci relacji, wspomnień, które później można zamieścić na stronie internetowej oraz zgłosić do konkursu - „Katyń pamiętamy. Małopolska”.

„Zwykle tego typu rocznice obchodzi się poprzez składanie wieńców, czy organizowanie uroczystych akademii, a my chcieliśmy z tej okazji zaproponować coś innego. To konkurs dla wszystkich miłośników historii. Idea jest taka, aby znaleźć wokół siebie tak zwane ślady Katynia. Nie trzeba w tym celu wyjeżdżać na wschód. W Małopolsce mamy wiele rodzin, miejsc i spraw związanych z Katyniem. To wszystko przy zastosowaniu różnego typu narracji można ciekawie opowiedzieć” – zachęca poseł Paweł Kowal. Główną nagrodą w konkursie jest pióro prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który godził się objąć swoim patronatem inicjatywę posła Kowala.

Marcin Płaszczyca
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (0)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był