Uwaga! To jest wersja archiwalna serwisu!

Aktualne wiadomości znajdziesz tutaj: www.wadowice24.pl

wadowice 24.pl

Rozmiar tekstu
  • Powiększ czcionkę
  • Przywróć standardową
  • Pomniejsz czcionkę

O tej Babie powinno się mówić globalnie

Email Drukuj
Akcja tej Baby ma mieć globalny wydźwięk. Dzięki niej wizerunek wsi ma zostać pozbawiony stereotypów, a w szczególności rola kobiety. Organizatorzy akcji pod nazwą Globalna Baba z powodzeniem zachęcają do dyskusji na temat polskiej wsi. Teraz trafią do Lanckorony.


To ma być początek "globalnej" dyskusji na temat roli kobiet wiejskich w tworzeniu, promowaniu i zachowywaniu lokalnej kultury. Happening „Globalna Baba” zainicjowany przez Stowarzyszenie Folkowisko ogłasza akcję dla wszystkich chętnych.
W Dniu Kobiet wiejska Baba, która dotąd milczała jak zaklęta, powinna wreszcie przemówić i wypłynąć na pierwszy plan dyskusji o współczesnej kobiecości! Chcemy udowodnić, że kultura jest Babą, a Baba jest kulturą! - tajemniczo zachęcają organizatorzy akcji.
Ósmego marca, w największych miastach i najmniejszych wsiach, organizatorzy planują serię spotkań - spontanicznych happeningów. Jednym z takich miejsc będzie też Lanckorona.

Wystarczy w tym dniu , o godzinie 15:00, przyjść na rynek. Ale to nie wszystko. Aby tradycji stało się zadość, chętni do udziału w happeningu, powinni mieć ludową chustę na głowie, wiadro ziemniaków/kartofli/pyrów, sprzęt do obierania, flagę z logiem, jaja z hasłem "kultura jest babą", śpiew i uśmiech na ustach. W programie przewidziano również warsztaty pieczenia bab i babeczek w Cafe Pensjonat.
Nadszedł już czas, aby odczarować Babę i wypuścić ją w szeroki świat! Doceniacie bogactwo kultury ludowej? Myślicie o wsi pozytywnie? Zależy wam na tym, aby sytuacja kobiet wiejskich była szeroko komentowana? Jeśli tak, to odpowiedni moment, aby włączyć się w naszą inicjatywę! - zachęcają organizatorzy akcji.
Skąd pomysł na takię wydarzenie? Jak zapewniają w Stowarzyszeniu Folkowisko chodzi o promocję pozytywnego wizerunku wsi.
Chcemy pokazać ją odsączoną ze stereotypów. Będziemy mówić o różnorodności kultury wiejskiej (tworzonej i kultywowanej przez kobiety), która jest obecna w naszym otoczeniu, także tym miejskim. Będziemy podkreślać rolę wiejskich kobiet w tworzeniu kapitału społecznego. Z Wiejskiej Baby można być dumnym. Pokażmy wiec nasze kobiety w wielkich miastach i małych miastach – z pozytywnej strony- mówią organizatorzy Globalnej Baby.
Happening „Globalna Baba” to element tegorocznej akcji „Kultura jest Babą” . Stowarzyszenie Folkowisko już od dłuższego czasu promuje kulturę wiejską. W ubiegłym roku dzięki kampanii społecznej "Jestem ze wsi!" działacze stowarzyszenia dotarli do 2 milionów Polaków.

(kp)
Info: Stowarzyszenie Gościniec 4 żywiołów
NAPISZ DO NAS: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze (7)add
Redakcja serwisu Wadowice24.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. Jednocześnie podkreślamy, iż nie jest to miejsce dla poniżania mieszkańców, wierzących, w tym katolików i innych, oraz sączenia jadu przez osoby nienawidzące Wadowic i wszystkiego, co jest z naszym miastem związane. Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
... też ze wsi komentuje +2
pilsner - zgadzam się z Tobą i irytuje mnie określenie "baba" to takie prymitywne. Moim zdaniem wcale nie promuje wiejskich kobiet tylko daje kolejną szansę na wydanie unijnych środków i jak zwykle będzie "bicie piany".

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... głos z daleka komentuje +6
@pilsner- no tak! Własnie przez takich wieśniaków jak ty nasza piękna polska wieś jest tak poniżana, bo sami jej mieskzańcy tacy jak ty jej nie szanują! Gratulacja za pomysł. Globalna Baba wymiata!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... pilsner komentuje +2
Sam jestem ze wsi ale dla mnie to wielki obciach takie cos ogladnac,dlatego w zyciu bym na to nie poszedl.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... Baba z jajami komentuje +3
Bierzmy przykład z Lanckorony i róbmy Globalną Babę u nas!!!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... baba@@@ komentuje +0
Dobra, to w Lanckoronie... A w Wadowicach ? Co będzie w dniu kobiet? :)

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... kałakolczik komentuje +3
Przeczytałem i proszę o następne wiadomości z kraju i ze świata.

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
... koza nostra komentuje +3
o tak! Baby górą. O każdej babie powinno się mówić głośno, ładnie i tylko dobrze!

Zgłoś nadużycie
Zgadzam się
03 - 03 - 2014
Artykuł archiwalny. Komentarze zostały zablokowane

busy
 

}} Sonda na czasie

Lato w Wadowicach...
 

}} Polecamy oferty

 

Depilacja laserowa w Magia Spa – NOWY SEZON

Depilacja laserowa to absolutny hit ostatnich lat w dziedzinie kosmetyki. Spektakularne efekty jakie można osiągnąć przyciągają do sal...

 

Ostatnie dni wyprzedaży obuwia w Sklepie Fabrycznym Domeno

Zapraszamy na wyprzedaż kolekcji wiosna- lato 2014. Ostatnie dni wyprzedaży w sklepie przyfabrycznym Domeno w Kalwarii Zebrzydowskiej. W o...

 

Laserowe zamykanie naczynek: Hit czy kit?

Kłopotliwa cera naczynkowa, otwierające się naczynka a także nieustannie występujące rumieńce to problem wielu osób. Zwalczając go...

 

Bezpłatny wstęp na Mistrzostwa Polski w noszeniu żon

16 sierpnia w Inwałdzie obok Parku Miniatur Świat Marzeń odbędą się I Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon. Wydarzenie niecodzienne i o...

}} Filmy

Sprawdź nas:
Oferty domów w Wadowicach
duży wybór, najnowsze propozycje, atrakcyjne lokalizacje

}} Komentarze

Piłkarska środa. Spotkanie Iskry odwołane
Iskra wygrala z Libiazem 1:0
Czas na zmiany! Wadowice24.pl przeprowadzają się do Gravelines
Nie zniknie - żebyś wiedział - to dla takich jak ty zeby nie klikali jak powaleni po 30 razy tego samego komentarza tylko dlatego że jego opcja polityczna twierdzi inaczej.
Drobniak show. Skawa grała pięknie, ale ...
Sensacja Cracovia tylko remisuje z Halniakiem niewiarygodne ale cuda sie zdarzaja,Jutrzenka 2-0 Karpaty,Swit 0-1 Niwa,Garbarz 0-1 Proszowianka,.wie ktos jak Iskra-Libiaz?
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
Wyrazy współczucia.
Kolejny wypadek busa. Trzy osoby ranne zabrano do szpitala
jaki portal taki redaktor....
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Szczere gratulacje !
Ale twardziel! Piotrek z medalem Mistrzostw Polski
Żeby się w błocie paplac .... Tys mi sport , toc na wsi to się świnie w błocie taplaja. W szachy by se pograł jakby mądry był